Як загинув зубр у волинських лісах?

8 лютого працівники Національного природного парку «Цуманська пуща» виявили на території приватних мисливських угідь ТзОВ «Майдан мисливський» тіло померлого зубра.

Згодом офіційно про це заявила прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства на своєму офіційному сайті.

Ще через деякий час представники «Майдану мисливського» викликали журналістів та поліцію, адже виявили, що хтось відтяв зубру голову.

Всі ці перепитії трапилися саме навколого того зубра, про поранення якого ще 25 січня заявляли працівники НПП «Цуманська пуща». Та все по порядку.

ЩО ТРАПИЛОСЯ?

25 січня «Цуманська пуща» публічно заявляє, що ківерцівськими лісами ходить поранений зубр. У повідомленні описується, що зубр накульгує на праву задню ратицю, що може свідчити про його поранення. Звідки воно взялося ніхто не міг сказати. Нацпарк бив на сполох і закликав усі держструктури доєднатися до порятунку тварини. Уже 26 січня директор парку Ігор Квач зі своїми працівниками, а також із працівниками Звірівсього МГ виїхали до лісу, аби здійснити спроби порятувати зубра.

План порятунку був дуже простий: знайти зубра, вистрелити у нього з транквілізатора, підвести ветеринарів, щоб ті оглянули рану, визначили її походження, обробили та поставили діагноз. Того дня зубра знайшли, але використати транквілізатор так і не вдалося. По-перше, жодна держструктура не має такого в своєму арсеналі зброї, по-друге, дії з зубром не можна було вчиняти без відповідного дозволу.

Про це згодом повідомив у коментарі «Громадському.Волинь» начальник сектору мисливського господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства (ВОУЛМГ) Руслан Люшук.

Ми вже про нього десять днів знаємо. Обездвижити його наші ветеринари не можуть в зв’язку з тим, що в нас немає такої вакцини ліцензованої, щоб його обездвижити і вивезти з лісу. По-друге, тварина червонокнижна. Я переконаний глибоко, що і працівники парку, і ветеринари не можуть встановити, що з ним таке сталося. Спостерігати – спостерігаємо. Пробуємо спілкуватися з спеціалістами із інших областей щодо того, як його  знерухомити, щоб його оглянути. Будь-який рух із зубром робити треба з дозволу комісії з червонокнижних тварин. Відповідальність то велика. Завести його в куматозний стан, а потім її не вивести. Що тоді? Такі препарати в Україні не виготовляють. Це наркотична речовина. Всі пишуть, що будуть лікувати, а як лікувати ніхто не знає, – коментував він ситуацію щодо порятунку зубра.

Натомість, директор Нацпарку Ігор Квач повідомляв, що на порятунок тварини їде спеціаліст із міста Сарни, який володіє спеціальною зброєю для знерухомлення тварини. Руслан Люшук це заперечив.

— Ніби мав спеціаліст із Сарн приїхати? — журналіст.

— Щоб ви зрозуміли, це все слова. Може десь хтось і чув за нього там. Я особисто нічого не чув. Я переконаний глибоко, що це в телефонних режимах зв’язувалися. І як такої вакцини по зуброві немає. Це не так то просто знерухомити його. По-друге, зубр на ходу харчується. Я не думаю, що в нього геть критична ситуація. Йому треба дати спокій, щоб він відлежався. Це ж не миш маленька, він спостерігається єгерською службою, – роз’яснює Люшук.

Чи приїздив цей спеціаліст чи ні, так і невідомо. Залишається факт, що зубра так і не знерухомили. Але натомість йому прорвало рану того дня. Ймовірно, це було пов’язано із тим, що поки працівники парку займалися пошуком пораненого зубра, працівники Упраління екології Волинської ОДА займалися зимовим підрахунком цих рідкісних тварин. Це змушувало тварин перебувати у постійному русі.

Згодом, коли пораненого зубра виявили, заявили, що він ходить у стаді, яке постійно рухалося через постійну присутність людей. Через це, ймовірно, його рану прорвало. Таке припущення зробили тоді ветеринари Управління ветеринарної медицини Ківерцівського району. Того дня  вони не зустрілися з зубром, але за описами очевидців роз’яснили, що, якщо гнійну рану прорвало, то тварині мало стати легше. Надалі тварину не намагалися знерухомлювати. За нею просто спостерігали.

Випадків із знерухомлення дикого червонокнижного зубра з метою лікування на території України не було, за словами Руслана Люшука. Це й підтверджує  провідний спеціаліст Інституту екології Карпат НАН України, єдина представниця України у Міжнародному союзі охорони природи Оксана Марискевич.

— Алгоритму, як себе вести у такій ситуації не існує. Рішення приймаються по мірі доступної інформації. Тобто в кожному конкретному випадку розробляється конкретний алгоритм вирішення питання. Те, що роблять працівники Нацпарку, на мою думку, — правильно.

Щодо того, що б варто було робити у ситуації із порятунку зубра, науковець не має однозначної відповіді. Її польські колеги з цього питання порадили залишити тварину у спокої і віддати все на вирішення природи. Оксана Марискевич каже, що у «Сколівських бескидах» була ситуація, коли зубр наткнувся на якусь деревину. Але працівники парку знайшли тварину уже в передсмертному стані. В даній же ситуації, на думку науковця, з одного боку можна було б залишити тварину у спокої, а з іншого — , якщо існує реальна можливість допомогти, то його варто було б приспати тимчасово та полікувати. Тут лише проблема виникає із забезпеченням відповідальних структур необхідним інвентарем.

На думку директора НПП «Цуманська пуща», це необхідно було зробити. Він вів перемовини із Луцьким зоопарком, в якого є спеціальна зброя для транквілізатора, але задум таки не вдалося реалізувати.

ХТО МАВ РЯТУВАТИ?

Інше питання, яке виникає, це те, хто саме мав займатися цією проблемою? Юридично зубри на території НПП «Цуманська пуща» не числяться. Місце, де більшість часу мешкають тварини це – територія мисливських угідь: державного «Звірівського МГ» та приватного ТзОВ «Майдан мисливський». Саме ці структури обліковують їх офіційно у себе на території і вони й повинні були займатися пораненим зубром.

«Стосовно працівників Парку, я не знаю. Вони діють, напевно, на громадських засадах. Бо, в принципі, території «Майдану мисливського» та Звірівського МГ не входять до території Національного природного парку. Там, де територія НПП, то зубри тільки в міжсезоння заходять. А нині їх там нема», — каже Руслан Люшук.

— То ви ще до кінця не знаєте, що робити? — журналіст

— Ми будемо спостерігати за ним однозначно. Він з очей нашої служби не сходить, — Руслан Люшук.

— А рятувати?

— Я можу запевнити, що зубр травмований, але я переконаний глибого, що він не в критичній ситуації. Спостерігаємо і ведемо консультації, як правильно. Щоб ви зрозуміли, їх всього на всього 14 голів по обліку, — констатує чиновник.

Залишається лише невідомою обставина, коли саме стало відомо, що зубр поранений. НПП «Цуманська пуща» повідомив про поранену тварину 25 січня. Руслан Люшук заявив 26 січня, що знав про нього, приблизно, 10 днів. А директор «Майдану мисливського» упевнено стверджував, що знав про поранення зубра ще з осені 2017-року. Чи могло це додати шансів на виживання рідкісної тварини? Можливо.

СМЕРТЬ

Попри надії, що зубр виживе, 8 лютого, працівники НПП «Цуманська пуща» знаходять його труп у 36-му кварталі Муравищенського лісництва, що є орендованими мисливськими угіддями ТзОВ «Майдан мисливський». На місце смерті тварини згодом приїжджає директор МГ «Звірівське» Сергій Смічик, директор «Майдану мисливського» Ігор Миколайчук, працівники Управління екології, Екоінспекції та ветеринари Волинського обласного управління ветеринарної медицини. Останні розрубали поранену кінцівку тварини і назвали попередню причину смерті – абсцес та сепсис.

Згодом, Ігор Миколайчук викликає на місце події поліцію та журналістів, адже хтось відрубав зубру голову. За його словами, це зробили працівники НПП «Цуманська пуща», коли всі покинули тіло тварини.

Згодом голова знаходиться на території Муравищенського лісництва. Директор «Цуманської пущі» Ігор Квач заявив, що це він прийняв рішення відтяти тварині голову, перед тим порадившись із працівниками Міністерства екології та природних ресурсів: заступником директора Департаменту заповідної справи та екомережі Сергієм Матвєєвим та начальником відділу тваринного світу Володимирем Домашлінцем.

Я попереджав усіх присутніх, що буду настоювати на тому, щоб зубра віддали на дослідження. Більше того директор Звірівського МГ сказав, що була усна вказівка начальника Управління лісового та мисливського господарства привезти голову. Куди там її привезти я не знаю, але… Я вирішив подзвонити у Міністерство. Порадившись із відповідними особами прийняв таке рішення —унеможливити будь-які такі речі із цінними частинами тіла зубра. Я розпорядився залишити голову у державній установі, щоб всі мали доступ, щоб все це було публічно, — заявив директор Нацпарку.

Квач продемонстрував акт, який був складений у зв’язку із обезголовленням зубра.

Працівники Управління екології Катерина Філюта та  Сергій Шавук заявили, що будь-які дії щодо червонокнижної тварини повинні бути узгоджені та підкріплені відповідним наказом. На місце пригоди виїхала слідча група Ківерцівського відділу поліції. Слідчий Микола Бутейко відібрав пояснення у кожного із присутніх представників та вилучив голову зубра й передав на збереження у ветеринарну службу.

ШАНС НА ВИЖИВАННЯ ЗМЕНШУЄТЬСЯ

Загиблий зубр був молодим 5-річним самцем. Згідно загальних даних, він навіть ще не дозрів для розмноження. Загалом зубрів на Волині налічують лише 14 особин, нині уже 13. Зубр – зникаючий вид тварини у світі. У 2011 році Волинська обласна рада прийняла регіональну Програму збереження та відновлення поголів’я зубрів. Єдине, що було зроблено за її реалізації – це закуплено п’ять особин зубра. Як раніше писали «Відомості», «одна самка загинула одразу після переїзду на Волинь, а двох самців, як стверджують працівники Звірівського господарства, було випущено у дику природу. Яка доля їх чекала після цього — невідомо».

Нині у вольєрі, який спеціально збудували для зубрів, мешкає всього двоє: батько та син. Самиця зубра загинула. Втім, поряд із ними там живуть і олені. Руслан Люшук запевняє, що цих двох зубрів треба тримати у вольєрі, адже Управління веде переговори із польським Нацпарком «Біловезька пуща» про ввезення на Волинь кількох особин зубрів для збільшення популяції і змішання крові. Зубрів готові поки віддати навіть безкоштовно, питання лише в коштах та організації довезення їх із Польщі в Україну. Це питання досі залишається відкритим.

Марія Доманська