Сонячний бойлер

Споконвіків людину соціальну, яка платить за газ, електроенергію та воду, цікавить одне єдине питання - економія. У контексті світової енергетичної кризи все гострішим постає проблема заміни класичних джерел енергії на більш сучасні. Такі, які не будуть споживати вичерпний газ, які даватимуть тепло, без використання атома чи нафти. Саме для цього передові країни все більше стимулюють споживача до використання технологій, які працюють на відновлювальних джерелах енергії. В цьому напрямку поволі рухається і Україна. На Волині, зокрема, започаткували цілу навчальну програму із виготовлення сонячного колектора.

ЩО ТАКЕ СОНЯЧНИЙ КОЛЕКТОР?

Сонячний колектор у простому народі можна назвати сонячним бойлером. Його функціональне призначення – це нагрів води за рахунок теплої енергії сонця. Сам колектор складається з рами або каркасу, які можуть бути як дерев’яні, так і металеві. Всередині каркасу знаходиться спеціальна трубка, яка називається теплообмінником, в якій проходить вода або спеціальна незамерзаюча рідина. Фактично у колекторі є дві системи труб: замкненого та відкритого типу. Замкнена система – це труби, в яких нагрівається вода або незамерзаюча рідина від сонця. Ці труби знаходяться усередині бака з водою. Відкрита система – це труби та бак, через які тепла вода перетікає уже до самого крану, звідки користувач черпає гарячу воду. Саме там вода надходить до споживача.

Сонячні колектори поділяються на два типи: сезонний і всесезонний. Перший працює влітку, всередину якого заливають воду. У всесезонний заливається спеціальна рідина, яка не замерзає навіть у морози, і здатна нагріватися за сонячних днів навіть узимку.

«Сонячний колектор економить 80% витрат електроенергії середньостатистичної сім’ї»

Такі дані дають спеціалісти компанії «Спеціалізовані Енергетичні Технології», яка профільно займається саме установкою енергоефективних технологій.

«Ми рахували, що з колектором економія електроенергії сягає 80%, але все залежить від того, скільки людина витрачає на добу води. В середньому рахується, що людина витрачає з запасом 50 літрів води за 24 години. Якщо сім’я складається з двох осіб, то їм потрібно 100 літрів води на добу. Якщо брати в середньому столітровий бойлер і визначити, що за місяць він споживає, наприклад, 100 кВт, то можна сказати, що з сонячним колектором економиться 80%. Без колектора витрачається 100кВт в місяць, а з колектором витрачається тільки 20 кВт. Це при умові, що сонце є постійно зранку до ночі. Якщо ж його менше, то витрати електроенергії збільшуються».

Олег Ремінський Олег Ремінський, інженер компанії «Спеціалізовані Енергетичні Технології»

! Колектор можливо поставити і у багатоквартирному будинку. Втім, його зазвичай розміщують на даху. Це може викликати певні труднощі саме у такому будинку, адже необхідне буде узгодження з усіма жителями багатоповерхівки. Окрім цього для багатоквартирного будинку колектор матиме нетипову вагу. 

«Один колектор важить, приблизно, 200 кг. Але його вистачає всередньому на трьох людей. Тому потрібно поставити, хоча б десять колекторів у багатоповерхівці», – додає Олег Ремінський.

Тому у багатоквартирному будинку необхідно провести заміри:

  • чи вистачить площі даху, щоб розмістити такі колектори
  • чи достатньо міцний дах, аби втримати таку важку установку

СОНЯЧНИЙ КОЛЕКТОР ВЛАСНИМИ РУКАМИ

СОНЯЧНИЙ КОЛЕКТОР ВЛАСНИМИ РУКАМИ
Фундація розвитку громад

Технологічно сонячні колектори поділяються на вакуумні та плоскі. Саме останній віднедавна допомагають власноруч складати експерти громадської організації «Фундація розвитку громад». Її очільник Роман Михальчук, який паралельно є і керівником компанії «Спеціалізовані Енергетичні Технології» розповідає про спільний проект зі студентами Луцького національного технічного університету.

«Ми взяли існуючу інструкцію зі складання сонячного колектора, трішки удосконалили її і спробували власними руками змайструвати об’єкт. Все вийшло»

Роман Михальчук Роман Михальчук, голова громадської організації «Фундація розвитку громад»

Реалізувати ідею вдалося за підтримки Німецького співторвариства з розвитку міжнародного співробітництва (GIZ). Німецька урядова організація з 2014 року впроваджує ряд заходів на території нашої держави у рамках Програми сприяння зеленій модернізації української економіки. Так, програма дійшла і до Волині.

«Ми вважаємо, що у Волинській області є хороший потенціал для розвитку саме екологічних послуг. Екологічних принципів роботи в підприємствах»

Дітер Фрік Дітер Фрік, менеджер з проектів Програми сприяння зеленій модернізації української економіки Німецького співтовариства з розвитку міжнародного співробітництва (GIZ)

У кінці минулого року GІZ організувала конкурс серед підприємств, які займаються впровадженням, так званої, зеленої енергетики. Так, компанія  Спеціалізовані Енергетичні Технології спільно з «Фундацією розвитку громад» виграли конкурс і отримали підтримку для створення енергоефективних технологій і проведення навчань серед підприємств, власників домашніх господарств та усіх зацікавлених у розвитку еко-технологій.

Автори проекту розповідають, що цей саморобний сонячний колектор служитиме альтернативним джерелом гарячої води у їдальні університету. Це перший об’єкт, який представлений людям та впроваджений у роботу. Ми самі в цьому переконалися, адже коли навіть у пасмурну погоду піднялися до установки, то трубка колекатора була тепла.

«Звісно, є регіони, де ефективність роботи сонячного колектора є вищою. Але якщо є сонце, необхідно використовувати його всюди. Результат буде майже той самий»

Вартість усіх матеріалів такого саморобного колектора становить 10 тисяч гривень, втім нас запевняють, що ця ціна виправдовує себе.

 

«Спочатку це дорого, але потім вони себе окупляють. Люди, які ставлять колектори, розуміють, що тарифи щоразу збільшуватимуться, а ця установка буде їх кошти економити»

Олег Ремінський Олег Ремінський, інженер компанії «Спеціалізовані Енергетичні Технології»

Дітер Фрік ділиться майбутніми планами і розповідає, що волинян чекають безкоштовні навчальні семінари, також презентація ще кількох енергоефективних технологій та видання інформаційних брошур. Подібне уже було успішно впроваджене у Дніпропетровській області. Так, Волинь одна з двох областей, де на сьогодні реалізували заходи у рамках спеціальної програми GIZ.

ЦЕНТР РОЗВИТКУ СОНЯЧНОЇ ЕНЕРГІЇ

Аби допомогти якомога більшій кількості населення, «Фундацією розвитку громад» був створений Центр розвитку сонячної енергії. Для цього існує шоу-рум, де можна побачити в дії сонячний колектор та сонячні батареї.

Окрім цього у Центрі надають професійні консультації щодо впровадження енергоефективних технологій. Роблять безкоштовні розрахунки економії енергії у разі встановлення нових технологій для домашніх господарств, підприємств тощо.

«Екологічно орієнтована економіка України - це шанс швидко змінити своє життя. Але для цього треба не тільки знання, а й уміння і фінансування. Гроші треба вкласти у розвиток енергоефективних технологій, і цей процес поки повільно рухається. Але іде. Ми оптимістично на це дивимося і віримо, що Україна в цьому плані буде успішна»

Дітер Фрік Дітер Фрік, менеджер з проектів Програми сприяння зеленій модернізації української економіки Німецького співтовариства з розвитку міжнародного співробітництва (GIZ)

Енергоефективні технології це – не забаганка капіталістів, не спосіб «підсадити» на чергову енергетичну голку. Це – необхідність запобігти майбутній енергетичній та екологічній катастрофі. Де б ви не мешкали, ваші класичні джерела енергії рано чи пізно вичерпаються, і якщо заздалегідь не подумати про своє тепло, світло та електрику, то ваше прожиття у такій оселі, дачі чи офісі стане надто дорогим задоволенням. Тож, варто користуватися усіма можливостями відновлювальних джерел енергії, адже поки сонце не виставляє нам рахунок за те, що гріє.

Автор – Марія Доманська