Як у волинських об’єднаних громадах готуються до виборів?

На Волині триває процес децентралізації. Якщо деякі громади тільки розмірковують про об’єднання, то в інших уже незабаром пройдуть вибори. Так, в грудні мешканці восьми новостворених волинських об’єднаних територіальних громадах обиратимуть голів та депутатів.

Зокрема, 11 грудня вибори відбудуться в Княгининівській (Луцький район), Прилісненській (Маневицький район), Поворській (Ковельський район), Литовежській та Поромівській (Іваничівській район) об’єднанних територіальних громадах (ОТГ). 18 грудня вибори відбудуться в Заболотівській (Ратнівській район), Дубівській (Ковельській район) та Павлівській (Іваничівський район) ОТГ.

Політологи вважають, що ці виборчі перегони будуть запеклими, адже новообрані депутати та голови отримають більше повноважень і впливу, ніж це було до об’єднання громад. «Фактично, повноваження голів та депутатів об’єднаних територіальних громад суттєво розширюються. Перед ними будуть стояти величезні завдання з управління територією без зовнішнього втручання… Рік тому в деяких сільських радах не вистачало кандидатів в депутати і в деяких селах навіть не було бажаючих стати сільським головою. На цих виборах буде зовсім інша ситуація. Ми бачимо по висуванню в нинішні ОТГ, що активізувалися політичні партії. Всі розуміють, що це вже буде потужний орган місцевого самоврядування », – зазначає консультант з юридичних питань Асоціації міст України у Волинській області Валентин Малиновський.

До участі у виборах, які відбудуться 11 грудня, зареєструвалися кандидати від 10 політичних партій. А саме: «Українське об’єднання патріотів – «УКРОП», «Блок Петра Порошенка «Солідарність», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка, «Об’єднання «Самопоміч», «Громадський рух «Народний контроль», Аграрна партія України, «Розумна сила» та Народний Рух України.

Як повідомляє Громадянська мережа «ОПОРА», станом на 16 листопада, найбільша активність політичних сил простежується у Княгининівській об’єднаній громаді. Зокрема, 7 політичних партій висунули тут своїх кандидатів. Це луцькі районні організації політичних партій «УКРОП», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка, «Громадський рух «Народний контроль», Аграрна партія України та Народний Рух України.

На думку експертів, така висока активність зумовлена близьким географічним розташуванням цієї громади до Луцька та значними ресурсами, якими володіє Княгиненівська ОТГ. Найменше зацікавлення виявили політичні партії щодо участі у виборах у Поворській громаді. До відповідної територіальної виборчої комісії, документи для реєстрації кандидатів подали 3 осередки партій: «УКРОП», ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода».

Реєстрація кандидатів на вибори, які відбудуться 18 грудня ще триває, проте експерти зазначають, що активність політичних сил та кандидатів тут теж буде значна. Щодо іншої складової виборчого процесу, а саме роботи виборчих комісій, то варто зазначити, що всі вони розпочали свою роботу, але не без труднощів. «Більшість голів комісії скаржаться на недостатнє технічне забезпечення з боку органів влади. Половина комісій скаржиться на відсутність Інтернету, комп’ютерного забезпечення», – зазначає координатор громадянської мережі «ОПОРА» у Волинській області Катерина Шарпата.

Члени районних виборчих комісій нарікають на те, що вони взагалі не мають фінансування для своєї діяльності, адже районні ради не виділили їм жодних коштів. Хоча їх функції та повноваження на цих виборах не значні, але все ж робота є і для цього потрібне відповідне фінансування. Представники влади зазначають, що не бачуть сесну у виділені грошей для таких комісій, бо це не вибори до районних рад.

Посадовці вважають, що члени таких комісій все ж мають працювати, адже на той період, коли вони зголошувались до такої роботи, то знали, що фінансування на ці вибори не буде. Щодо якісного складу територіальних комісій, то значна частина членів ТВК не мають досвіду роботи на виборах. Для того, щоб підвищити рівень їх знань, здійснюється навчання із виборчого законодавства, які організовує міжнародна фундація виборчих систем (IFES) спільно з тренінговим центром ЦВК.

Разом з тим, чи володіють члени ТВК потрібними навичками та знаннями, чи не допускатимуться грубих помилок, покажуть самі вибори. «Помилки зі сторони членів комісії трапляються через те, що немає належного покарання за ці порушення. Ще один чинник це те, що в комісії потрапляють люди, які ідуть працювати для того, щоб заробити гроші, або для того, щоб представляти інтереси певного кандидата чи політичної партії. Часто також помилки трапляються через попередній досвід. Вони кажуть, що так робили на минулих виборах і їм за це нічого не було. Як правило, ці люди не приїжджають на навчання. Вони і так, типу, все знають. Водночас такі тренінги потрібні, адже «вода камінь точить», – зазначає керівник ГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу», тренер з виборчого законодавства Михайло Наход.

Самі ж мешканці новостворених громад ставляться до виборів досить скептично. По-перше, люди розчаровані діяльністю посадовців та політиків. По-друге, люди часто не розуміють важливості та особливостей процесу об’єднання громад, що й призводить до певної байдужості. Водночас, експерти прогнозують високу явку виборців, адже саме від новообраних депутатів та голів багато в чому залежить, як успіх децентралізаційної реформи, так і добробут громад.