Натхненний настрій, театр та література: як минув Перший міжнародний поетичний фестиваль «Meridian Lutsk»

У Луцьку вперше організували масштабний міжнародний поетичний фестиваль. Він проходив у різних локаціях міста упродовж трьох днів 6-8 жовтня. Назву отримав «Meridian Lutsk» – від батьківського проекту «Meridian Chernovitz», який щорічно проходить у місті Чернівці.

 

Ідея з’явилась від того, що ми організовували в Луцьку упродовж чотирьох років різні літературні дійства. Згодом ми зрозуміли, що варто масштабуватися і йти трішки далі. І в якийсь момент, коли Луцьк став обов’язковим пунктом в кожному турі письменників, з’явилася думка, що пора, аби іноземні письменники приїхали до Луцька, щоб про Луцьк говорили в Європі. Ми почали шукати якісь схожі фестивалі в Україні. І тоді вийшли на Чернівці.

Елла ЯЦУТА Елла ЯЦУТА, директорка фестивалю «Meridian Lutsk»
На параді поеток-учасниць у Музеї Лесі Українки Східноєвропейського національного університету

Загалом було представлено вісім країн. Учась у заході взяло двадцять дев’ять учасників, прозвучала маса поетичних творів та прози.

Дійство проходило за підтримки: Міжнародної літературної корпорації «Meridian Czernowitz», мистецького об’єднання «стендаЛь», Департаменту культури Луцької міської ради, мецената Романа Бондарука та ТОВ «КРОМБЕРГ ЕНД ШУБЕРТ Україна». Партнер заходу – Генеральне консульство республіки Польща у Луцьку.

Елла Яцута розповідає, що дуже хвилювалась, як пройде захід, адже запрошені автори з-за кордону розмовляють різними мовами та мають великий досвід участі у різного роду літературних фестивалях. Були перестороги щодо того, аби їм все сподобалося і організація була на найкращому рівні.

 

 

Для нас це нове. Ми хвилювались, як лучани сприймуть цей фестиваль. Як гості, яких ми запросили з різних країн будуть себе почувати. Мовний бар’єр та ще багато чого. Але все виявилось, як ніколи, добре! Зараз кожен з цих авторів (а в нас вісім авторів іноземців), всі вони поїдуть до своїх країн і напишуть якусь публікацію про цей фестиваль. І це є дуже важливо, тому що майже кожен із них є дописувачем потужних суспільно-політичних видань у своїх країнах. Якщо там будуть читати про Луцьк в контексті літератури, то я буду вважати, що одне із своїх завданнь фетиваль «Meridian Lutsk» виконав.

Елла ЯЦУТА Елла ЯЦУТА, директорка фестивалю «Meridian Lutsk»
Євгеніус АЛІШАНКА, поет (Литва)
Аді АССІС, поет (Ізраїль)
Анета КАМІНСЬКА, поетеса (Польща)

Розпочинались культурні поетичні вихідні з прослуховування литовської поезії в художньому музеї на території Замку Любарта за участі поетів Євгеніуса Алішанки та Геркуса Кюнчуса. Дискусії Олександра Бойченка та Ґжегожа Ґаудена. Згодом ця розмова перейшла у парад поеток-учасниць. 

 

 

На параді поеток-учасниць у Музеї Лесі Українки Східноєвропейського національного університету
Маріанна Кіяновська, поетеса (Україна)

Локації заходів були заплановані таким чином, щоб гості встигли потрапити на усі події, а також побачити різні місця у центрі Луцька: Луцький замок, Будинок євреїв, Палац культури, Музей ім. Лесі Українки. Завершився вечір першого дня фестивалю ексклюзивною виставою від театру «ГаРмИдЕр» та екскурсією містом. Актори театру презентували прем’єру вистави «Монодії в червоному», створеної спеціально для фестивалю «Meridian Lutsk». Це історії життя та творчості семи поетів різних країн Європи, яких поєднало одне століття – ХХ – століття Другої світової війни.

Фото Данила Гетьмана

Паралельно із заходами продавалися книжки сучасних українських та зарубіжних письменників. Відвідувачі фестивалю невпинно проглядали ряди книжкових новинок та активно їх купували.

Наступного дня поетичні читання ще більше розпалили публіку. Зі своєю творчістю лучан знайомила білоруська поетеса Наста Кудасава, польські автори Богдан Задура, Анета Камінська, естонські – Марія Кангро та Юрґен Роосте. Недільного дня зазвучала ізраїльська поезія із уст Аді Ассіса та Надіа Адіна Росе. Потішили своєю творчістю поети й письменники з України: Павло Коробчук, Ірина Цілик, Ольга Ляснюк, Юлія Фінковська, Rtu Rtu, Віктор Гребенюк, Олена Кицан-Пашук, Надія Гуменюк, Юлія Нікітюк, Петро Коробчук.

Поетеси Ольга ЛЯСНЮК та Юлія ФІНКОВСЬКА (Україна)
Павло КОРОБЧУК, поет (Україна)

Я дуже радий, що був запрошений, що брав участь. Якщо чесно, я не сподівався, що буде така хороша атмосфера і, що це буде фестиваль, який, як на мене, пройшов на європейському рівні. Особливої різниці між фестивалями тут та в інших країнах Європи я вже не бачу. Я був в Луцьку, приблизно, п’ять років тому, і я бачив тут такі ще «совкові» елементи - прийоми і т.п. І тоді атмосфера була інакша. А тепер я відчуваю різницю.

Євгеніус АЛІШАНКА Євгеніус АЛІШАНКА, учасник фестивалю, поет (Литва)

Третій недільний день зібрав чи не найбільшу кількість відвідувачів, адже саме на кінець фестивалю організатори залишили «найсмачніших» зірок сучасної української літератури: Юрія Андруховича, Сергія Жадана та Оксану Забужко.

 

Загалом же фестиваль зібрав сотні відвідувачів, чим довів, що голод на літературу та книжки у Луцьку існує і його необхідно втамовувати.

Текст та відео – Марія Доманська та Елла Чанглі.

Фото – Людмила Роспопа

*Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED