Волинський зубр: чи є шанс на життя?

28 та 29 січня працівники Національного природного парку «Цуманська пуща» спільно із волонтерами та працівниками Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) в Україні рахували зубрів, які живуть на території Волині. Станом на 2017 рік досі була невідома їх точна кількість, хоч їх підрахунок мав би вестися щороку, адже зубр входить у Червону книгу України. 

Тож, волонтери та природоохоронці методом загону першого дня виявили стадо із дев’яти зубрів із телям. Наступного дня у інших кварталах лісу за, приблизно, сім кілометрів вони виявили ще одне стадо із семи зубрів також з телям. Окрім них, відомо, що у, створеному обласною програмою, вольєрі понад сім років тому, мешкає два зубра чоловічої статі, які доступу до інших зубрів фактично не мають.

«Їх навіть більше, ніж ми очікували», – ділиться враженнями координатор волонтерів WWF в Україні, зоолог, Андрій Плига. Але звертає увагу на те, що існування зубрів все одно залишається під загрозою. А все тому, що у 2013 році депутати Волинської обласної ради віддали численну кількість мисливських угідь в користування приватним фірмам. Так, територія, де мешкають зубри, а це заказник «Зубр», увійшов з дуже дивних причин у межі відання мисливського угіддя ТзОВ «Майдан мисливський», на території якого відбуваються полювання.

По факту, у той момент, коли червонокнижні зубри бігають лісом, біля них стріляють із рушниць по інших звірях. Як зазначає директор «Цуманської пущі» Ігор Квач згідно Положення про заказник, полювання у ньому обмежене, але частково дозволене. Мова йде про те, що у цьому заказнику можна полювати на диких тварин, окрім червонокнижних, але лише індивідуально. Це полювання передбачає, що мисливець іде сам у ліс, вистежує дичину і там уже на неї полює.

Натомість усі учасники акції із підрахунку зубрів стали свідками численних плям крові уздовж просіки лісу, чули часті постріли, бачили виставлені мисливські номери. Усі в один голос природоохоронці забили на сполох, адже ці ознаки вказують на облавні, а відповідно незаконні, на териорії заказника полювання. Ці полювання передбачають, що з одного боку лісу ідуть, так звані, «загонщики». Їх завдання кричати та гнати дичину уперед. Натомість з іншого боку стоять біля своїх номерів мисливці на невисоких підвищеннях і ждуть, коли дичина вибіжить на дорогу, аби її застрелити.

Так, активістам вдалося побачити одну групу таких загонщиків на чолі з екс-начальником Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Богданом Колісником. До відома, журналіст видання «4влада» Юрій Горбач виявив зв’язок того ж самого «Майдану Мисливського» із Колісником та діючим народним депутатом Сергієм Мартиняком. Ця приватна структура останні два роки не подавала звітності щодо чисельності зубрів на її території, хоч мала би це робити згідно умов користування угіддями, – заявляє Ігор квач. До слова, облрада віддала ці угіддя в користування на 25 років.

Працівники НПП «Цуманська пуща» переймаються тим, що ніхто до цього 2017 року не знав, скільки існує зубрів на Волині, і, що ніхто їх тут не охороняє. Адже зубри мешкають попід парком, але не на його території, хоч сам він був створений саме для охорони і збереження вимираючого волинського зубра, який уже понад півстоліття мешкає у цих лісах.

Тож, основним завданням парку сьогодні є поставити під сумнів законність рішення обласної ради і повернути заказник «Зубр» у зону захисту від мисливців – включити заказник у територію парку.