Що таке надзвичайний стан і чим він відрізняється від воєнного

Що таке надзвичайний стан і чим він відрізняється від воєнного

Український військовослужбовець перевіряє документи жінки, яка переходить на підконтрольні уряду території з території, контрольованої проросійськими сепаратистами, Станиця Луганська, 22 лютого 2022 року.
Фото: AP / Vadim Ghirda
З огляду на рішення РНБО про введення надзвичайного стану варто розуміти, що змінить цей режим у нашому житті. За роз’ясненнями hromadske звернулося до юриста та ветерана Леоніда Маслова. Ось як він пояснив.
1

Чи працюватимуть державні органи?

Надзвичайний стан вводиться в дію указом Президента за погодженням Верховної Ради. Поки що його запроваджують на 30 днів на всій території України (крім Донецької та Луганської областей, де існує окремий режим, визначений Законом 2268).

Правовий режим надзвичайного стану визначає Закон 1550. Зокрема, парламент працюватиме постійно (ст. 12), всі державні органи також працюють як зазвичай (ст. 9-13), військові адміністрації (на відміну від воєнного стану) не створюються, і армію не залучають. Нацгвардія, Служба безпеки України та Військова служба порятунку називаються військовим командуванням, проте лише підтримують органи влади, а не замінюють їх (ст. 10,11).

2

До яких заходів можуть вдатися під час цього режиму?

 • встановлення особливого режиму в’їзду й виїзду, а також обмеження свободи руху на території, де запроваджено надзвичайний стан;
 • обмеження руху транспортних засобів та їхній огляд;
 • посилення охорони громадського порядку й об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
 • заборона проведення масових заходів — крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
 • заборона страйків;
 • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.
3

А чи можливі додаткові обмеження?

Згідно зі статтею 18, можливе застосування додаткових заходів:

 1. Запровадження комендантської години (це заборона перебувати у визначені години доби на вулицях чи в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток та посвідчень особи).
 2. Перевірка документів, особистий огляд, а також огляд речей, транспортних засобів, багажу й вантажів, службових приміщень та житла громадян.
 3. Заборона для призовників, військовозобов’язаних та резервістів змінювати місце проживання без відома відповідного органу.
 4. Обмеження чи тимчасова заборона продажу зброї, отруйних і сильнодійних хімічних речовин, а також алкогольних напоїв та інших речовин, виготовлених на спиртовій основі.
 5. Тимчасове вилучення у громадян зареєстрованої вогнепальної та холодної зброї і боєприпасів до неї, а в підприємств, установ і організацій — ще й навчальної військової техніки, вибухових, радіоактивних речовин і матеріалів, а також отруйних і сильнодійних хімічних речовин.
 6. Заборона виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, що можуть дестабілізувати становище.
 7. Регулювання роботи цивільних теле- й радіоцентрів, заборона роботи аматорських радіопередавальних засобів і радіовипромінювальних пристроїв особистого чи колективного користування.
 8. Запровадження особливих правил користування зв’язком і передавання інформації через комп’ютерні мережі.

Розгляд питання про заборону (або в інтересах національної безпеки та громадського порядку, або з огляду на охорону здоров’я населення, або задля захисту прав і свобод інших людей) діяльності політичних партій і громадських організацій. Утім, це має відбуватися в порядку, визначеному Конституцією та законами України.

4

Чи можуть вилучити майно та зброю і запровадити цензуру?

Попри розповсюджену думку, повсюдно вилучати зброю в громадян не збираються.

Крім цього, режим надзвичайного стану не передбачає і застосування цензури.

Між іншим, якщо під час надзвичайного стану в юридичних чи фізичних осіб примусово забирають майно — наприклад, на потреби евакуації, — то після скасування особливого режиму власник має право вимагати його повернення (якщо воно збереглося) чи відшкодування вартості, або ж отримати натомість інше майно.

Також під час надзвичайного (як і військового) стану забороняється внесення змін до Конституції України, проведення виборів і референдумів.

Менше з тим, згідно з указом, який президент направив на погодження до парламенту, обмеження свободи руху планують запровадити лише там, де йдеться про перетин державного кордону.

Леонід Маслов