Що пропонують мажоритарники із «Європейської солідарності»?

Що пропонують мажоритарники із «Європейської солідарності»?

25 червня 2019 року завершилася реєстрація кандидатів, зареєстрованих для участі у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. У п’яти одномандатних виборчих округах в межах Волинської області Центральна виборча комісія зареєструвала 26 кандидатів-мажоритарників, висунутих дев’ятьма політичними партіями. Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу проаналізувалв передвиборні програми усіх кандидатів – висуванців партій та визначила особливості їх передвиборних програм.

Загалом, в межах одномандатного виборчого округу №19 для участі у виборах зареєстровано лише трьох кандидатів, висунутих політичними партіями, в ОВО №20 – п’ять кандидатів, в ОВО №21-23 – по шість. Зокрема, у всіх без виключення округах своїх кандидатів висували політичні партії «Європейська Солідарність», «Опозиційна платформа – За життя» та «Слуга народу»; у чотирьох виборчих округах – Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (за виключенням ОВО №19); у виборчих округах №20 та №21 – Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»; у виборчих округах №21 та №23 – «Разом сила»; у виборчому окрузі №22 – «Громадянська позиція» та «Народний Рух України», а у виборчому окрузі №23 – «Рідне місто».

Кожна передвиборна програма кандидатів, висунутих політичними партіями, аналізувалася за 7 критеріями. Зокрема, аналізуючи програми, аналітики ЦПАВК намагались знайти відповідь на питання: 

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

2) Чи передвиборна програма має назву? 

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів – висуванців політичної партії? 

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив’язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

В результаті аналізу передвиборних програм відповідних учасників виборчого процесу було виявлено деякі особливості. По-перше, не усі кандидати від однієї політичної сили, яка їх висувала для участі у виборах, декларують однакові положення у своїх передвиборних програмах. По-друге, частина кандидатів – висуванців політичних партій – хоч і беруть участь у виборах в одномандатних виборчих округах, втім, не акцентують увагу на проблемах округу, а зосереджуються на загальнодержавних питаннях. Разом з тим, далеко не всі кандидати-мажоритарники, програми яких аналізувались, окреслюють у своїй передвиборній програмі чітку мету з якою вони йдуть до парламенту. 

Детальніший аналіз передвиборних програм кандидатів, якиі беруть участь у виборах в межах п’яти округів на Волині, аналітики Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу окреслили в розрізі політичних партій – суб’єктів висування.

«Європейська Солідарність»

П’ять кандидатів у п’яти одномандатних виборчих округах в межах Волинської області відповідно зареєстровано від політичної партії «Європейська Солідарність». Так, у виборчому окрузі №19 зареєстровано кандидатом консультанта ТОВ «Спецпроект-Капітал» Сергія Григоренка; в ОВО №22 голову Волинської територіальної організації політичної партії «Європейська Солідарність» Івана Мирку; в ОВО №21 – безробітного Сергія Кошарука; в ОВО №22 – помічника керівника ТОВ «Спецпроект-Стандарт» Юрія Моклицю; в ОВО №23 – директора Інформаційного агентства «Волиньпост» Юрія Сковороду.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

Передвиборні програми чотирьох кандидатів у депутати від політичної партії «Європейська Солідарність» – Сергія Григоренка, Сергія Кошарука, Юрія Моклиці та Юрія Сковороди – мають майже ідентичний вступ (за виключенням коротких біографічних довідок) та завершення. Натомість, тексти самих передвиборних програм дещо різняться між собою. Наприклад, якщо передвиборні програми Юрія Моклиці та Юрія Сковороди містять по два блоки – «ініціативи в України» та «ініціативи в окрузі», то передвиборна програма Сергія Григоренка містить лише блок про «ініціативи в окрузі», а передвиборна програма Сергія Кошарука – лише «пріоритетні» завдання на загальнодержавному рівні.

Разом з тим, передвиборна програма кандидата Івана Мирки відрізняється від інших за своєю структурою. Програма складається із чотирьох блоків: «Інфраструктура», «Економіка», «Армія», «Децентралізація». І вона носить загальнодержавний характер.

Якщо ж порівнювати передвиборні програми кандидатів за змістом, то їх об’єднує спільна ідея зовнішньополітичного курсу України – необхідність вступу до ЄС та НАТО. Втім, кожна з програм має свої особливості. 

У передвиборній програмі Сергія Григоренка акцент зроблено на ініціативах в окрузі: відновлення статусу Нововолинська як території пріоритетного розвитку, вирішення «шахтарського» питання, виділення освітньої та медичної субвенцій для міста Володимира-Волинського тощо.

Передвиборна програма Івана Мирки зосереджена в більшій мірі на питаннях: будівництва якісних доріг по всій території України, подолання бідності та сприяння розвитку малого бізнесу, побудові в Україні сильної армії, а також продовження реформи децентралізації в різних сферах.

Передвиборна програма Сергія Кошарука також містить положення про децентралізацію і, разом з тим, про енергоефективність, екологію, розвиток інформаційно-культурного середовища, популяризацію здорового способу життя.

У програмах кандидатів Юрія Моклиці та Юрія Сковороди містяться однакові положення про припинення війни, зростання життєвого рівня населення, підвищення заробітних плат, скасування недоторканності з усіх тощо. Разом з тим, у програмі Юрія Моклиці містяться тези про підвищення екологічної безпеки в місті Луцьку, оновлення електротранспорту в місті, реконструкцію об’єктів соціальної сфери тощо. У Юрія Сковороди – про розвиток сильних міських і сільських громад, залучення інвесторів в регіон, розвиток сільськогосподарських кооперативів, розвиток туристичного потенціалу регіону.

2) Чи передвиборна програма має назву? 

Передвиборні програми кандидатів у п’яти одномандатних виборчих округах Волинської області від партії «Європейська Солідарність» не мають назви.

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

Передвиборна програма кандидата від партії «Європейська Солідарність» у виборчому окрузі №20 Івана Мирки не містить гасла. Натомість програми інших чотирьох кандидатів від цієї партії – Сергія Григоренка. Сергія Кошарука, Юрія Моклиці та Юрія Сковороди завершуються однаковим закликом: «Йти вперед чи знову втратити історичний шанс – обирати вам!». 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

У передвиборній програмі кандидата Івана Мирки міститься чітко означена ціль балотування – щоб продовжити реформу децентралізації в дорожній та транспортній галузях. Разом з тим, в передвиборних програмах усіх інших чотирьох кандидатів є однакова теза про те, що вони йдуть до парламенту, бо лише їхня команда зможе продовжити шлях до ЄС та не допустити проросійського реваншу в Україні.

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів – висуванців політичної партії? 

Передвиборна програма кандидата Івана Мирки розпочинається такими трьома тезами: про ціль продовження реформи децентралізації; участь в роботі комітетів і підкомітетів ВРУ, дотичних до транспортної та бюджетної сфер; намір вносити пропозиції та створювати нові закони і постанови.

Передвиборні програми інших чотирьох кандидатів розпочинаються короткими біографічними довідками про досвід роботи у різних сферах. Натомість, після цього в програмах йдуть три однакові тези: йдуть до парламенту, бо тільки їх команда зможу продовжити шлях до ЄС і не допустити проросійський реванш; стандарти ЄС – це висока якість життя для кожного українця; для кожного українця європейський шлях – це добробут і безпека.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив’язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Передвиборні програми кандидатів Сергія Григоренка, Юрія Моклиці і Юрія Сковороди мають чітку прив’язку до округу. В їхніх програмах декларуються пріоритетні напрямки роботи в округах №19, №22 та №23.

Разом з тим, передвиборні програми кандидатів Івана Мирки (ОВО №20), Сергія Кошарука (ОВО №21) не містять чіткої прив’язки до округу чи навіть регіону (Волинської області). Їх програми носять загальнодержавний характер.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

У програмах чотирьох кандидатів – Сергія Григоренка, Сергія Кошарука, Юрія Моклиці та Юрія Сковороди містяться однакові тези про те, що їхня команда буде продовжувати шлях до ЄС і НАТО. Також у них можна знайти фрази про те, що рух до ЄС є незалежністю від імперської Росії і не дозволить допустити проросійського реваншу в Україні. Натомість, у передвиборних програмах Сергія Григоренка і Сергія Кошарука нічого немає про статус Криму, Донецької та Луганської областей. У передвиборних програмах кандидатів Юрія Моклиці та Юрія Сковороди декларується необхідність припинення вогню на Донбасі та звільнення полонених, а також (у Юрія Сковороди) – звільнення тимчасово окупованих територій.

Щодо передвиборної програми Івана Мирки в «економічному блоці» йдеться про кроки, які потрібно здійснити на шляху до Євросоюзу. Також у його програмі містяться тези про допомогу Збройним Силам України та необхідність вступу до НАТО.