Вікна на мільйони – по знайомству

Вікна на мільйони – по знайомству

Волинський ліцей із  військово-фізичною підготовкою придбав віконні блоки на понад 2 мільйони гривень у знайомої фірми.

Навчальний заклад купив 575 віконних та балконних блоків для будівлі КП «Санаторію матері та дитини Турія», що у Ковелі. З минулого року цей санаторій став підрозділом ліцею і нині його готують для навчання ліцеїстів.  

Металопластикові віконні, дверні та балконні конструкції заплановані для встановлення у спальних корпусах, їдальні та перехідній галереї.

Скарги конкурентів

Продати ліцеєві вікна спробували 4 волинські та 1 львівське  підприємства. Тож на  Прозорро зареєструвалось 5 учасників:

Запропонувавши найменше серед усіх конкурентів переможцем на етапі аукціону стало ТзОВ «Екологічно чисті ідеї», їх ціна – 2 000 000 гривень.

Проте, найдешевшу пропозицію ТзОВ «Екологічно чисті ідеї» відхилили через відсутність сертифікатів на профіль, фурнітуру та склопакети. Інший учасник – фірма «Волбуд», сам відмовився від участі, визнавши, що під час аукціону допустились технічної помилки і за вказаною ціною не зможе постачати вікон. Тому Замовник визнає переможцем ТзОВ «Волиньекобуд» із  дорожчою пропозицією у 2 199 000 гривень.

Конкуренти не погодились із таким рішенням і у скаргах вимагали його скасувати.  ТОВ «Атлант плюс», стверджує, що надані документи «Волиньекобуду» не відповідають вимогам тендерної документації.

З такою ж скаргою звернувся до замовника й інший учасник конкурсу – ТзОВ «Екологічно чисті ідеї», прямо вказуючи на порушення та погрожуючи кримінальною відповідальністю за підробку документів.

Тендерний комітет відхилив дані скарги, а керівництво ліцею уклало договір із переможцем.

Фірми, які програли, далі написання скарг на майданчику Прозорро вирішили не йти, вважаючи що зробили все можливе і відмовляючись навіть говорити по цю закупівлю.

«Нікуди більше не скаржились, – каже керівник ТзОВ «Атлант-плюс» Ростислав Лісовий. – Ми на сайті висвітлили свою позицію. Замовник теж своє пояснення висвітлив на сайті. Коментувати свою позицію я не бачу доцільності.»

Керівник ТзОВ «Екологічно чисті ідеї» Юрій Прончак  не захотів коментувати деталі та результати свого оскарження, в якому вказував на сфальсифіковані документи переможця. Спочатку пан Прончак попросив передзвонити, а згодом порадив написати лист на електронну пошту. Однак відповіді на лист не було.

Знайомий переможець

У тендерному комітеті ліцею скарги від учасників теж коментують неохоче. Голова ТК не побачив жодних юридичних підстав для таких оскаржень.

Голова тендерного комітету Павло Кликочко

– Товариство «Екологічно чисті ідеї» скаржиться на те, що переможець надав сфальсифіковану довідку про працівників і просить звернутись до правоохоронних органів. Роз’ясніть, будь ласка, чи ви перевіряли це?

– А що ми маємо перевіряти? – у відповідь запитує Голова тендерного комітету Павло Кликочко. –  Яку сфальсифіковану довідку? Мені здається що в Прозорро все видно. Ви бачите цю довідку. Прозорро це відкритий майданчик …. Написали скаргу люди. Перед тим вони були відхилені. Після того вони написали скаргу. І скажіть, будь ласка, чи маємо ми якусь юридичну підставу чи силу оту довідку, яка там є підвантажена, брати її за основу? Ви задаєте питання, то в мене аналогічне запитання до вас.

Проаналізувавши документацію цього тендеру та попередні закупівлі ліцею, бачимо, що понад 2 мільйони за вікна Волинський обласний ліцей заплатив уже знайомому учаснику.

Історія перемог «Волиньекобуду» в ліцеї розпочалась не так давно. Спочатку «Волиньекобуд» виграє конкурс на реконструкцію приміщень санаторію «Турія». Цей тендер було розділено на три лоти, з яких два виграє «Волиньекобуд» – влаштування покрівлі – 740 522,90 грн.  та оздоблення фасаду – 1 558 000 гривень.  

А вже через рік ліцей знову оголошує тендер, але вже на закупівлю віконних блоків, у якому з дорожчою пропозицією перемагає знову ж «Волиньекобуд». Голова тендерного комітету Павло Кликочко каже, що за першим тендером були передбачені оздоблювальні роботи із вставлянням вікон у навчальних корпусах. А нинішній тендер із закупівлі віконних блоків спрямований на встановлення вікон у спальних корпусах.

Однак, на думку юриста Громадської ініціативи «За чесний тендер»  Мирослави Примак, даний переможець обраний безпідставно. Адже він не надав документів на підтвердження досвіду як того вимагав замовник.

У тендерній документації Замовник поставив вимогу, щоб учасники надали звіти про виконання аналогічного договору. Предметом цієї закупівлі є віконні блоки. Але ТОВ «Волиньекобуд» у довідці вказує виконані договори, які стосуються не постачання віконних блоків, а виконання робіт з капітального ремонту, реконструкції чи іншого будівництва.

Тож всі ці наведені договори жодним чином не свідчать про наявність досвіду у виробництві та постачанні вікон. Попри те, що у технічному завданні щодо закупівлі вікон Замовник ставив конкретну вимогу щодо виготовлення вікон учасником:

«Сертифікати відповідності на профіль, фурнітуру та склопакети мають бути надані Учасником у складі пропозиції. Учаснику, пропозиція якого знаходиться на розгляді може бути запропоновано надати зразок ПВХ профілю, з якого Учасником будуть виготовлені вікна»

За словами юристки поведінка Замовника при закупівлі вікон насторожує ще і тому, що в один той самий день – 20.09.2017 року, він скасував перші та оголосив другі відкриті торги на закупівлю вікон. Причина, нібито, скорочення видатків. Очікувана вартість вказаного предмету дійсно зменшилась (з 2 900 000,00 грн. до 2 670 000,00) і про це скорочення Замовник оголосив вже після того, як відбувся аукціон у першому тендері між фірмою ВКПП “Варіант” та ТОВ Атлант Плюс.

У «Волиньекобуді» пояснюють, що у більшості робіт, які вони виконували, вставляння  вікон було включене у комплексні роботи, тому окремих робіт із постачання вікон вони не виконували.

За словами керівника громадської ініціативи Святослава Клічука, прикро, що у згаданій закупівлі буде перевитрата коштів платників податків на суму близько 200 тисяч гривень. А щодо звинувачень у підробці довідок, активісти обіцяють самостійно звернутися до правоохоронних органів, аби вони перевірили озвучені порушення.

Валентина КУЦЬ

***

Публікація підготовлена в рамках  проекту «Сприяння прозорості влади у Західній Україні», що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED