Вирішити екологічну проблему смороду в Луцьку за короткі терміни можливо!

Вирішити екологічну проблему смороду в Луцьку за короткі терміни можливо!

Пам’ятаю як позаминулого тижня Олександр Гуч повідомив про проблему зі смородом в місті та запросив на виступ щодо вирішення екологічної проблеми. Погодився одразу, так як маю позитивний досвід по застосуванню корисних мікроорганізмів для вирішення проблем із забрудненими водоймами.

Щодо слухань на 23 липня в Палаці культури зкоординував Pavlo Danylchuk та Oleksandr Lazuka.

Послухавши доповіді головного еколога міста, міського та районного голів, замдиректора Гнідавського цукрового заводу, стало одразу зрозуміло, що люди компетентні в дещо інших питаннях, які не пов’язані зі швидким вирішенням смороду в місті.

На мою думку ситуація, насправді, вкрай складна та небезпечна. Якщо не вжити термінових заходів – за 1-2 роки ситуація ще ускладниться та її наслідки важко буде зпрогнозувати. Збільшення середньодобової температури влітку, спричиняє швидкому розмноженню патогенних мікроорганізмів, що в подальшому спричинює наслідки неприємного та токсичного запаху.

Наступного ж дня, після слухань, разом з Сергій Шараєвський та Юрий Ребрик відвідали Гнідавський цукровий завод та відстійники в які зливали/зливають відходи.

Відомо, що у відстійниках поблизу Луцька зливають нечистоти з 1958 року. На даний момент перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, в середньому складають:

аміак – 2,69 мг/м3,
сірководню – 0,05 мг/м3,
оцтової кислоти – 0,31 мг/м3.

Дані взято з розглянутих протоколів №121 (масив Світанок), №122 (вул. Львівська, 91), №123 (вул. Станіславського, 51), №124 (бул. Дружби Народів) та №125 (вул. Ковельська, 52).

Розглянув та підписав начальник управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління у Волинській області – Орел Назар Анатолійович від 12.07.2019 р.

Як проявляється перевищення норм допустимих концентрацій?

Аміак діє на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей. У разі гострого отруєння аміаком викликає утруднене дихання, сильний кашель, задуха, блювоту, втрату голосу, спазм голосової щілини, запаморочення, почервоніння обличчя, пітливість, сльозоточіння, набряк повік.
Допустима норма аміаку – 0,2 мг/м3, тобто при показнику 2,69 мг/м3, перевищення концентрації в 23 рази.

Сірководень – безбарвний, дуже отруйний, горючий газ з характерним неприємним запахом тухлих яєць. Допустима норма – 0,008 мг/м3, при показнику 0,05 мг/м3, перевищення концентрації в 6.5 разів.

Оцтова кислота – органічна сполука, безбарвна рідина з різким запахом. Допустима норма – 0,2 мг/м3, при показнику 0,31 мг/м3, перевищення концентрації в понад 1.5 рази.

Все це в сукупності несе не тільки загрозу здоров’ю місцевих жителів, а й забрудненню грунтових вод. Припускаю, що грунтові води вже забруденні та поступово отруюють місцевих жителів.
Прояв та подальші наслідки отруєнь, можна тільки зпрогнозувати.

Також хочу попередити жителів Луцька та навколишніх сіл, що Ви, нажаль, залишаєтесь з даною екологічною проблемою “сам на сам”.

Чому зробив такий висновок?
По-перше, питання щодо смороду гостро непокоїть з 2017-го року та досі не вирішено. По-друге, слухачі не почули під час виступу держкерманичів остаточної дати та способу вирішення проблем щодо інших відстійників. По-третє, ліквідувавши сморід у відстійниках від цукрового заводу, залишаються інші джерела неприємного запаху.
По-четверте, відповідальних за зливи нечистот в несанкціонованих відстійниках – немає, тож і притягнути до кримінальної відповідальності також немає кого.

Складається яскрава картина, що влада буде й надалі “розводити руками” та “показувати пальцями на інших”, замість того, щоб вирішити питання смороду.
За попередньою інформацією, площа всіх відстійників складає понад 40 га. Тож, якщо не вирішити екологічну проблему цього року, з весни наступного року, ситуація повториться зі ще більшими наслідками. Часу обмаль.