Що будуватимуть на березі Теремнівських ставків у Луцьку?

Мешканці прилеглих до Теремнівських ставків територій зчинили бунт, як тільки побачили, що на березі водойм розпочали будівництво. У день, коли там почали встановлювати металеві стовпчики в бетонну основу, люди викликали міліцію. 

Стовпчики підприємець Орися Шеремета прибрала, а от її наміри зробити на березі ставка кафе викликали бурхливу реакцію у людей.

Після інциденту із правоохоронцями, у понеділок, 6 липня, усі зацікавлені лучани мали можливість розібратися у ситуації та висловити свою позицію представникам влади та підприємцю особисто.

За словами начальника Відділу екології Луцької міської ради Анатолія Гламазди, територія, на якій має бути кафе, раніше була у прибережній зоні. Проте, Шеремета звернулася до Луцькради із проханням дати їй 20 соток землі під встановлення тимчасової конструкції, адже бажає на тому місці вести підприємницьку діяльність.

Луцькрада вивела шматок території із прибережної зони, а рішенням виконкому 12 соток зеленої прибережної зони біля ставків надали терміном на три роки для встановлення тимчасової споруди. За словами Орисі Шеремети це має бути кафе із терасою. Проте, чи планується там продаж алкоголю – невідомо. Алкоголь – одна із причин, чому люди виступили проти будь-яких новобудов, адже вважають, що і так достатньо закладів харчування для відпочинку відвідувачів Теремнівських ставків.

Окрім цього людей обурило те, що для такого будівництва було вирубано шість дерев. Вони демострували журналістам свіжі гілки, які хтось заховав у руїнах будинку, що належить підприємцю і стоїть неподалік виділеної ділянки землі. Натомість Анатолій Гламазда каже про те, що був дозвіл на вирубку трьох дерев-сухостоїв. Та зізнається, що по факту було вирубане ще одне дерево з його дозволу. Мовляв, він сам виїжджав на місце і було прийняте рішення про вирубку. Тобто загалом було вирубано чотири дерева.

Інше питання, що турбувало лучан, – площа, яку міська влада виділила для підприємця. Місцева мешканка Світлана Кравченко наголошує на тому, що можна було б виділити у користування територію навколо будинку, який належить підприємиці і, мовляв, нехай там і хазяйнує.

Саме розвалений будинок, що стоїть на березі одного із Теремнівських ставків, став каменем спотикання для учасників конфлікту. Адже було би логічно, щоб підприємиця реконструювала цю будівлю і там вела підприємницьку діяльність. Та проблема у тому, що у 90-х роках, ця нерухомість була у комунальній власності. Згодом її продали підприємиці на прізвище Антонюк. Та у свою чергу п’ять років не могла там нічого робити, адже територія, на якій розміщений об’єкт, у 93-му році була віднесена у природно-заповідний фонд. Згідно Закону «жоден акт на володіння земельною ділянкою у такій ситуції, – каже Анатолій Гламазда, – не може бути нікому виданий. А вирішення питання зі зруйнованим будинком потребує дуже багато часу та дозволів у структурах на рівні міністерства». Тому підприємиця і попрохала дозволити їй вести господарську діяльність біля цієї будівлі, а міська влада, сприючись на добросовісніть підприємця, дозволила йому вести тут економічну діяльність.

Загалом з усіх розмов стало зрозуміло, що люди не вірять у добросовісність влади, яка дозволила вирубати дерева і вивести землю із прибережної зони для передачі її у користування підприємцю. Останній зокрема пов’язаний із відомим у місті кримінальним авторитетом, вірменином на прізвисько «Аслан». З різних джерел журналістам «Громадського.Волинь» підтвердили, що саме він стоїть за цим будинком і є його фактичним власником. Те ж саме стосується і його забудови. Саме через його причетність до цієї справи люди не вірять у добросовісність підприємця, який юридично «світиться» у цій справі. Зі слів мешканців, вони переконані, що забудова з тимчасової перетвориться у постійну та розплідник алкоголіків.

Зі свого боку підприємниця Орися Шеремета каже, що уже понад рік безоплатно прибирає усю прибережну територію ставка, в якому купаються люди. Про це у неї складений договір із Луцькрадою. Цим вона засвідчує, що зацікавлена у наведенні порядку на пляжі та зеленій зоні, чесному веденні бізнесу. Підпримниця засвідчує, що готова за власний кошт поставити на території ставка душові кабіни, туалети, смітники, вимостити доріжки і навіть облаштувати волейбольне поле.

Цього ж бажає і міська влада. Заступник луцького міського голови Тарас Яковлев на наступній зустрічі мешканців із підприємцем уже в кабінетах засвідчив бажання, аби підприємець навів там порядок та визнав, що міська влада через комунальне підприємство «Парки і сквери міста Луцька» (саме на балансі у цього підприємства перебуває гідрологічна пам’ятка «Теремнівські ставки») не має змоги облагородити таку територію і надати гідний для відпочинку людей сервіс.

Після емоційних дискусій у стінах ради учасники конфлікту дійши згоди, що підприємець розробить проект благоустрою усієї території біля Теремнівських ставків, узгодить його із мешканцями, а виконавчий комітет Луцькради затвердить його. Всі пункти проекту рішення підприємець виконуватиме і буде встановлювати тимчасову споруду й вести підприємницьку діяльність до того часу, поки не отримає законну можливість на реконструкцію свого приватного будинку, який в такому стані (визнають усі) просто не вписується у пейзаж території природно-заповідного фонду.