У Верховній Раді підтримали відкриття декларацій: хто з волинян прогуляв засідання

У Верховній Раді підтримали відкриття декларацій: хто з волинян прогуляв засідання

Верховна Рада України проголосувала за оновлений законопроект №9534, що тепер включає відкриття електронних декларацій про майно та доходи депутатів і чиновників. Таке рішення підтримав 341 народний депутат, серед яких четверо із шести представників Волині.

Як нагадує «Сила правди» законопроєкт розглянули у середу, 20 вересня.

Нагадаємо, 5 вересня депутати вже голосували за законопроєкт №9534 «Про внесення змін до деяких законів України про спрощення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», проте тоді не вистачило голосів для включення до нього поправки щодо негайного відкриття декларацій, а тому його мали відкласти ще на рік.

Після цього на сайті Президента України з’явилася петиція від військового з вимогою негайно забезпечити публічний доступ до реєстру декларацій без очікування річного терміну, яку підтримали майже 84 тисячі осіб. Володимир Зеленський ветував закон і закликав нардепів підтримати негайне відкриття декларацій. Тепер це рішення знайшло підтримку більшості депутатів у сесійній залі.

Серед представників Волині його підтримали четверо депутатів: Ігор Гузь та Ірина Констанкевич (група «За майбутнє»), також Вячеслав Рубльов і Валерій Стернійчук (фракція «Слуга народу»). Минулого ж разу Рубльов був відсутній, а Стернійчук не взяв участі в голосуванні за поправку щодо негайного відкриття декларацій.

Натомість нардепи Степан Івахів та Ігор Палиця знову були відсутні.

До слова, народні депутати з Волині Ігор Палиця та Степан Івахів, які представляють у Верховній Раді місто Луцьк та Ковельщину, пропустили понад 95% голосувань впродовж 2023 року і входять до переліку найбільших прогульників засідань.

Отож, суб’єкти декларування, які виконують завдання в інтересах національної безпеки чи перебувають на територіях, постраждалих від військової агресії рф проти України, подають декларацію в такі строки:

  • протягом 90 днів із дня визначення дати завершення бойових дій чи дня визначення дати завершення тимчасової окупації територій, на яких особа перебуває;
  • протягом 90 днів із дня повернення до пункту постійної дислокації чи місця постійної роботи (крім ротації);
  • протягом 90 днів із дня припинення повноважень чи переведення особи на посади, які не передбачають безпосередньої участі в бойових діях, виконанні бойових завдань, посиленні охорони державного кордону, проведенні розвідувальних заходів, контррозвідувальних операцій й оперативно-розшукової діяльності;
  • протягом 90 днів із дня припинення або скасування воєнного стану.

Закон встановлює, що ті, хто не подавав декларацію в 2022-2023 роках, мають зробити це у 90-денний термін із дня набрання чинності цього Закону.

Також уточнили поняття суб’єкту декларування в цьому акті. Важливим уточненням стали умови внесення до декларації даних про об’єкт у володінні суб’єкта декларування або членів його сім’ї, а саме мають виконуватися обидві:

  • такий об’єкт перебуває у володінні або користуванні сукупно не менше 183 календарних днів протягом строку, що включає звітний період та/або два місяці, перед його закінченням;
  • ринкова вартість користування таким об’єктом протягом періоду його користування в межах звітного періоду суб’єктом декларування перевищує 50 прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.

Регламентували, зокрема, порядок надання Національним агентством доступу до відомостей про суб’єктів декларування й членів їхніх сімей, які містяться в публічних електронних реєстрах. Додали пункти щодо відповідальності за неподання декларації або некоректне виконання вимог. Зокрема, така особа підлягатиме звільненню з займаної посади протягом трьох робочих днів з дати виявлення порушення. Також нардепи унормували проведення спеціальних перевірок.

Раніше «Сила правди» повідомляла, що жоден із нардепів з Волині ще не подав електронні декларації за 2021-2022 роки.

 

Антон Бугайчук