Як зустрічають українців у польських пунктах допомоги: репортаж із Замостя

Як зустрічають українців у польських пунктах допомоги: репортаж із Замостя

Вже місяць кордон з Польщею став шляхом порятунку для мільйонів українців. Тікаючи від війни та у пошуках безпеки люди іноді по кілька діб стояли у чергах. Тут збираються тисячі людських доль зі своїм болем, своїми трагедіями і сподіваннями. Хоча сподівання у них здебільшого не масштабні – лише знайти безпечний прихисток, де немає сирен та вибухів. 

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» побував на польських пунктах допомоги українцям, які тікають від війни. 

– Тікали з-під Бучі через ліси, бігли вночі до автобусів. Вибігли тільки в тому, в чому були. Над головою постійно літали літаки і бомбили. Ніколи цього не забуду. Досі здригаюсь і закриваюсь руками як тільки почую якийсь гул, – розповідає жінка з черги на кордоні. Просить не фотографувати і не вказувати імені – досі не може подолати страх і стрес.  

Таких історій тут тисячі. Проте розповідають їх неохоче. Дорослі воліють більше мовчати та уникають фотографування. Діти ж охоче розповідають про страшну реальність не зі слів бабусь чи дідусів, які сподівалися, що війна вже не повториться. 

За даними ООН, з початку повномасштабного вторгнення росії Україну покинули вже 3,7 мільйона громадян. Для понад 2 мільйонів першим притулком стала сусідня Польща. З перших днів тут взялися зустрічати і надавати допомогу українцям, які тікають від війни. Тут допомагають інформаційно, харчуванням, одягом, психологічно, координують із транспортом та зв’язком.  

На пункті пропуску «Устилуг-Зосін» центри підтримки працюють від першого дня війни. Свої намети тут розмістила «Польська гуманітарна акція», «Карітас» та інші благодійні організації. 

«Намет надії» від Карітасу. Тут надають першу допомогу: тепло, гарячу їжу та допомагають з логістикою

Волонтери «Польської гуманітарної акції» кажуть, що допомогли вже тисячам українців, які перетнули кордон.

Польська волонтерка Яна допомагає на кордоні від «Польської гуманітарної акції»

– Перші 10 днів ми приймали тут дуже багато людей, а згодом кількість трохи зменшилась, – розповідає волонтерка. – Ці перші дні були дуже важкі, бо була низька температура, йшов сніг, було дуже холодно. Тоді проходило за день орієнтовно 8 тисяч людей, зараз це мабуть до двох тисяч. Бачимо, що людей поменшало, хоча ситуація насправді важка. Пригощаємо людей їжею, теплим чаєм, тут можна сміливо брати всі продукти, які потрібні. Опікуємось і домашніми тваринами. А також хочемо зробити невеличкий ігровий куточок для дітей. Плануємо, щоб такі пункти допомоги зробити і на українській стороні.  

Щодня біля цих наметів збираються жителі Харківщини, Київщини, Донеччини, Житомирщини. Комусь вдалося евакуюватися, хтось виїжджав уже під обстрілами, у когось розстріляли сусідів і тільки тоді вирішили тікати, а хтось встиг скоординуватися разом із сусідами, щоб легше було вибиратися. 

Сім’я Антона і Артема із Димерки, під Києвом, на виїзд із села мала лише кілька хвилин. Коли танки з’явилися у сусідньому селі і росіяни розстріляли сім’ю, тоді вирішили їхати.

– Ми сиділи дома, у Димерці. Від початку війни у нас майже кожного дня щось збивало наше ПВО,– розповідають хлопці, гріючись біля вогнища у пункті допомоги на польському кордоні. – Поряд на головній трасі їхала колона танків, їх розбили і дороги, яку недавно будували, вже немає. А потім почали проїжджати танки вже в сусідньому селі. Їхала одна сім’я – росіяни забрали у них машину і розстріляли. Нам вранці подзвонили і сказали, що у нас є 15 хвилин, щоб виїхати. Ми з батьками їхали своєю машиною, спочатку доїхали до бабці у Хмельницьку область, а потім сюди. Далі плануємо у Німеччину, там у нас є знайомі. 

У пунктах допомоги на кордоні українці перебувають недовго. Поляки організували довезення до пунктів прийому біженців, які розміщуються у прикордонних населених пунктах. Зокрема у Грубешові та Замості. Від кордону вимушених біженців забирають поліцейські машини, машини дорожніх служб, спеціальні автобуси благодійних організацій, а також волонтери. 

У пункті прийому у Замості, який розмістили у приміщенні басейну, щодня людно. Автобуси, поліцейські машини, волонтери привозять сюди сотні біженців. Сюди також приїжджають і рейсовим або власним транспортом. 

Паркан басейну огорнутий довгим жовто-блакитним інформаційним стендом із написами українською та польською мовами. На дорожньому кільці, неподалік цього пункту, розмістили інформаційний стенд у кольорах українського прапора. У Замості також можна побачити білборди у жовто-блакитних кольорах зі словами підтримки України. 

Зовні пункт прийому огорнутий інформаційними стендами в кольорах української символіки.

На подвір’ї басейну розгорнули інформаційний пункт і консультують щодо руху транспорту, пошуку житла, надають стартові пакети для зв’язку.

В інформаційному пункті можна зареєструватися, отримати інформацію про рух транспорту, стартові пакети та перекусити.

Тут безкоштовно можна попити чаю, кави, чи соку, відпочити і отримати їжу, якщо вирушаєш в дорогу. На чергуванні в наметі допомоги саме працює очільник міста Замосць Анджей Внук. Розставляє на столі воду, солодощі, соки, складає порожні коробки та запрошує пригощатися.

Голова міста Замость Анджей Внук допомагає у пункті прийому біженців.

– У мене сьогодні вихідний в ратуші, то я працюю тут, – розповідає пан Внук. – Через наш пункт пройшло понад 500 тисяч біженців. – Незначна частина залишається тут, а багато поїхали далі у більші міста. Намагаємось всім допомагати, тут все можна брати безкоштовно. 

В іншому кінці намету розмістили ряди стільців з українською символікою, аби люди могли присісти та відпочити. 

Поруч з інформаційним наметом на вулиці розмістили й намети з товарами першої необхідності  – засоби гігієни, одяг, дитячі речі, іграшки.

До намету саме заходить група школярів із матерями. Шукають потрібну інформацію, беруть чай та бутерброди. 

– Ми з села Загальці, це біля Бородянки під Києвом, там зараз вже ворожі війська, – розповідають троє однокласників. – Ми приїхали сюди з матерями. Нас бомбили, ракети навіть поряд скинули. Ми виїхали разом зі знайомим своїми машинами. Було багато блокпостів, але спокійно проїхали. У нас там зараз знайомі залишились, то кажуть, що російські війська дуже близько, немає зв’язку, світла. Ми спочатку були у Кракові, а тепер знайшли житло біля Замостя. 

У самому приміщенні басейну теж розміщують вимушених біженців. Тут готують гарячу їжу, також тут можна прийняти душ та переночувати. Проте, не завжди є вільні місця. 

Коридор спортивного комплексу переповнений речами, які приносять для потребуючих.

Рюкзаки, сумки, одяг розкладені просто у коридорі на лавках та підлозі. Поруч лежить і одяг, який приносять мешканці міста для потребуючих. У спортзалі на підлозі рядами розкладені матраци та каремати із постіллю. На них сидять діти, лежать матері та подекуди батьки. 

– Тут не можна фотографувати. Не дозволено. – забороняє адміністраторка. 

Втім, це фото не було б нове для нашого часу. Це лише один із сотень спортзалів, які стали тимчасовим прихистком для українців як в Україні, так і в Польщі. 

Біля входу в інформаційний пункт зустрічаємо сім’ю з Донеччини з трьома малими дітьми.

Кажуть, коли вибухи почали лунати вже зовсім близько, теж вирішили їхати. Зібрали троє маленьких дітей, схопили лише найнеобхідніше і поїхали. Тут не мають ні знайомих, ні родичів – сподіваються на допомогу небайдужих. Як і мільйони інших українців, що втекли від війни.  

За даними польської прикордонної служби, станом на 27 березня від початку повномасштабного вторгнення росії країна прийняла 2,3 мільйона українців. Віднедавна у польській пресі та політикумі заговорили про гуманітарну катастрофу, а міста Варшава та Краків відмовилися від прийому біженців ще всередині березня. Водночас місцеве самоврядування просить про підтримку уряду як фінансову, так і організаційну. 

Нагадаємо, Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну уночі з 23 на 24 лютого. Від бомбардувань постраждали десятки прифронтових міст, серед яких і обласні центри Чернігів, Суми, Харків, Херсон, Миколаїв та інші.

 

Валентина Куць