Що пропонують кандидати-мажоритарники від «Батьківщини»?

Що пропонують кандидати-мажоритарники від «Батьківщини»?

25 червня 2019 року завершилася реєстрація кандидатів, зареєстрованих для участі у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. У п’яти одномандатних виборчих округах в межах Волинської області Центральна виборча комісія зареєструвала 26 кандидатів-мажоритарників, висунутих дев’ятьма політичними партіями. Експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу проаналізувала передвиборні програми усіх кандидатів – висуванців партій та визначила особливості їх передвиборних програм.

Загалом, в межах одномандатного виборчого округу № 19 для участі у виборах зареєстровано лише трьох кандидатів, висунутих політичними партіями, в ОВО № 20 – п’ять кандидатів, в ОВО № 21-23 – по шість. Зокрема, у всіх без виключення округах своїх кандидатів висували політичні партії «Європейська Солідарність», «Опозиційна платформа – За життя» та «Слуга народу»; у чотирьох виборчих округах – Всеукраїнське об’єднання «Свобода» (за виключенням ОВО №19); у виборчих округах № 20 та № 21 – Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»; у виборчих округах № 21 та № 23 – «Разом сила»; у виборчому окрузі № 22 – «Громадянська позиція» та «Народний Рух України», а у виборчому окрузі № 23 – «Рідне місто».

Кожна передвиборна програма кандидатів, висунутих політичними партіями, аналізувалася за 7 критеріями. Зокрема, аналізуючи програми, Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу намагалась знайти відповідь на питання: 


1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих однією політичною партією, містять однакові програмні положення? 

2) Чи передвиборна програма має назву? 

3) Чи передвиборна програма містить гасло? 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів – висуванців політичної партії? 

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив’язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?


В результаті аналізу передвиборних програм відповідних учасників виборчого процесу було виявлено деякі особливості. По-перше, не усі кандидати від однієї політичної сили, яка їх висувала для участі у виборах, декларують однакові положення у своїх передвиборних програмах. По-друге, частина кандидатів – висуванців політичних партій – хоч і беруть участь у виборах в одномандатних виборчих округах, втім, не акцентують увагу на проблемах округу, а зосереджуються на загальнодержавних питаннях. Разом з тим, далеко не всі кандидати-мажоритарники, програми яких аналізувались, окреслюють у своїй передвиборній програмі чітку мету з якою вони йдуть до парламенту. 

Детальніший аналіз передвиборних програм кандидатів, які беруть участь у виборах в межах п’яти округів на Волині, аналітики Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу окреслили в розрізі політичних партій – суб’єктів висування.

Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»

Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» висунула лише двох кандидаті в одномандатних виборчих округах №20 та №21 в межах Волинської області. Ними стали генеральний директор ТДВ «Юридична компанія «Ліга Права» Андрій Козюра та адвокат Богдан Сінчук відповідно.

1) Чи передвиборні програми кандидатів, висунутих партією ВО «Батьківщина», містять однакові програмні положення? 

Кандидат у нардепи Богдан Сінчук у своїй програмі виокремив три блоки завдань: «Економічний», «Соціальний», «Правовий», натомість його колега по партії, яка висувала кандидатів, Андрій Козюра виокремив чотири основних блоки: «Аграрний», «Економічний», «Соціальний», «Мир в Україні». Оскільки співпадають у програмах лише два блоки, то аналітики порівняли лише два.

Отож, Богдан Сінчук у економічному блоці наголошує на необхідності зниження тарифів, енергозбереження, створення механізму переробки твердих побутових відходів, розширення прав ОТГ у питанні управління бюджетом, землею, надрами. У свою чергу, Андрій Козюра говорить про створення нових робочих місць, транспортне сполучення на рівні районів і сіл, енергозбереження, захист волинських лісів від вирубки, а також піднімає екологічне питання.

Щодо соціального блоку, то тут Богдан Сінчук зазначає про необхідність співвіднести соціальні стандарти з ринковими цінами, запровадження електронного урядування в селах і доступних кредитів для молоді, підтримку молодіжних рад в ОТГ. Водночас, Андрій Козюра наголошує на необхідності збільшення зарплат і допомоги при народженні дітей, зменшення пенсійного віку, гідного медичного обслуговування, зменшення ціни на газ удвічі, розбудови місцевої інфраструктури, підтримки воїнів та їх сімей.)

2) Чи передвибона програма кандидатів має назву? 

Передвиборна програма політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» має назву «Новий Курс України». Цієї назви на початку програми не зазначають у своїх програмах кандидати Андрій Козюра та Богдан Сінчук. Разом з тим, у самому тексті передвиборної програми одного з кандидатів – Богдана Сінчука – є слова «новий парламент мають сформувати нові обличчя з проєвропейським баченням розвитку країни, новим досвідом і новим курсом», а також наприкінці міститься теза «Настав час – Нового курсу України!». 

3) Чи передвиборні програми містять гасло? 

Передвиборна програма кандидата Андрія Козюри завершується гаслом «З вірою в Бога та Україну! Разом ми переможемо!». Разом з тим передвиборна програма Богдана Сінчука розпочинається гаслом «Не буду бавитись у політичні ігри – відстоюватиму закон та справедливість!» і завершується – «Зважено! Справедливо! Відповідально!». 

4) Чи означено основну мету/ основне завдання кандидата в разі обрання?

У передвиборній програмі Богдана Сінчука чіткої мети не означено, натомість, декларуються основні пріоритети, над якими він планує працювати у разі обрання – економічний, соціальний, правовий. Натомість, передвиборна програма Андрія Козюри має чітке означення мети кандидата – робота на благо волинян, ефективна законотворча діяльність, спрямована на захист національних інтересів України та мешканців округу.

5) Які три перші тези передвиборних програм кандидатів – висуванців політичної партії? 

Богдан Сінчук у своїй передвиборній програмі першочергово висловлює тези: про бажання захищати права та інтереси простих людей; «як працює правоохоронна система я знаю не з чужих слів, а з власного досвіду»; вирішення більшості проблем потребують комплексного та планового підходу.

Щодо Андрія Козюри, то його перші тези у програмі про таке: моє завдання – робота на благо волинян; покращення життя простих українців не відбулось; у парламенті, за депутатською недоторканістю, ховаються олігархи та мажоритарники-пристосуванці, які працюють лише для власного збагачення.

6) Чи передвиборна програма кандидатів-мажоритарників має прив’язку до округу або хоча б до регіону (Волинської області)? 

Програма кандидата Богдана Сінчука є досить абстрактною і носить загальнодержавний характер. Прив’язки до округу №21, де він бере участь у виборах, немає, хоч номер округу і згадується в програмі. У кандидата Андрія Козюри прив’язка до округу і регіону є у передвиборній програмі.

7) Яка позиція кандидатів партії щодо Криму, ситуації в Донецькій і Луганській областях, щодо зовнішньополітичного курсу України?

Передвиборна програма кандидата Богдана Сінчука не містить жодної тези про зовнішньополітичний курс України, про Крим, окуповані Донбас і Луганщину. Натомість, у програмі Андрія Козюри є цілий блок, присвячений цій темі. Зокрема, у ньому йдеться, що: досягати миру потрібно дипломатичним шляхом; українська армія повинна відповідати стандартам НАТО; потрібно здійснити деокупацію та реінтеграцію Криму і Донбасу.

Варто також зауважити, що в передвиборних програмах обох кандидатів містяться також невеличкі блоки про зобов’язання перед виборцями. Зокрема, Богдан Сінчук зобов’язується: постійно спілкуватися з виборцями і проводити прийоми громадян; працювати над вирішенням конкретних проблем своїх виборців; відстоювати інтереси округу; підтримати скасування депутатської недоторканності; голосувати лише особисто; домогтися прийняття Закону, який передбачає кримінальну відповідальність за «кнопкодавство».

Разом з тим, у Андрія Козюри передвиборна програма передбачає три чіткі зобов’язання: вірно і чесно служитиму людям; голосуватиму завжди особисто і лише в інтересах людей; звітуватиму перед громадою кожного села за свою діяльність.