Як діє імунізація на наш організм?

Як діє імунізація на наш організм?

Як визначається ефективність вакцини? Про це розповідає у “Файному подкасті” громадської організації «Волинська фундація» мікробіологиня Олена Ливінська.

«У дослідженнях, коли в нас є досліджувана група і плацебо… Тобто є ті, хто отримують вакцинацію, і ті, хто не отримують. От ті, кому колиться плацебо… Наприклад, якщо у нас є там по 100 людей в тій, і тій групі. І якщо у групі плацебо в нас захворіває, наприклад, 10 людей, а у групі вакцинованих захворіває 5 людей, то ефективність вакцини буде оцінюватися в 50%. Це от, звідки беруться ці відсотки. Коли ми говоримо про відсотки, ми говоримо про захист від захворювання самого симптоматичне. Але всі вакцини захищають на, близько, 100%. Вакцини декларують 100%, що вони захищають від важкого перебігу і госпіталізації, що вже, насправді, дуже гарно», – розповідає науковиця.

«Для порівняння, наприклад, вакцини від грипу, то вони мають менший захист дещо, і тим не менше ми вакцинуємося і раді, що маємо таку можливість».

«Це свого роду тренування для імунітету нашого. Тому що, для того, щоб не відразу зустрітися зі збудником і з ним там воювати, імунітет перед цим навчається, як люди, які ходять в спортзал. Вони перед цим займаються-тренуються, щоб потім могли легко пробігти якусь необхідну дистанцію, легко дати відсіч якомусь нападнику. Тут в принципі відбувається те ж саме». 

«Тому ідеєю є тренування імунітету, але без виснаження. Тому що є така точка зору, що ось краще перехворіти. Ні! Перехворіти не краще. Тому що перехворіти – це стрес. А вакцина – це навчання. Так, як пожежна тривога. Навчилися, подивилися і все. Пожежі немає, знання є».

«Тому в основі дії будь-якої вакцини є ось показати нашому імунітету якийсь муляж збудника, для того, щоб навчити його реагувати».

«В даному випадку у нас є вірусний антиген, це може бути бактеріальний антиген. Він потрапляє до нас в організм. В залежності від того, в якому він потрапляє вигляді, і як він потрапляє – від цього теж розрізняють різні вакцини. Його підхоплюють (з’їдають) антиген-презентуючі клітини. Це можуть бути і макрофаги, !!!!!!футиндиризні!!!! клітини, лімфоцити». 

«Далі розгортаєтся ця велика масштабна кампанія навчання клітин дуже різних. Ці антитіла… Не хочеться сказати, що це прямо побічний продукт, але це те, що ми можемо легко поміряти в лабораторії, тому що це відносно не дороговартісний спосіб перевірки. Але, якщо ми говоримо про вірусні інфекції, то головну роль у захисті грають не антитіла, а саме ось ці клітини, які поміряти в лабораторних умовах значно важче». 

Подкаст підготовлений громадською організацією “Волинська фундація” в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст подкасту є виключною відповідальністю ГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій