Що пропонують мажоритарники від партії «Слуга народу»?

Що пропонують мажоритарники від партії «Слуга народу»?

25 червня 2019 року завершилася реєстрація кандидатів, зареєстрованих для участі у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. У п’яти одномандатних виборчих округах в межах Волинської області Центральна виборча комісія зареєструвала 26 кандидатів-мажоритарників, висунутих дев’ятьма політичними партіями. Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу проаналізувалв передвиборні програми усіх кандидатів – висуванців партій та визначила особливості їх передвиборних програм.

Загалом, в межах одномандатного виборчого округу № 19 для участі у виборах зареєстровано лише трьох кандидатів, висунутих політичними партіями, в ОВО № 20 – п’ять кандидатів, в ОВО № 21-23 – по шість. Зокрема, у всіх без виключення округах своїх кандидатів висували політичні партії «Європейська Солідарність», «Опозиційна платформа – За життя» та «Слуга народу»; у чотирьох виборчих округах – Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (за виключенням ОВО № 19); у виборчих округах № 20 та № 21 – Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»; у виборчих округах № 21 та № 23 – «Разом сила»; у виборчому окрузі № 22 – «Громадянська позиція» та «Народний Рух України», а у виборчому окрузі № 23 – «Рідне місто».

Кожна передвиборна програма кандидатів, висунутих політичними партіями, аналізувалася за 7 критеріями. Зокрема, аналізуючи програми, аналітики ЦПАВК намагались знайти відповідь на питання: 

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

2) Чи передвиборна програма має назву? 

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів – висуванців політичної партії? 

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив’язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

В результаті аналізу передвиборних програм відповідних учасників виборчого процесу було виявлено деякі особливості. По-перше, не усі кандидати від однієї політичної сили, яка їх висувала для участі у виборах, декларують однакові положення у своїх передвиборних програмах. По-друге, частина кандидатів – висуванців політичних партій – хоч і беруть участь у виборах в одномандатних виборчих округах, втім, не акцентують увагу на проблемах округу, а зосереджуються на загальнодержавних питаннях. Разом з тим, далеко не всі кандидати-мажоритарники, програми яких аналізувались, окреслюють у своїй передвиборній програмі чітку мету з якою вони йдуть до парламенту. 

Детальніший аналіз передвиборних програм кандидатів, якиі беруть участь у виборах в межах п’яти округів на Волині, аналітики Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу окреслили в розрізі політичних партій – суб’єктів висування.

«Слуга народу»

Політична партія «Слуга народу» висунула по одному кандидату в кожному одномандатному виборчому окрузі в межах Волинської області. Зокрема, ЦВК зареєструвала кандидатом в ОВО №19 підприємця Назара Мисковця; в ОВО №20 – радника голови Волинської обласної ради В’ячеслава Рубльова; в ОВО №21 – військовослужбовця Андрія Лева; в ОВО №22 – лікаря-флеболога Сергія Пісачука; в ОВО №23 – голову ЖБК «Рать» Максима Приймачука.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Передвиборні програми п’яти кандидатів – висуванців політичної партії «Слуга народу» – мають однакову структуру та схожі за змістом. Програми містьть вступну частину, положення про те, що кандидати будуть робити у складі фракції «Слуги народу» в парламенті, які питання свого округу збираються вирішувати, а також третій блок, який різниться у кандидатів, – «Комфортна країна», «Безпека людини – безпека країни», «Здорова та освічена нація», «Заможний громадянин – заможна держава».

У блоці про роботу в фракції «Слуги народу», у разі обрання кандидатів, вони зазначають однакові положення про скасування недоторканності депутатів, спрощення процедури імпічменту президента, реформування Збройних Сил, посилення відповідальності за корупційні злочини, реконструкцію інфраструктурних об’єктів, впровадження якісного інтернету, електронне голосування на виборах, розвиток освіти і культури.

У блоці «Комфортна країна», який є у двох кандидатів (Назара Мисковця і Вячеслава Рубльова) декларують соціальні гарантії різним категоріям населення, а також наголошують на необхідності будівництва доріг тощо. У блоці «Безпека людини – безпека країни» кандидат Андрій Лев наголошує на реформуванні армії та соціальному захисті військовослужбовців. У блоці «Здорова та освічена нація» Сергій Пісачук окреслює питання медичної та освітньої галузей. А в блоці «Заможний громадянин – заможна держава» Максим Приймачук декларує підтримку бізнесу та соціальний захист дітей.

Разом з тим, різняться програмні положення кандидатів й у блоці про їх майбутню роботу в інтересах округу, в разі обрання депутатами. Наприклад, кандидат Назар Мисковець обіцяє сприяти вирішенню проблеми збільшення пропускної здатності на митних переходах. Вячеслав Рубльов у своїй передвиборній програмі наголошує на унеможливленні закриття ФАПів та особистому контролі Дорожнього фонду. Кандидат Андрій Лев зобов’язується в окрузі: контролювати будівництво сміттєпереробного заводу та ремонту гідроспоруд на о. Світязь. Кандидат Сергій Пісачук ініціює призначення виборів Луцького міського голови та буде лобіювати створення сприятливого інвестиційного клімату в окрузі. У програмі кандидата Максима Приймачука зазначається, що в окрузі він обіцяє, з-поміж іншого, сприяти налагодженню ефективної роботи «Волиньторфу».

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборна програма усіх кандидатів від політичної партії «Слуга народу» має однакову назву «Депутат – слуга народу».

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Наприкінці передвиборної програми кожного з кандидатів міститься однакове гасло: «Зробимо їх разом!».

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

У програмах кожного з кандидатів від «Слуги народу» сформульована однакова мета –докорінно змінити стару систему влади, втілити курс Президента Володимира Зеленського у конкретних законопроектах і політичних рішеннях, сформувати професійний уряд народної довіри.

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів – висуванців політичної партії? 

Три перші тези в програмах кандидатів є однаковими. Зокрема: наголошують на тому, що вони в команді президента Зеленського; усі прагнуть добитися кардинальних і рішучих змін в країні; стара система влади і система корупції не хоче і не здатна змінюватися, тому президент потребує підтримки парламенту.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив’язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборні програми усіх кандидатів – висуванців партії «Слуга народу» – мають прив’язку до конкретного округу. В них означено конкретні завдання, які збираються виконувати кандидати в разі їх обрання народними депутатами, у своїх виборчих округах.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У програмах кандидатів Назара Мисковця та Вячеслва Рубльова єдиний натяк на зовнішньополітичний курс України міститься в тезі про необхідність підписання угоди «Вдкрите небо» з ЄС, а про стату Криму, Донецької і Луганської області нічого не сказано. Кандидат Андрій Лев у своїй програмі декларує лише необхідність встановлення заробітних плат військовослужбовців на рівні стандартів НАТО. Жодної згадки про означені питання немає у програмах Максима Приймачука і Сергія Пісачука.