«Це не просто бла-бла, потрібно, дійсно, щось робити», або Як Нововолинськ роблять енергоефективним

У Нововолинську продемонстрували результати проекту «Перший крок у переході на відновлювальні джерела енергії». Реалізація якого стала можливою завдяки європейській ініціативі «Угода мерів – демонстраційні проекти» та фінансуванню Європейським Союзом.

Ян Ваандерс, керівник ініціативи ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти», зауважив що засновники цієї ініціативи мають на меті зробити щось корисне для клімату і до 2020 року навчитися економити понад 20% енергії.

У Нововолинську проект розпочали реалізовувати у 2015 році, саме тоді Нововолинська міська рада подала заявку на термомодернізацію загальноосвітньої школи №7 і виграла грант. 

Максим Верещак розповів, що заявки на участь у проекті  відбиралися на основі відкритого конкурсу: потрібно було довести, чому будівлю потрібно модернізувати та який ефект це дасть. Наприклад, скільки вдасться заощадити електроенергії та наскільки знизяться викиди вуглекислого газу. Під час проведення моніторингу міста, було визначено, що школа №7 використовує найбільше електроенергії, тому для термомодернізації було обрано саме цей заклад. 

Протягом 2015-2019 рр місто працює над підвищення своєї енергоефективності. В рамках проекту у Нововолинську закрили стару неефективну котельню, яка працювала на газі. Натомість, за кошти місцевих інвесторів, було встановлено твердопаливні котли, для функціонування яких використовують дерев‘яну щепу. Також вдалося замінити труби електромережі у Центральному районі. Зараз тривають завершальні роботи термомодернізації ЗОШ №7. У будівлі замінили всі вікна та двері, встановили світлодіодні світильники, нову систему опалення та ІТП. Зовнішні роботи щодо утеплення стін ще досі тривають, але, як зазначив директор школи Сергій Трофимчук,  їх планують завершити до кінця листопада. Школу обладнають сучасною вентиляційною системою. Як зауважив Максим Верещак, завдяки вентиляції у школі буде кращий повітрообмін, відповідно – буде чисте повітря, тому діти будуть легше переносити захворювання.

Впродовж реалізації проекту міська влада проводила активну інформаційну кампанію з метою повідомлення громадськості методів енергозбереження. Олександр Громик, заступник міського голови міста Нововолинськ, розповів, що працювали переважно з дітками та підлітками, закупляли для них інформаційні матеріали, проводили квести, а ті, в свою чергу, навчали берегти енергію батьків.

Завершити всі роботи в рамках проекту місто повинне до кінця поточного року. Очікується, що викиди СО2 скоротяться на понад 384 тонн на рік.