«Станіславський феномен», Іздрик, літературні медитації у музеї Корсаків

Спільною рисою Луцька та Івано Франківська є те, що на відміну від Києва, Львова, Ужгорода, Одеси, Харкова, у цих містах відсутнє поняття «мистецької школи». Водночас, з 90-х років, завдяки ініціативам та творчості місцевих митців, Івано-Франківську вдалося зайняти особливе місце на мистецькій мапі України.

Як провінційному містечку вдалося досягти такого рівня та  про незалежний шлях митця йшлося під час презентації альбому «ПЕРШИЙ ВІДМІН ОК» в музеї сучасного українського мистецтва Корсаків.

«Ідея альбому виникла уже достатньо давно. Він є певним підсумком діяльності, якою івано-франківські художники займаються останніх 25 – 30 років. Водночас, цей альбом – це не тільки невелика частина того, що зроблено в Івано-Франківську у сфері сучасного мистецтва», – розповів під час презентації один з авторів ініціативи, керівник Центру сучасного мистецтва Анатолій Звіжинський.

Як провінційне містечко, де відсутнє поняття «мистецька школа» ввести в п’ятірку міст країни, що творять сучасне мистецтво? Чи можливо поєднати ідеологію «нічогонероблення» державних культурних інституцій з критичними практиками незаангажованих митців? Створення міфу — культурний бренд чи маркетингова провокація? Альбом, якщо й не дає відповідей на подібні запитання, описує один запробованих варіантів розвитку культурної політики й ділиться набутим досвідом митців та дослідників мистецтва.

«Митці, які представлені у цьому каталозі – це люди, які обрали для себе свій шлях незалежності. Звичайно, що ми, в той час, думали, що все станеться значно швидше. Ніхто не розраховував, що цей процес триває поколіннями. Біблійні 40 років ніхто не відміняв і треба пройти ці кола. Тепер ми розуміємо, що це все стало справою нашого життя. Тому, ця книга є своєрідним тридцятирічним підсумком діяльності франківських художників», – зазначає співавтор альбому, живописець, мистецтвознавець Ростислав Котерлін.

В рамках презентації також відбувся літературно-поетичний перформанс Юрія Іздрика, картини якого також є в альбомі «ПЕРШИЙ ВІДМІН ОК».

«Я не художник ніразу, але якось так стається, що картини мене найбільше годують. Хоча я рідко цим займаюся і приємно бачити свої репродукції», – зазначив Юрій Іздрик.

В анотації, до альбому влучно написано, що український художній процес сьогодні нагадує карнавальну процесію. Десь там «наприкінці» (залежно з якого боку дивитися) крокує невелика група франківських художників. Їхні імена нікому ні про що не говорять, майже ніде, крім Франківська. Але час покаже, чи «стануть останні першими»

АВТОРИ

ДМИТРО БЕЗВЕРБНИЙ ТА ЮЛІЯ КАРМАНСЬКА