Виборчі комісії на Волині не фіксували порушень у фінансуванні кампаній на місцевих виборах 2020 року

Виборчі комісії на Волині не фіксували порушень у фінансуванні кампаній на місцевих виборах 2020 року

Волинська обласна, Луцька та Ковельська міські територіальні виборчі комісії не зафіксували жодного порушення процедури фінансування виборчих кампаній та подання фінансових звітів виборчих фондів партій та кандидатів під час місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. 

Про це Центру журналістських розслідувань «Сила правди» стало відомо із відповіді Національного агентства з питань запобігання корупції.

Раніше «Сила правди» повідомляла, що вибори до основних місцевих рад на Волині офіційно коштували партіям та кандидатам понад 13,68 мільйона гривень. Однак, повнота і сумлінність подання фінансових звітів бажали кращого. Деякі партії на Волині висунули кандидатів до всіх основних місцевих рад, але відзвітувалися про фінанси лише раз, а то й взагалі не відкривали виборчих фондів, як от Аграрна партія.

Під час аналізу фінансових звітів партій та кандидатів на виборах депутатів Волинської обласної ради, Луцької міської ради та міських голів Луцька та Ковеля «Сила правди» виявила кілька порушень виборчого законодавства і подала відповідні заяви до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Зокрема, журналісти виявили невідповідність задекларованих витрат фактичним витратам – у звітах не вказані витрати на деякі види агітації та оплату агітаторам; окремі партії взагалі не подавали фінансової звітності; деякі партії із одного виборчого фонду фінансували різні виборчі кампанії та інші.

У Нацагентстві повідомили, що від вказаних територіальних виборчих комісій у Луцьку та Ковелі не надходило жодних повідомлень про порушення, що стосуються фінансування кампаній та подання фінансових звітів. А відповідно до Виборчого кодексу саме територіальна комісія зобов’язана у п’ятиденний термін з дня виявлення порушень письмово повідомляти про це у відповідні органи – чи то НАЗК, чи поліції. Крім того, контроль за обліком коштів виборчого фонду мали здійснювати саме територіальні виборчі комісії та банки. Тож і за перевірку фінансової звітності повністю відповідали виборчі комісії. Однак, за спостереженнями «Сили правди» де-факто вони не виконали своїх зобов’язань.

Відтак в НАЗК пообіцяли врахувати всі виявлені «Силою правди» порушення при аналізі фінансових звітів партій за третій та четвертий квартали 2020 року, які політичні сили мають подати до 9 квітня 2021 року.

 

Валентина Куць