Які програми розвитку ЄС пропонує українському бізнесу?

Де шукати партнерів у європейських країнах? Як взяти кредит на розвиток свого підприємства? Де повчитися новим методам ведення бізнесу? На ці запитання давали відповідь працівники Представництва ЄС під час зустрічі із місцевими підприємцями в Луцьку. Журналісти «Громадського.Волинь» вибрали для вас ключові фрази зі сказаного й занотували корисні гіперпосилання на проекти Європейського Союзу, спрямовані на розвиток українського бізнесу.

Старший експерт реформи дерегуляції та розвитку підприємництва Команди підтримки реформ при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України Вадим Загарій розповідає  про програму підпримки малого та середнього підприємництва COSME. Наголошує на тому, що саме у розвитку невеликого бізнесу зацікавлені наші європейські партнери.

На сайті програми COSME ви можете побачити програму на 2018 рік. Там є оголошені конкурси. Це реальні конкурси на настуупнй рік. Потрібно чекати просто анонсу конкурсу. читати проектну документацію, подаватися. Там є свої вимоги, але треба в них вникати.

Окрім цього експерт пропонує звернути увагу на Європейську платформу колаборації кластерів та програма Erasmus для підприємців.

Перше — це платформа, яка створена для того, аби кластери, які зареєстровані в Європі. Ми також є асоційованим членом ЄС і тому теж беремо у цій платформі участь. Європейські класти можуть через цю платформу кооперуватися між собою. Пропонувати один одному продукти, співпрацю та послуги. Я не збрешу, якщо скажу, що на початку лютого цього року в нас, в Україні, було всього лише два кластери, зареєстровані на цій платформі. Ми провели невеличку інформаційну роботу і нині їх є вже 19. І, якщо не помиляюся, два з них — із Луцька, — ділиться інформацією Вадим Загарій.

Одна із найцікавших можливостей — заявити про своє підприємство та знайти партнера — у цьому допомагає Європейська мережа підприємств (Enterprise Europe Network).

Це мережа підприємств, яка буде і вже зараз дає змогу українськи підприємствам виходити на європейський ринок, знаходити собі бізнес-партнера в Європі. Наша мережа націлена на середній та маленький бізнес. Ми працюємо під патронатом Європейської Комісії, — розповідає експерт цієї мережі Микола Чайка.

Територіальна наближеність до Європейського Союзу дає значні переваги для бізнесу із Волині. Зокрема, межування області із Польщею дозволяє вчиняти часті візити до колег по справі з польського боку. Про це більше розповіла перша віце-президент Волинської торгово-промислової палати Віра Корнійчук.

Після того, як Україна підписала Угодо про Асоціацію та вступила у Світову організацію торгівлі все це відіграло свою роль. Але найбільший вплив на пошук партнерів у Європі мало закриття ринку Росії. Хоча для Волинської області це не було таким небезпечним явищем. І підприємства переорієнтувалися на ринки Європи. Через те, що дається в знаки і те, що ми знаходимося на кордоні із Євросоюзом, – повідомила Корнійчук.

Все ж найбільше запитань у присутніх було до практика, директора будівельної компанії «Європейський стандарт — Україна» Сергія Чурікова. Він поділився досвідом роботи на ринку Польщі понад 10 років. За ці роки він добре вивчив правила гри. Кілька цитат із його виступу далі:

Якщо ми говоримо про Європу ту більш західнішу, то для них середньо освічена людина, як базу, знає англійську мову. І коли ви потрапляєте в те середовище і не знаєте англійську на базовому рівні, то відверто скажу — це ви справляєте враження не зовсім освіченої людини.

В Європі немає такого, що вони когось таврують. Якщо ви навіть погано знаєте мову, не бійтеся говорити. Ніхто вас не засміє і помідорами не закидає. Але якщо ви все ж знаєте мову, то це дає вам шанс краще, швидше і мобільніше просуватися у бізнесі.

Європа часами має певні перегини в бюрократії. Недавно в Польщі прийняла закон і я мав певні проблеми із затягуванням документальної роботи. Я там трішки попротестував і мені зробили усе швидко. Тому там теж є певна бюрократія. Але в чому відмінність? Ніхто по-бєспрєдєлу вас пресувати не буде. Якщо ви не знали і помилилися, ніхто вас не буде карати. В них діє презумпція платника податку і підприємця.

Дізнатися більше про можливості, які дають програми підпримки бізнесу ЄС, можна за цими корисними посиланнями:

Програма  EU4business

UopenEU

Програма COSME

Програма FORBIZ

Програми підтримки молоді та освіти

Erasmus+

Єврошколи 

Euroquiz

E-Twinning Plus

Євроклуби

Мережа інформаційних центрів ЄС у регіонах

Культура

Creative Europe

Culture bridges

ЗМІ

Щоденні новини 

Віртуальна бібліотека Представництва ЄС в Україні