Тепло, світло і газ: скільки українці платитимуть у новому опалювальному сезоні

Тепло, світло і газ: скільки українці платитимуть у новому опалювальному сезоні

Фото: Антон Шишенок / hromadske

Ось-ось розпочнеться опалювальний сезон, а заразом питання платіжок за комуналку стане набагато болючішим, ніж влітку. Розповідаємо, скільки доведеться платити цього сезону за газ, світло, опалення й воду, а також про те, які рахунки за комуналку отримає середньостатистична квартира. Яка буде платіжка підрахувало hromadske.

Тариф на світло

Найпростіша ситуація — з тарифами на електроенергію.

Досі ціна для всіх була однаковою — 1,68 грн за кВт-год. Однак перед початком нового опалювального сезону влада вирішила вдатися до популізму та знизила тариф.

Тож від жовтня українці, які спожили менш ніж 250 кВт-год, платитимуть 1,44 грн за кВт-год. А от якщо «намотали» більше — ціна так і залишиться на рівні 1,68 грн.

Фото: Антон Шишенок / hromadske
 

Важливо пам’ятати, що в жовтні ми отримаємо платіжки за електроенергію, яку спожили у вересні, а тарифом в 1,44 грн можна буде користуватися тільки з листопада.

Нагадаємо: раніше ми пояснювали, що в Україні штучно занижений тариф на електроенергію, і чому це має низку мінусів.

Тариф на газ

Навесні влада домовилася з постачальниками газу про те, що з травня 2021-го вони переведуть українців на річні контракти. Згідно з умовами цих угод, протягом цілого року газ не має зростати в ціні понад травневу вартість.

Це значить, що під час опалювального сезону ціна на газ зростати не буде. Проте тут, на відміну від електроенергії, немає єдиної ціни для всіх жителів країни — все залежить від постачальника. 

Загалом найнижча ціна за газ в Україні — 7,8 грн за кубометр, найвища — 13,5 грн (стільки він коштує в Чернівецькій, Житомирській та Херсонській областях). Переглянути ціни всіх постачальників можна тут.

Фото: Антон Шишенок / hromadske

Варто знати, що постачальника можна змінити. Наприклад, якщо ви живете на Херсонщині, але не хочете платити місцевій компанії 13,5 грн, то цілком можна піти до іншої. Як змінити постачальника газу — ми пояснювали раніше.

Є ще один нюанс. За газ надходить дві платіжки: одна — власне за блакитне паливо, інша — за його доставку. Вище йдеться саме про ціну на газ, а от за доставку все одно ще треба доплачувати. Втім, тут уряд теж встановив максимально припустиму ціну: 1,79 грн за кубометр.

І наостанок: якщо у вашого постачальника раптово закінчиться газ або ж виникнуть ще якісь проблеми — вас «аварійно» переключать на «Нафтогаз»: постачальника останньої надії. У цьому разі компанія продаватиме вам газ уже вдвічі дорожче — за 16,56 грн, хоча її звичайний тариф становить 7,9 грн.

Щоправда, навіть цей випадок не є безповоротним — це лише екстрений захід, після якого ви можете вільно обрати нового постачальника газу з нижчою ціною.

Тариф на опалення та гарячу воду

Тут за ціноутворення відповідає місцева влада. Через те, що в Європі та світі ціна газу різко зросла, українські теплокомуненерго теж анонсували суттєве підвищення — на 15-40%, а то й більше.

Та вже незабаром Кабмін, «Нафтогаз» і представники місцевої влади підписали меморандум про те, що ціна на тепло та гарячу воду зростати не буде. «Нафтогаз» продаватиме газ теплокомуненерго за низькою ціною, аби ті не підвищували тарифи — натомість центральна влада обіцяє спрямувати в місцеві бюджети додаткові кошти, що мають компенсувати витрати. Якщо все піде за планом — тарифи залишаться на нинішньому рівні. Щоправда, в кожному місті вони свої.

На розрахунки впливає ще й наявність лічильників. Якщо вони є, то, наприклад, у Києві за 1 Гкал треба буде сплатити 1654,41 грн; в Одесі — 1229,2 грн; у Харкові — 1539,5 грн. Якщо ж лічильників немає, то діють нормативи на квадратний метр житла: у Києві це — 38,5 грн, в Одесі — 30,76, у Харкові — 39,38.

Фото: Антон Шишенок / hromadske

Якщо йдеться про гарячу воду — ціна може різнитися залежно від того, чи під’єднаний ваш будинок до центрального теплового пункту, чи в ньому є індивідуальний. А ще від того, чи є у вас в квартирі сушилки для рушників.

Фото: Антон Шишенок / hromadske
 

Авжеж, треба розуміти, що меморандум — це лише договір про наміри. Такі угоди не мають юридичної сили, тож якщо десь тарифи таки зростуть — надто дивуватися не варто. Зокрема, це вже відчули на собі жителі Рівного, де, попри президентський меморандум, тариф на опалення підвищили з 1913 до 2725 грн за Гкал.

Скільки заплатить середньостатистична квартира?

Розглянемо столичну квартиру площею 60 квадратних метрів.

За даними уряду, 80% домогосподарств споживають менш як 250 кВт-год на місяць, тож припустимо, що власники нашої квартири «намотали» 160. За тарифами, що діють від жовтня, вони повинні будуть сплатити за це 230,4 гривні.

Газ… нехай буде нафтогазівський за ціною 7,96 грн/м³. Якщо у вас є лише газова плита, а гаряча вода постачається централізовано (тобто немає газової колонки на додачу), то норматив становитиме 3,28 кубометра на людину — округлімо до семи кубометрів на місяць. Але потрібно взяти до уваги не лише ціну газу, а і його доставку. Маємо (1,79+7,96)×7, що в підсумку складе 68,25 гривні.

Гарячої води виллється близько 4 кубометрів, що з тарифом 99,79 грн коштуватиме 399,16 грн.

Більшість багатоквартирних будинків в Україні — старі радянські «панельки» без лічильників опалення, в яких воно рахується за нормативом. У нашому прикладі квартира має 60 «квадратів». Опалення кожного коштує 38,5 грн, тож за тепло доведеться заплатити 2 310 гривень на місяць.

Насправді розрахунок складніший: отриману суму ще треба помножити на коефіцієнт, який бере до уваги температуру на вулиці, фактичну температуру теплоносія на вході в систему будинку (потужність опалення) та кількість днів, у які подавалось тепло. Тобто якщо в листопаді ще не холодно (тому опалюють не дуже сильно) — сума у платіжці буде меншою. До того ж у цьому місяці 30 днів, а не 31. Втім, для прикладу візьмемо коефіцієнт 1, а значить, сума не зміниться.

За всі ці послуги нашим уявним киянам доведеться заплатити 3007,81 гривні. До цього ще треба буде додати холодну воду та утримання будинку — зокрема, вивезення сміття. Загалом це значить, що прийде платіжка десь на 3,5 тисячі.

Фото: Антон Шишенок / hromadske
 

Слід розуміти, що це оптимістичні розрахунки — якщо (як обіцяє президент Зеленський і центральна влада загалом) нинішні тарифи не зміняться. Проте часто обіцянки влади й сувора реальність в Україні не збігаються.