Волинська «Батьківщина» орендує офіс у фірми-забудовника за ціною у 20 разів дешевше ринкової

Волинська «Батьківщина» орендує офіс у фірми-забудовника за ціною у 20 разів дешевше ринкової

Свій головний офіс у Луцьку Волинський обласний осередок ВО «Батьківщина» орендує у фірми відомого в області будівельника і колишнього депутата за ціною 5 грн/кв. м. у місяць. Таку щедрість бізнесмена партійці належним чином не зафіксували у своєму фінансовому звіті.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» виявив це аналізуючи фінансові звіти волинських обласних осередків партій за 2017 рік.

ОФІС ЗА 10 ХВИЛИН ВІД ЦЕНТРУ ПО 5 ГРН/КВАДРАТ

Це 10-поверховий житловий будинок із приміщеннями комерційного призначення на вулиці Набережній, 2 у Луцьку. Звідси п’ять хвилин пішки до міської ради і десять хвилин до центру міста. Зданий в експлуатацію в кінці 2014 року.

Саме тут міський та обласний осередки ВО «Батьківщина» з лютого 2017 року винаймають приміщення площею 74,6 кв. м. і користуються ним досі, тобто уже майже півтора року.

Приміщення має вихід на фасадну сторону будинку, проте розміщується в підвалі. Більшою частиною (39,6 кв. м.) користується обласний осередок, меншою (35 кв. м.) – міський.

Судячи із фінансових звітів оренда цього приміщення коштує партії дуже дешево – по 5 грн/кв. м. на місяць (74,6 кв. м. за 400 грн. на місяць). Загалом за неповних 11 місяців 2017 року партія заплатила за оренду 4000 гривень, а за три місяці 2018-го – 1200 гривень.

Зі слів ріелторів, таких цін на оренду в Луцьку немає. Директор Волинського агентства нерухомості Лариса Мусійчук стверджує, що ринкова ціна на оренду нерухомості в будинку на Набережній, 2 становить щонайменше 100 гривень за квадратний метр. Саме за такою вартістю нещодавно здавалося приміщення у схожій новобудові на Набережній, 10. Взагалі ж у місті мінімальна вартість оренди – 25-30 грн/кв. м.

Окрім того, що партія винаймає приміщення за заниженою вартістю, виявилося, що воно ще й не пустує. На момент візиту журналіста «Сили правди» в офісі перебувало щонайменше 5 співробітників забезпечених офісною технікою. Проте, ані у звіті обласного осередку, ані у звіті міського осередку, ані у звіті центрального апарату партії інформації про працівників у Луцьку чи області і про відповідне обладнання немає. Волонтери?

«БАТЬКІВЩИНА» ОРЕНДУЄ ПРИМІЩЕННЯ У ФІРМИ-ЗАБУДОВНИКА

Власник приміщення, яке орендує осередок «Батьківщини», це та ж компанія, яка і звела багатоповерхівку – Приватне акціонерне товариство «Луцьксантехмонтаж №536».

Це одна з найбільших та найвідоміших компаній-забудовників на Волині. «Луцьксантехмонтаж №536» отримує чи не найбільше державних будівельних замовлень в області. За останні десять років компанія виграла державних тендерів на сотні мільйонів гривень.

Серед останніх відомих об’єктів, які зводила компанія – Волинський обласний перинатальний центр, реконструйований міський зоопарк, луцький Центр надання адміністративних послуг, десятки багатоповерхівок тощо.

Основним акціонером  і бенефіціарним власником ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» є колишній депутат Волинської обласної ради (2006-2010 роки) від «Батьківщини», екс-член виконавчого комітету Луцькради Віктор Чорнуха. Його син Ігор Чорнуха наразі є генеральним директором компанії, сам же батько  – голова наглядової ради.

Ймовірно, надання дешевої оренди для «Батьківщини» дає свої плюси. Періодично у місцевих органах влади, в тому числі й у Луцькій міськраді, розглядаються різноманітні питання, що стосуються роботи ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536». Це, наприклад, отримання в оренду землі для будівництва багатоповерхівки, зміни цільового призначення ділянки або ж затвердження чи зменшення суми пайового платежу на розвиток інфраструктури, який платять забудовники в міську казну.

Тому мати лояльну фракцію депутатів в міськраді вигідно – це може пришвидшити вирішення питань. Ще краще, коли виконувач обов’язків міського голови (Григорій Пустовіт) є представником партії, якій компанія дешевше здає приміщення.

Так, наприклад, у вересні минулого року депутати Луцької міськради розглянули питання про зменшення суми пайової участі у розвитку інфраструктури міста ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536», який компанія мала заплатити після здачі в експлуатацію трьох багатоповерхівок на проспекті Перемоги, 34 з 2,5 мільйонів до 530 тисяч гривень. Зменшення пов’язано з тим, що фірма облаштувала побутову і зливову каналізацію поза межами ділянки багатоповерхівок.

Новобудова на Перемоги, 34

Це питання на сесії міськради 27 вересня розглянули за три хвилини – без будь-яких питань і обговорень. Не завадила навіть нестача голосів, через що питання двічі переголосували. Не спрацював пульт для голосування у «батьківщинівця» Андрія Козюри, про що поспішив оголосити інший «батьківщинівець», в.о. міського голови Григорій Пустовіт. Зрештою, втретє переголосувавши «назбирали» 24 «за». Серед них звісно і три «батьківщинівці» Андрій Козюра, Григорій Пустовіт та Майя Шостак. Голови ж обласного осередку «Батьківщини» Валерія Бондарука не було на засіданні.

Інший приклад. 25 квітня цього року Луцька міськрада за півтори хвилини без питань та обговорення віддала в оренду майже півгектара землі на вулиці В’ячеслава Чорновола, 40, де «Луцьксантехмонтаж №536» викупив приватні будинки і збирається звести замість них чергову багатоповерхівку. Потрібна кількість голосів досягнута з першого ж голосування, а от з біло-сердечних проголосував лише Григорій Пустовіт. Інші троє були відсутні.

ЕКСПЕРТ: РІЗНИЦЮ МІЖ ФАКТИЧНОЮ І РИНКОВОЮ ВАРТІСТЮ ОРЕНДИ МАЛИ БИ ВКАЗАТИ ЯК СПОНСОРСЬКИЙ ВНЕСОК

Зальцберг Юлія, консультантка представництва Міжнародної фундації виборчих систем (International Foundation for Electoral Systems) в Україні

Юлія Зальцберг консультантка представництва Міжнародної фундації виборчих систем (International Foundation for Electoral Systems) в Україні з питань регулювання фінансування передвиборної агітації та голова Антикорупційної платформи «Інтегріті ЮА». Експертка з питань політичного фінансування та виборчих процесів свого часу навіть попрацювала у Національному агентстві з питань запобігання корупції та безпосередньо аналізувала фінансові звіти партій.

Пані Юлія каже, що в ситуації із офісом «Батьківщини» в Луцьку, партійний осередок мав би відобразити різницю між фактичною і ринковою ціною як спонсорський внесок. Однак, існує проблема обрахування такого внеску. Попри те, що нове законодавство про партії працює уже майже два роки, Методологія визначення вартості внеску у формі товарів, робіт, послуг, досі не затверджена НАЗК.

В цьому випадку сума, яка є різницею між ринковою вартістю та реальною ціною повинна відображатися у звіті партії як спонсорський внесок. Але на сьогодні де-юре складно притягнути до відповідальності за таке порушення, оскільки ще й досі немає методології визначення вартості внеску. НАЗК зараз лише погоджує розроблений проект методології із зацікавленими державними органами, можливо до вересня цього року і затвердять її на своєму засіданні, а потім ще необхідно буде пройти процедуру державної реєстрації цього рішення в Мін’юсті, що є теж доволі тривалим, – каже Юлія Зальцберг.

Тим часом, за приблизними розрахунками, обсяг спонсорського внеску, який мав би, але не вказує у звітах осередок «Батьківщини» сягає 100 тисяч гривень. Навіть якщо припустити, що ринкова вартість оренди нерухомості в будинку на Набережній, 2 становить 100 грн/кв. м., то лише за 11 місяців минулого року партія мала б заплатити близько 80 тисяч гривень, а за перший квартал 2018-го – ще понад 20 тисяч гривень.

ІГОР ЧОРНУХА: ЦЕ ПРОБЛЕМА, ЯКА ПОТРЕБУЄ МОГО ВТРУЧАННЯ

Генеральний директор ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» Ігор Чорнуха вважає, що розмір орендної плати за офіс «Батьківщини» це проблема, яка потребує його втручання і перегляду умов договору. Запевняє, що не знав про такі умови оренди.

Наша основна діяльність, яку ми вміємо робити і чим займаємося: це нерухомість здаємо в оренду і будуємо. Тому я по суті не дивлюся, хто наш клієнт, аби вони виконували умови договору. Дякую, що ви передзвонили, сказали. Значить треба переглядати ціну та й все, – каже Ігор Чорнуха.

Чим керувалися ваші підлеглі, коли укладали такий договір? Це було 1,5 року тому. За цей час ціни не дуже змінилися на ринку, – цікавимось.

Давно просто переглядалися певно умови, тому така ціна. Я не пам’ятаю детально як ми укладали це все діло, і хто на фірмі аналіз проводив.

Можливо скеруєте до працівника, який відповідальний за це, щоб дізнатися чому така ціна?

Та ні, для чого… Не треба, не буду ні до кого скеровувати. Я вам надав відповідь, – відповідає бізнесмен.

Гендиректор «Луцьксантехмонтаж №536» Ігор Чорнуха. Фото із p-p.com.ua

Журналіст «Сили правди» поцікавився в Ігоря Чорнухи, чому його компанія, займаючись бізнесом, який передбачає перш за все отримання прибутку, здає приміщення партії за ціною у двадцять разів дешевше ринкової, коли могли б здавати, наприклад, закладу громадського харчування за ринковою і значно вигіднішою. Бізнесмен порівняв це із бюджетними об’єктами, які для його компанії також збиткові.

В мене бувають і бюджетні об’єкти, які теж в збитку. Тому що на бюджетних об’єктах сім з чимось тисяч зарплата, в нас в середньому в працівників – 12 тисяч. А в середньому рентабельність мене задовольняє, – відзначає гендиректор «Луцьксантехмонтажу №536».

Тобто це не проблема віддавати приміщення партії за дешевшою від ринкової ціною?

Це проблема, яка потребує мого втручання, перегляду. Партія чи не партія, я – непартійний. Так само як і батько. Нас не цікавлять партійні справи. Батько давно вийшов з партії «Батьківщина» і з того часу політикою не займається, так само як і я останнім часом.

То будете переглядати цю суму?

Звичайно, добре що ви зателефонували і нагадали, – запевнив Ігор Чорнуха.

У ВОЛИНСЬКІЙ «БАТЬКІВЩИНІ» УНИКАЮТЬ ПИТАНЬ

«Сила правди» звернулася із питаннями про дешевий офіс до керівництва обласного осередку партії «Батьківщина». Однак за три тижні відповідей на надіслані питання так і не спромоглися надати.

Керівник обласного осередку Валерій Бондарук повідомив, що перебуває поза межами Луцька і порадив звертатися до депутата міськради Андрія Козюри. Останній пообіцяв, що відповіді нададуть, однак коли це станеться – не відомо.

«Сила правди» готова опублікувати пояснення «Батьківщини» з приводу дешевої оренди офіса, незрозумілих працівників, не відображених у фінансових звітах та того, чи лобіює партійний осередок «Батьківщини» якимось чином інтереси будівельної компанії «Луцьксантехмонтаж №536» в органах влади на Волині.

Юрій ГОРБАЧ

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy