Суми і Луцьк: що об’єднує децентралізаційні процеси в областях?

Суми і Луцьк: що об’єднує децентралізаційні процеси в областях?

В рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа»  журналісти із різних областей України мали змогу побувати в Сумській області, ознайомитися там із процесом децентралізації.

Суми – місто, яке розташоване на північному сході України. Область має довгий кордон з Росію, однак сепаратистських настроїв в Сумах, порівняно з іншими областями, немає.

«Як тільки розпочиналися події на Сході, то всі переживали, що такий же план захоплення Сумщини можуть реалізувати, як на Донбасі, однак цього не сталося», – розповідають в районному центрі Миропілля.

На кордоні із Сумщиною, фактично за кілька кілометрів можна потрапити вже на територію Росії.

Процеси децентралізації там, як і в інших областях України мають свої переваги і недоліки . Чимало людей розповідає про те, що децентралізація – це швидше примусовий процес і про це не питають в людей. Однак є чимало успішних прикладів.

В місцевих аграріїв Сумщини є чимало питань до процесів децентралізації.  Та незважаючи на те, вони стаються рупорами децентралізації в регіонах.

Агрофірма «Псьол» є одним із флагманів сільськогосподарського виробництва Краснопільщини . Це багатогалузеве високорентабельне сільгосппідприємство , де увагу приділяють втіленню високоефективних сучасних технологій не лише в рослинництві , а й в тваринництві. Наразі господарство обробляє 3065 га землі.

Велику вагу в підприємстві приділяють створенню нових робочих місць. Також є мережа магазинів в районі з назвою «Псьол» та інших закладів. Фактично вони є монополістами в районному центрі Сумщини.

Саме діяльність такого підприємства вважають дуже важливою для регіону. Завдяки цьому активно впроваджується модель розвитку територіальних громад на основі співпраці із соціально відповідальним бізнесом.

За словами місцевих, «Псьол» впроваджує цю модель. Зусиллями агрофірми останніми роками прокладено та капітально відремонтовано дорогу Суми-Миропілля- Мала Рибиця  із залученням понад мільйон грн.

Під час поїздки ми також ознайомилися із спортивною інфраструктурою області.

Голова Краснопільської  РДА Юрій Яремчуук  розповів про участь в проекті U-LEAD component 2 № «Створення центрів надання адміністративних послуг і підвищення поінформованості населення про місцеве самоврядування».

«Вирішення цього питання є важливим для Краснопілля. Адже сьогодні надання адміністративних послуг населенню району забезпечує створений у ще 2013 році ЦНАП Краснопільської районної адміністрації . В зоні прийому та обслуговування, площа якої складаєє 15, 5 кв.м. обладнано лише чотири робочих місця для для адміністраторів, повністю відсутня зона очікування. Тому пропускна здатність ЦНАПу за один робочий день в середньому становить лише від 20 до 40 відвідувачів, при потребі приймати від 50 до 100 фізичних і юридичних осіб, – зазначив голова Краснопільської РДА.

Станом на сьогодні на Сумщині створено 21 об’єднану територіальну громаду. З яких 2 міських, 9 селищних і 10 сільських.

До слова, таких громад на Волині сьогодні 20.

Всього перспективним планом передбачено 59 ОТГ. Чи вдасться створити ще більше половини громад, час покаже. Однак прогнози досить позитивні.