«Сила правди» добилася від Волинської митниці інформації про імпортовані в період «нульового розмитнення» авто

«Сила правди» добилася від Волинської митниці інформації про імпортовані в період «нульового розмитнення» авто

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» після чотирьох місців оскаржень та позову до суду таки добився від Волинської митниці інформації про імпортовані в період так званого нульового розмитнення автомобілі.

Детально про історію із доступом до цієї інформації написала ініціатива «Доступ до правди».

Наприкінці червня цього року директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач звернувся до Волинської митниці із запитом про те, які авто імпортували в Україну в період «нульового розмитнення».

«Я хотів отримати знеособлений перелік транспортних засобів, які імпортовані в Україну через пункти пропуску в межах Волинської митниці, та розмитнені у нашій області. Тобто марки, моделі, роки випусків, об’єми і типи двигунів імпортованих авто. Свідомо попросив знеособлені дані, адже поширення персональних даних прямо заборонено законом. Я це зробив для того, щоб побачити і проаналізувати, як вплинуло впроваджене у квітні так зване «нульове розмитнення» автомобілів на вподобання українців і волинян на транспортні засоби. Те, що ця інформація має бути публічною, свідчить зокрема і те, що досі в Україні була доступною знеособлена інформація про всі зареєстровані автівки, яку публікує МВС. Власне кажучи, я просив фактично ті ж дані, які потім так чи інакше потраплять у базу МВС», – каже директор Центру журналістських розслідувань «Сила правди» Юрій Горбач.

Однак, у Волинській митниці відмовили у наданні такої інформації. Хоча приблизно в час відмови на запит на початку липня начальник Волинської митниці Микола Татарчук самостійно також частково озвучив деякі статистичні дані стосовно так званого «нульового розмитнення».

Аргументів навели два. Перший полягав у тому, що «…у розпорядженні Волинської митниці чи інших суб’єктів владних повноважень не створювались і не можуть бути створеними «знеособлені переліки транспортних засобів з інформацією про марку, модель транспортного засобу, рік виготовлення, об’єм двигуна, тип двигуна, датою імпорту», про які ви просите, оскільки така інформація, по суті, не є публічною». Другий аргумент розпорядника – начебто це інформація з обмеженим доступом, бо стосується товарів комерційного призначення.

Юрій Горбач не погодився з відмовою і звернувся до ГО «Платформа прав людини», де йому допомогли підготувати скаргу до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

«У Офісі Омбудсмана, на жаль, тоді нічого іншого не змогли, окрім як попросити Волинську митницю надати додаткову відповідь з обґрунтуванням обмеження інформації. Так з’явилася версія про те, що ці дані не можна надавати, адже серед десятків тисяч імпортованих авто є й ті, які завезені в статусі гуманітарної допомоги Збройним силам, а тому теоретично їх якось можна вирахувати і це нібито якось може вплинути на обороноздатність», – розповідає Юрій Горбач.

Зрештою, «Сила правди» разом з юристами «Платформи прав людини» вирішили відстоювати право на інформацію у суді. Наприкінці жовтня підготували та подали позов до суду.

За кілька днів до цього «Платформа прав людини» організувала захід, серед учасників якого були і представники команди новопризначеного Уповноваженого з прав людини. Там обговорили цю ситуацію.

«Однозначно ця інформація має суспільний інтерес. Саме тому ми відкрили провадження у цій справі і працюємо над нею зараз. Ведемо активне листування із Волинською митницею і намагаємось поновити право заявника на відповідь. Ми маємо обмежену кількість інструментів впливу на заявника, однак намагаємось все ж вплинути і ними, аби журналісти отримали цю інформацію», – сказала представниця Уповноваженого з інформаційних прав Юлія Деркаченко під час онлайн-зустрічі, присвяченій темі обмеження свободи слова у воєнний час.

Після цього заходу з’явився результат – Волинська митниця підготувала уже третю відповідь на запит, в якій частково надала інформацію та обґрунтувала обмеження доступу до інших даних.

«Не знаю, чи це обговорення вплинуло на хід моєї історії, але на початку листопада від Волинської митниці я отримав вже третю відповідь на мій запит. Цього разу там більш відповідально підійшли до питання і все-таки надали частину інформації – перелік імпортованих авто, за винятком ТЗ, які в’їхали у статусі гуманітарної допомоги для ЗСУ. Цього разу такі обмеження належним чином пояснили і обґрунтували. Таким чином, завдяки допомозі ГО «Платформа прав людини» мені вдалося добитися від Волинської митниці необхідну інформацію, результати опрацювання якої незабаром побачать наші читачі», – констатує Юрій Горбач.

Результати опрацювання наданої інформації очікуйте на сторінках «Сили правди».

Нагадаємо, напередодні одне з журналістських розслідувань «Сили правди» потрапило у фінал конкурсу «Честь Професії». Для того, щоб «Сила правди» могла і далі відстоювати право на інформацію для своїх читачів її можна підтримати одним із зручних способів.

 

Сила правди