Як Палиця і компанія отримали «Кручу» і гектар землі у Луцьку «за копійки»

Як Палиця і компанія отримали «Кручу» і гектар землі у Луцьку «за копійки»

Народний депутат України з Луцька Ігор Палиця та його бізнесове оточення продовжують скуповувати нерухомість в обласному центрі Волині. Наприкінці 2021-го компанія, яка належить його довіреним людям, придбала у Луцьку колишній обкомівський готель для віпів, так звану «Кручу». Однак, сама споруда не настільки дорога, як навколишня земля. У березні 2023-го керована партійними союзниками Ігоря Палиці Волинська обласна рада віддала землю під «Кручею» власнику споруди, а це 0,95 га, в оренду на 49 років всього лише за 1657 гривень на рік.

Як виникла така аномально низька ціна для об’єкту нерухомості, як провернули оборудку та хто до неї причетний з’ясувало видання Insider Media.

Про це інформує “Сила правди”.

Оренда за копійки…

На черговій сесії облради, яка відбулась 16 березня 2023 року, депутати прийняли рішення «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної  ділянки в натурі (на місцевості) та передачу її в оренду». Цей документ викликав у деяких обранців багато питань. Мова йде про передачу в оренду земельної ділянки на вулиці Дубнівській, 26а площею 0,95 га (кадастровий номер 0710100000:22:127:0003) в оренду ТОВ «Град інвест ріал істейт» на 49 років.

Цільове призначення земельної ділянки – 03.03 «Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги, обслуговування будівлі оздоровчого комплексу». У проекті рішенні йшлось про те, що підприємство звернулось до Волинської обласної ради з проханням надати їм в оренду землю, адже на тій території розташоване майно, належне ТОВ «Гранд інвест ріал істейт». Мова йде про будівлю оздоровчого комплексу площею 846,0 кв.м. та будівлю прохідної площею 6,4 кв.м., розташовані поблизу КП «Луцькводоканал» поруч із річкою Стир.

Рішення Волинської обласної ради від 16 березня 2023 року. Джерело: Insider Media

Це викликало в окремих депутатів низку запитань. Зокрема, Артем Запотоцький звернув увагу колег і висловив своє обурення з приводу того, що ділянку по вул. Дубнівська, площею 9500 кв.м. віддають в оренду на 49 років всього лишень за 1657,26 грн на рік. І вона розташована практично за 50 метрів від річки Стир.

«Хтось захищає свою країну, віддаючи своє життя та здоров’я, а хтось «закриває» свої питання…. Як вам здача в оренду на 49 років земельної ділянки площею 9500 кв. м. по вул. Дубнівська за ціною 1700 грн (Трішки навіть менше 1657,26 грн) на рік? Цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги. Клопотання про надання в оренду земельної ділянки було подано 09.11.2022 року (хоча власником майна товариство стало задовго до війни). Площа (пляма забудови з врахуванням твердого покриття) нерухомого майна +/-1000м2, в зоні можливої забудови – водозабірна свердловина (існує загроза порушення водозабірних горизонтів)», – написав на своїй сторінці у Facebook Артем Запотоцький.

У коментарі до допису ексзаступник міського голови Луцька Святослав Кравчук вносить деякі уточнення і натякає, що це – «схема»:

«Думаю що з цією ділянкою треба було б щось вирішувати вже давно але не просто передачею в оренду земельної ділянки, бо це природоохоронна зона водоканалу, там колись була обкомівська дача і там знаходиться резервний водозабір ще польський, тому треба було це робити з проектом – комплексно, з термінами виконання робіт, а не просто передача земельної ділянки. Це вже схема», – наголосив Кравчук.

Дискусію у сесійній залі та у соціальних мережах підтримала і Юлія Вусенко. Депутатка натякає, на те що рішення прийняли неспроста і вся справа у власнику.

«Трохи про те, як пройшла вчорашня сесія. На 49 років мало де в Україні в оренду уже практикують давати земельні ділянки. А тут у Луцьку 95 соток! За 1657 грн на рік! Хто вгадає власника?», – написала у Facebook Юлія Вусенко.

Депутати мали низку зауважень та пропозицій щодо зменшення терміну передачі в оренду чи перегляду розміру річної плати. Однак, при обговоренні питання обранці чомусь не звернули уваги на той факт, що цільове призначення земельної ділнки – «Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги, обслуговування будівлі оздоровчого комплексу», а при встановленні орендної плати чомусь використали розрахунок по нормативах грошової оцінки одиниці площі ріллі по області – 21 806 грн за 1 га, який становить – 8%. А це в даному випадку – лише 1657 грн за 0,95 га на рік. Тож якщо вартість оренди не переглянуть, загалом до бюджету новий орендар за усі 49 років сплатить всього 81 205 грн.

Попри усе – рішення все ж таки прийняли. Журналісти звернулись з запитом на інформацію до Волинської обласної ради з проханням надати результати поіменного голосування по цьому рішенню.

 

В результаті – з 53-х присутніх у залі депутатів, ЗА проголосувало – 42 і лише 5 обранців – категорично проти прийняття такого рішення. Таким чином, за прийняття цього питання узгоджено проголосувала уся фракція «За Майбутнє» та їхні «союзники» з інших політсил. І вочевидь – неспроста, адже у прийнятті цього рішення прослідковується не лише політичний підтекст, а й фінансовий зиск. Адже фірму, яка отримала право оренди – відносять до кола бізнес-інтересів нардепа і лідера партії «За Майбутнє» Ігоря Палиці.

А от з цього моменту варто повернутись до подій кількарічної давнини, які і призвели до того, що гектар землі у Луцьку віддали в оренду потрібній фірмі практично за копійки. Уся справа – в майні, розташованому на ділянці. Уся справа – в «Кручі».

Трішки історії…

Як писала Олена Лівіцька для видання «Перший канал соціальних новин», певний час, після розвалу СРСР, у стінах готелю облаштували профілакторій сусіднього водоканалу, тому «Кручу» часто називають оздоровчим комплексом. Однак споруда у вкрай занедбаному стані. Привабливою є територія, на якій вона розташована, це фактично круча над річкою Стир. Колись із балконів готелю відкривався гарний вид на Стир та його заплави біля Рованців.

У 70-х роках «Кручу» збудували як обкомівський готель для віпів. Історія споруди – драматична. Офіційно – тут мали приймати іноземних гостей Волинського обкому партії. Будівля була здана у 1980 році. Після здачі в експлуатацію споруду передали на баланс міському об’єднанню готельного господарства. Коли у країні сталися «перетрубації», готель для членів іноземних делегацій раптом став на папері «гуртожитком обкому КПУ», в 1991-му під такою назвою «Кручу» передали на баланс загального відділу облвиконкому. В якийсь період тут навіть був профілакторій Луцького водоканалу.

Згодом, у листопаді 2008-го Луцька міська рада вирішила виставити «Кручу» на аукціон. Міська рада мотивувала свої рішення тим, що вищезгадане приміщення було передане на баланс Луцького виробничого об’єднання готельного господарства, знаходиться на території міста Луцька та використовується для задоволення потреб міста. Якийсь час приміщення було на балансі медколеджу, хтось говорив про корпус для студентів…

«Круча»

Та у серпні 2009 року Волинська обласна рада відсудила майно в міськради у господарському суді. У 2012 році «Кручу» хотіли перетворити на Центр серцево-судинної реабілітації та профілактики у межах українсько-польського проекту. Він мав бути триповерховим з терасою на даху. Однак цю ідею не реалізували.

І вже з приходом до влади Ігоря Палиці – приміщення передали на баланс КП «Волиньприродресурс». Однак стати головним «бурштиновим офісом» «Кручі» не судилося.

Інвестиційна привабливість занедбаної «Кручі» 

Про обкомівський готель «Круча», який десятиліттями занепадав, знову згадали у 2019 році. До того часу занедбане приміщення на вулиці Дубнівській 26а нікого не цікавило. Як кажуть міські управлінці тих років – «воно бовталось на балансі міської ради і ніхто не хотів з ним нічого робити». Вперше у ЗМІ згадав про «Кручу» саме Ігор Палиця. 16 травня 2019 року в програмі «Відкрита влада. Область» тоді ще голова Волинської обласної ради зауважив, що у Луцьку на місці колишнього обкомівського готелю «Круча» може з’явитися багатоповерхівка. Вочевидь, саме з того моменту і стартувала «схема», про яку натякають нині.

Ігор Палиця розповів, що приміщення віддали у підпорядкування комунального підприємства «Волиньприродресурс». Мовляв, з роками вона почала руйнуватися і будівлю законсервували. Тоді ж Ігор Палиця казав, що обласна рада має подумати, який об’єкт там можна побудувати – можливо, житловий будинок.

«Він вже у такому стані, що ремонтувати його немає змісту. Його треба зносити і будувати новий якісний об’єкт», – зазначив тодішній голова Волиньради. 

Ігор Палиця також припустив – якщо це буде будинок, то облрада отримає 10-12 % квартир, які підуть на потреби лікарів, вчителів, атовців, афганців – тих, хто знаходиться в черзі на міському чи обласному рівні.

Одразу ж після того – з’являється інформація про те, що приміщення колишнього обкомівського готелю «Круча» віддадуть на приватизацію і виставлять на продаж через аукціон. У вересні 2019-го депутати Волиньради побували на території комплексу під час виїзного дня. Більшість із них сходилися на думці, що продати його вигідно буде нелегко.

Приватизація і «аукціон без умов»

Вже наприкінці травня 2020 року Волинська обласна рада офіційно заявила, що приміщення колишнього обкомівського готелю «Круча» хоче продати з аукціону. Документи готувались майже рік. Відповідав за продаж Михайло Імберовський, який вийшов з партії «Самопоміч» та перейшов до фракції «УКРОП» у Волинській облраді. Він довгий час був членом постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики. Саме Михайло Імберовський згодом очолив відділ комунального майна Волинської обласної ради і торік залишився за кордоном у період повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Отож, на продаж виставили будівлю оздоровчого комплексу площею 846 кв. м. та будівлю прохідної площею 6,4 кв. м. Стартова ціна лоту – 3,876 млн грн.

Характеристика приміщення. Джерело: Insider Media

Відповідне рішення №27/32 від 17.12.2019 р. «Про приватизацію будівлі оздоровчого комплексу та будівлі прохідної у м.Луцьк на вул. Дубнівська 26а» було винесено на сесію Волинської обласної ради і підписано тодішньою головою Іриною Вахович. Однак у документі чомусь тоді упустили один маленький, проте дуже важливий нюанс – об’єкт виставили на «аукціон без умов».

Рішення про приватазицію. Джерело: Insider Media

Одразу ж на майданчику Prozorro.sale розмістили оголошення про приватизацію – аукціон з продажу нерухомого майна. Чому так вирішили і в чому відмінність «аукціону без умов» від звичайної процедури продажу об’єкту «з молотка» – нікому не пояснили, та, ймовірно, зумисно упустили це питання з виду. Та вочевидь саме у цьому і полягає один із ключових моментів цієї так званої «схеми прихватизації». Нині в паспорті процедури знаходимо інформацію про те, що цей аукціон без умов не передбачає сплати жодних податків та нарахування ПДВ на фінальну суму. Чому – видання «Insider Media» попросить пояснити експертів.

Деталі аукціону. Джерело: Insider Media

Електронний аукціон відбувся 10.11.2021 р. Участь у торгах взяло лише 2 учасники – ТОВ «Ля Брук» і ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт», яке й здобуло перемогу.

Результати аукціону. Джерело: Insider Media

Підприємство «Ля Брук» запропонувало за «Кручу» 3 876 763 гривні, тобто стартову ціну, опонент же значно більшу суму – 4 238 763 грн. Однак боротьби за лот не виникло – за 3 раунди аукціону компанія-конкурентка жодного разу не запропонувала вищу ціну. Натомість «Град Інвест Ріал Істейт» твердо заявило бажання придбати об’єкт, запропонувавши суму на 38 763 грн більшу. Таким чином, за колишній обкомівський готель «Круча» обласна рада «вторгувала» 4 238 763 грн.

У протоколі про результати електронного аукціону є цікавий факт. Виявляться, що при стартовій ціні «Кручі» в 3 876 300 на остаточну ціну продажу лоту згідно Податкового кодексу України мало нараховуватись ПДВ. І в документі чітко вказано, що переможець, який запропонував 4 238 763 грн, – має сплатити 847 752,6 грн ПДВ.

Протокол розкриття цін. Джерело: Insider Media

Попри те, що об’єкт на продаж виставляли за часів Ірини Вахович – результати аукціону вже підписував Григорій Недопад.

Який об’єкт насправді продавала Волинська обласна рада?

Цікавим є і той факт, що реєстраційні номери об’єктів в оголошенні про продаж та у фінальному документі договорі купівлі-продажу – не збігаються. В офіційному повідомленні – продається будівля оздоровчого комплексу та будівля прохідної, які в Державному реєстрі речових прав на нерухому майно мають реєстраційні номери 1930285607101 та 1898595007101.

Реєстраційний номер об’єкта. Джерело: Insider Media

А вже в договорі купівлі-продажу, який журналістам вдалось відшукати, реєстраційний номер одного об’єкту – інший: 1898595007101 та 1898637807101.

Договір купівлі-продажу. Джерело: Insider Media

Тож постає логічне питання – що насправді продавала Волинська обласна рада і в який момент змінився реєстраційний номер одного з об’єктів? Цілком ймовірно, що «банальна описка в офіційних документах», як це вміють пояснювати у владних кабінетах, є ще одним ключовим моментом цієї «схеми прихватизації».

Про нових власників «Кручі» і орендарів земельної ділянки

На початку статті не дарма згадувалося про те, що в усій цій заплутаній справі з приватизацією оздоровчого комплексу «Круча» і отриманням в оренду за копійки майже гектару землі на вулиці Дубнівській, 26а є не лише політичний, а й бізнесовий інтерес одного з найвпливовіших та найбагатших політиків нашого краю Ігоря Палиці.

Саме з його ім’ям пов’язують ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт». Офіційно «на папері» бенефіціарами компанії є Ігор Хмельов та Андрій Шабаєв. Саме Ігоря Хмельова називають одним із топ-менеджерів групи «Приват». Разом з Шабаєвим вони є власниками та управителями низки інших компаній, які пов`язані з дніпропетровським олігархом Ігорем Коломойським та його волинським бізнес-партнером Ігорем Палицею. Наприклад, «Грін ріелті», яке донедавно опікувалося луцьким стадіоном «Авангард», або ж ПрАТ «Універмаг Луцьк», якому належить луцький ЦУМ. Загалом – близько півсотні пов’язаних між собою фірм.

Офіційно ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт» зареєстроване 2009 року у місті Києві зі статутним капіталом 74 400 грн. Основний вид діяльності – купівля та продаж нерухомого майна та надання в оренду. ТОВ «Град Інвест Ріал Істейт» досить відома компанія в Україні, адже саме їй належать багато реконструйованих великих торгових центрів у різних містах. Зокрема: ЦУМ у м. Львові, Житомирі, ТЦ «Прикапатття» в Івано-Франківську, ТЦ «Майдан» в Чернівцях, ТЦ «Європа» в Одесі, ТРЦ «Мануфактура» у Сумах і звісно ж… луцький ЦУМ.

Довідка про кінцевих власників. Джерело: Insider Media

До слова, нинішній голова Волинської обласної ради Григорій Недопад у 2015 році працював директором ТОВ «Грін Ріелті», бенефіціарними власниками якої згодом через кіпрські офшори стали ті ж Ігор Хмельов та Андрій Шабаєв. Тож як не крути, але стає очевидним, що з часу першої згадки Ігорем Палицею про обкомівський готель «Круча» і до остаточного продажу і надання землі в оренду – цих всіх осіб пов’язувало одне: політичні і бізнесові інтереси.

Нагадаємо, Центр журналістських розслідувань «Сила правди» укладав власну версію того, що міг би задекларувати Ігор Палиця в Україні, якби виконав публічну обіцянку ще від 2021-го року. Це майже півсотні компаній, яким належать 2,8 тисячі гектарів землі та щонайменше 278 тисяч квадратних метрів нерухомості. 

 

Сила правди