І вівці цілі, і вовки ситі

І вівці цілі, і вовки ситі

Лайфхак від волинських аудиторів: як не покарати за уникнення тендеру.

Із відкриттям системи Prozorro всі закупівлі державних установ, органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств стали відкритими для громадськості. Разом з тим помітнішими стали і порушення, які допускають при проведенні закупівель такі установи. Один із таких прикладів – у розслідуванні «Як уникнути тендеру: лайфхак від луцького управління освіти».  

У матеріалі йдеться про те, що управління освіти Луцької міської ради під час закупівель послуг харчування школярів не провело відкритий конкурс, а шляхом переговорів обрало переможцем КП «Луцький комбінат шкільного та студентського харчування». Цей комбінат харчує луцьких школярів вже майже 10 років. Обираючи свого переможця, управління освіти посилається на рішення виконкому, якими передали майно їдалень в оренду саме цьому комбінату. Також управління стверджує, що надання послуг харчування іншим учасником буде несуміcним і викличе проблеми технологічного характеру.

На умисне уникнення тендеру луцькими освітянами звернули увагу активісти громадської ініціативи «За чесний тендер». Зокрема юристка Мирослава Примак зауважила що управління не мало достатніх підстав, щоб обирати переможця шляхом переговорної процедури:

Вказані рішення міської ради, на які посилається Замовник, не є достатньою підставою для переговорної процедури. В той же час, в чому саме полягає несумісність чи проблеми технологічного характеру, якщо послугу надаватиме інший суб’єкт господарювання, Замовник не обґрунтовує жодним документом.

Тож із цього приводу активісти звернулись до Державної аудиторської служби з проханням перевірити дії управління освіти. У відповіді голова Державної аудиторської служби повідомляє, що управління освіти безпідставно використало для закупівель переговорну процедуру. А також аудитори надали управлінню освіти рекомендації для усунення порушень.


Однак в управлінні освіти усувати порушення, схоже, і не збирались. У відповіді на запит освітяни довго розписували різні посилання та обґрунтування своїх дій під час закупівель.  А в кінці запевняють, що розірвати договори із «Комбінатом шкільного та студентського харчування» неможливо, оскільки це призведе до зупинення харчування школярів.

Хто зі сторін правий – чи аудитори, які побачили порушення, але не покарали, чи управління освіти, яке визнало порушення, але не усунуло його – надалі з’ясовуватиме прокуратура. Активісти ГІ «За чесний тендер» вважають, що служби не виконали вимог законодавства, а тому готують оскарження до прокуратури.

Валентина КУЦЬ

Публікація підготовлена в рамках  проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED