У день другого туру виборів мера у Луцьку – майже півсотні білбордів з ознаками прихованої агітації

У день другого туру виборів мера у Луцьку – майже півсотні білбордів з ознаками прихованої агітації

У так званий день тиші та в день проведення другого туру виборів міського голови Луцька в обласному центрі Волині щонайменше на 43 білбордах розмістили оголошення з ознаками прихованої агітації в стилістиці політичної сили одного з кандидатів та без вихідних даних про тираж та замовника.

Таку кількість зовнішньої реклами 14 та 15 листопада зафіксував у Луцьку Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Усі виявлені оголошення виконані в стилістиці політичної партії «За Майбутнє», яка висунула кандидатом на посаду мера радника міського голови Ігоря Поліщука. Він же і потрапив до другого туру виборів, отримавши у першому турі підтримку 32,47% виборців. На фоні блакитного неба розміщено напис: «15 листопада. Вибори майбутнього Луцька. Прийди та обери мера». Оголошення не містять вихідних даних про тираж, замовника друку, виконавця друку, відповідальну за випуск особу.

За дослідженням «Сили правди», абсолютна більшість (щонайменше 72%) зафіксованих оголошень розміщені на тих самих рекламних конструкціях, на яких ще за кілька днів до того була розміщена передвиборча агітація кандидата в мери Ігоря Поліщука, політичної партії «За Майбутнє» та реклама Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом», що може свідчити про одного й того ж замовника.

«Сила правди» звернулася до кандидата на посаду Луцького міського голови Ігоря Поліщука та розпорядника його виборчого фонду Максима Голубєва з такими питаннями:

– Ми виявили у місті в день тиші та голосування білборди в стилістиці партії «За Майбутнє» з надписом «Вибори майбутнього Луцька. Прийди та обери мера», які можна розцінювати як приховану агітацію. Чи правда, що замовником таких оголошень є кандидат Ігор Поліщук?

– Чому ці оголошення розміщені в день тиші та день голосування та ще й без вихідних даних? Скільки коштує розміщення таких оголошень? Чи будуть ці витрати відображені у фінансовому звіті кандидата в мери/партії?

– Скільки загалом таких оголошень замовлено та розміщено?

«Пишіть запит», – відповів претендент на посаду Луцького міського голови.

Нагадаємо, що у день тиші та день голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року «Сила правди» також виявила 97 білбордів з ознаками прихованої агітації. 47 площин були зайняті логотипом Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» на фіолетовому фоні, який використовувався у виборчій кампанії політичної партії «За Майбутнє». Усі ці оголошення були розміщені на тих же конструкціях, де за кілька днів до того виднілася передвиборча агітація політичної партії «За Майбутнє» та кандидата в мери Ігоря Поліщука. Це також може свідчити, що оголошення з логотипом фонду «Тільки разом», партії «За Майбутнє» та кандидата в мери Ігоря Поліщука розміщував один замовник.

Нагадаємо, що розміщення агітаційних матеріалів у день тиші забороняється. Відповідно до ч. 1 ст. 52 Виборчого кодексу України передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування.

Відповідно до ч. 5 ст. 51 Виборчого кодексу України до передвиборної агітації також належить використання символіки (гімну, прапора, розпізнавального знака, девізу) або логотипів партії – суб’єкта відповідного виборчого процесу, використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, партій (організацій партій) – суб’єктів відповідного виборчого процесу.

За ведення агітації в день тиші передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу. Відповідно до статті 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення проведення передвиборної агітації, агітації поза строками, встановленими законом, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Раніше «Сила правди» писала, що у Луцьку розмістять 140 білбордів з обличчями кандидатів на посаду міського голови Луцька.

 

 

Юрій Горбач