Що на Волині з продуктовими резервами: чиновники кажуть, що забезпечили і радять скаржитися на завищені ціни
Перший день війни викликав на Волині продуктовий «апокаліпсис»: з полиць магазинів миттєво зникли продукти першої необхідності – борошно, хліб, крупи, дріжджі, а з ними і чимало інших важливих продуктів. Згодом ситуація стабілізувалася, проте ціни на продукти харчування зросли.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» дослідив як змінилися ціни на продукти першої необхідності під час воєнного стану і яка на Волині ситуація із продуктовим забезпеченням.
Із перших воєнних днів ціни на продукти харчування невпинно зростали. Про це лучани писали у соцмережах, обговорювали у транспорті, а деякі навіть скаржились до інспекції. І таки було на що. Адже вартість деяких продуктів зросла аж на 10-20 гривень. До прикладу, 8 березня на Центральному ринку у Луцьку «Сила правди» зафіксувала такі ціни на продукти харчування: гречка – 65 гривень, рис – 35-45 гривень, цукор – 30 гривень за кілограм.

Втім, ще до початку війни ці продукти коштували значно дешевше – гречку можна було придбати за 40-45 гривень. Дешевшими були й інші продукти, такі як рис чи цукор.
У супермаркетах 13 березня ціни на продукти були такими: кілограм цукру – 26,8 гривні, борошна – 19,2 гривні, а рис – 59 гривень за кілограм.
Про незначне зростання цін на продукти харчування говорив і міський голова Луцька Ігор Поліщук.
– Логістичні ланцюги не розірвані, ціни зросли незначно, – запевнив в ефірі каналу «1+1» Ігор Поліщук. – Неодноразово звертався до підприємців з проханням допомогти один одному, допомогти лучанам і українцям пройти цей складний період. По-різному реагують. Віднедавна військова адміністрація отримала повноваження контролювати і регулювати ціни. Хочу сказати, що на випадок гуманітарної катастрофи ми заготовили багато резервів продуктів, заповнили всі резервуари водою, зробили критичний запас пального.
Чи контролюють на Волині ріст цін на такі важливі харчові продукти в умовах воєнного стану «Сила правди» запитала у Держпродспоживслужби. Там повідомили, що особливого контролю немає, однак ситуацію моніторять.
– Щодо продуктів харчування, то під час військового стану було декілька таких скарг, – розповідає завідувач сектору контролю за регульованими цінами головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Олег Янюк. – Ми виїжджали на об’єкти, дивилися, звіряли – катастрофічної ситуації немає. Щоправда, відсутні деякі товари такі як крупи, макаронні вироби з дешевшого асортименту і залишилися тільки товари вищої цінової категорії. Тому і надходять скарги. Ми контролюємо тільки роздрібні ціни. Тому якщо в людей виникають якісь запитання – хай звертаються до Держпродспоживслужби і бажано сфотографувати ціни і вказати точну адресу магазину.
Повідомити про завищені ціни можна за телефоном – (0332) 77-24-12 або за адресою: м. Луцьк, вул. Поліська Січ,10, e-mail: post@voldpss.gov.ua.
Втім, поряд із цінами волинян турбує і питання наявності цих продуктів. Адже на тлі воєнних дій у багатьох регіонах та складної економічної ситуації забезпеченість життєвоважливими продуктами залишається дуже важливим питанням.
Тож яка в області ситуація із забезпеченням харчовими продуктами першої необхідності? В обласній державній адміністрації, а нині – військовій адміністрації, – запевнили, що створили продуктовий резерв і Волинь буде повністю забезпечена.
– Для області продовольчий резерв створено, я не буду говорити про об’єми. Укладені договори на всі продукти життєзабезпечення на обласному рівні, – розповідає керівник управління агропромислового розвитку Волинської ОДА Юрій Горбенко. – Крім того, зараз починаємо готувати заявки через державні закупівлі через «Укрзалізницю» для тих людей, які переселились на Волинь. Їх вже більше 20 тисяч. Тому будемо проводити ще закупівлі хліба, м’яса, консервів – усіх необхідних продуктів. Договори заключені і ми знаємо хто, де і коли, це опрацьовано на рівні військової адміністрації. Ми працювали з волинськими постачальниками, у нас вистачає своєї продукції. Круп, на жаль, немає, тому обійдемось чимось іншим. Крупи сьогодні у всій Україні важко знайти. Ми робили розрахунок (авт. – продуктового резерву) на місяць, я не думаю, що це буде до безкінечності.
«Сила правди» звернулася і до відомих волинських компаній, які виробляють борошно, хліб, крупи. Втім, відповідей від них наразі отримати не вдалося.
Нагадаємо, Російська Федерація напала на Україну уночі з 23 на 24 лютого. З’явилося звернення російського президента, в якому він каже, що буде намагатися «демілітаризувати» Україну. Впродовж трьох тижнів війни ситуація на Волині залишалася відносно спокійною, за виключенням кількох повітряних атак на об’єкти військової інфраструктури в регіоні.
Валентина Куць