Усе про вакцинацію від COVID-19. Головні тексти hromadske

Усе про вакцинацію від COVID-19. Головні тексти hromadske

Центр вакцинації населення в Харкові, 12 червня 2021 року
Фото: УНІАН/Андрій Марієнко
Антиковідна вакцинація в Україні у розпалі. З 21 липня зняті всі обмеження — вакцину може отримати будь-хто з дорослих. hromadske уважно стежить за вакцинацією від самого її початку, ми випустили про неї не менш як два десятки матеріалів. Деякі ви могли пропустити, тому досі не дізналися, чи можна змішувати вакцини різних виробників або як отримати ковід-сертифікат. Тож саме час надолужити!

Якими вакцинами щеплюють в Україні?

Одна з найпоширеніших — китайська CoronaVac від компанії Sinovac Biotech. Перша її партія прибула в Україну ще 25 березня. Детально про неї ми розповідаємо в матеріалі В Україну прибула китайська вакцина CoronaVac. Що про неї варто знати.

Мабуть, найомріяніший для українців препарат — від німецької компанії BioNTech та американської Pfizer. Його комерційна назва — Comirnaty, але в Україні його традиційно називають просто Pfizer. Про нього читайте в матеріалі В Україну прибув Pfizer, на який всі так чекали. Що це за вакцина та кому вона дістанеться.

Популярна серед українців і вакцина від американської компанії Moderna, якою почали щеплювати в Україні з 20 липня. Про те, що це за вакцина, чим вона краща за Pfizer і як її отримати, можна почитати у матеріалі Четверта вакцина проти COVID-19 в Україні. Що варто знати про Moderna.

Найперша вакцина, яка з’явилася в Україні, — CoviShield. Вона ж викликала, мабуть, найбільше дискусій. Насамперед через своє походження — вироблена вона в Індії, хоча це та сама британська AstraZeneca. Про переваги та недоліки, а також міфи довкола цього препарату ми розповідали в матеріалі Індійська вакцина CoviShield: боятися чи ні?

А про те, які загалом існують вакцини проти COVID-19, про їхню ефективність, принципи роботи та можливі побічні реакції читайте в нашому ґрунтовному матеріалі Гід вакцинами проти COVID-19: які переваги та недоліки кожної.

А чому в Україні немає власної вакцини?

Можна помріяти, як було б добре, якби Україна виробляла власну вакцину проти COVID-19 і не залежала від постачань з-за кордону. Тим паче така залежність може мати й політичні наслідки — як у цій історії: Слуги дракона? Як партія Зеленського розвертає Україну в бік Китаю.

Але попри те, що українські науковці та урядовці неодноразово заявляли про початок роботи над власною вакциною, її досі немає. Чи можливо взагалі створити вакцину від коронавірусу в Україні, що цьому перешкоджає та якщо раптом ми її колись розробимо, чи буде вона доступною для всіх?

Про це — в матеріалі Біг із перешкодами. Чи може Україна створити вакцину проти коронавірусу.

Чи можна вакцинуватися різними вакцинами?

Більшість європейських країн вже дозволили комбінувати вакцини проти COVID-19. В Україні також вирішили змішувати деякі вакцини проти коронавірусу: отримавши перше щеплення одним видом вакцини, друге можна зробити іншим. Офіційні рекомендації вже готує МОЗ.

Пояснюємо, навіщо комбінувати вакцини, чи впливає це на організм та за яких умов їх можна змішувати в Україні: Коктейль вакцин проти COVID-19. Навіщо їх комбінувати та як це зробити в Україні.

Кому не можна вакцинуватися та чи шкодить алкоголь?

Чи можна вакцинуватися проти COVID-19 онкохворим? А людям із ВІД/СНІД? Чи варто утриматися від вакцинації, якщо приймаєш гормональні препарати? І чи можна робити щеплення вагітним? Відповідаємо на ці та інші запитання в матеріалі: Грудне вигодовування, протизаплідні та гормональні препарати — протипоказання до вакцинації? Розвінчуємо міфи.

Також читайте роз’яснення від МОЗ — чи варто робити перед щепленням якісь аналізи, чи можна до або після вакцинації вживати алкоголь та що робити, якщо пропустили свою другу дозу.

Яка є «побічка» та як розпізнати, що ситуація вийшла з-під контролю

Менш як чверть відсотка всіх вакцинованих в Україні скаржаться на побічні реакції після щеплення. Зокрема на головний біль, підвищену температуру, біль у місці щеплення. Чому за таких симптомів не варто панікувати та як зрозуміти, коли все ж варто звернутися до лікарів, читайте в матеріалі Побічні реакції після вакцинації від коронавірусу — чого чекати та коли викликати швидку.

Окремо ми розібралися, чи можуть вакцини проти COVID-19 викликати тромбоз. З’ясувалося, що «безпечних» вакцин не існує, але водночас не все так однозначно.

По-перше, випадки тромбозів після вакцинування є дуже рідкісними. По-друге, набагато частіше вони трапляються внаслідок самої коронавірусної хвороби, ніж щеплення. Вчені припускають, що впливає на утворення тромбів в обох випадках той самий фактор. Який саме та що ще відомо про тромбоз після вакцинації, читайте в матеріалі Вакцини і тромбоз: чи є зв’язок, хто в групі ризику, як уберегтися.

Чи може вакцина змінити вашу ДНК?

Чи призводить вакцинування до безпліддя? Чи можна внаслідок щеплення отруїтися ртуттю? Або заразитися коронавірусом від самої вакцини?

Ці та інші міфи, що існують навколо щеплень, руйнуємо в матеріалі Безпліддя, ртуть і зараження через укол. Міфи про вакцини проти COVID-19.

Який документ підтвердить, що вас вакцинували?

Із 1 липня українці можуть отримати так звані COVID-сертифікати — документи міжнародного зразка з підтвердженням, що їхній власник чи власниця не є носієм коронавірусу. Як отримати COVID-сертифікат, чим він корисний та чим він відрізняється від довідки та Міжнародного свідоцтва про вакцинацію — пояснюємо в матеріалі В Україні почали видавати COVID-сертифікати. Як їх отримати і чи дають вони право їхати за кордон.

З того ж таки 1 липня цифрові ковідні сертифікати запровадили й у Європі. Найголовніша їхня мета — спростити подорожі в епоху пандемії. Звідки такі документи беруться, як працюють та чи допоможуть українцям відвідати європейські туристичні пам’ятки, читайте в матеріалі В Євросоюзі запрацювали COVID-сертифікати. Що це таке, кому їх видають і чи спростять вони мандрівки українцям.

Куди поїхати після вакцинації?

Повна вакцинація — наразі фактично двері у світ. Але деякі країни пускають до себе й невакцинованих туристів. Десь вистачить ПЛР-тесту, а десь узагалі нічого не потрібно, крім звичайних документів для подорожей.

Щоби бути в курсі таких деталей та підготуватися до поїздки за кордон, вивчайте наш детальний гайд Туризм цього літа: куди пускають українців та що з собою треба мати.

А якщо вам не вдалося отримати омріяний Pfizer чи хоча б вакцину AstraZeneca (яка тепер називається Vaxzevria), читайте наш матеріал Куди українці можуть полетіти за кордон після щеплення вакциною CoronaVac.