Роздержавлення комунальних ЗМІ по-ківерцівськи

15 серпня колективу Ківерцівської районної газети «Вільним шляхом» повинні були представляти нового головного редактора. Принаймні, такі плани мала місцева влада. Попереднього керівника Марію Хітько звільнили розпорядженням голови райради Григорія Недопада.

Однак колектив видання збурився. 13 серпня чергове число тижневика вийшло з надписом «Протест» замість запланованих публікацій. На шпальтах спецвипуску з тиражем 1100 примірників колектив заявив про тиск з боку влади і виклав своє бачення таких змін.
У статті, зокрема, йдеться:

«Редакція районної газети «Вільним шляхом» повідомляє про те, що посадові особи Ківерцівської районної ради – голова Недопад Г.В. та заступник голови Чигрин Т.Г. і голова Ківерцівської райдержадміністрації Ткачук В. Є. – у період, коли триває реформування друкованого засобу та Редакції, чинять тиск на працівників редакції, перешкоджають професійній діяльності й штовхають на посадовий злочин, а саме: змушують підписати Договір оренди на частину приміщення й підписати та зареєструвати нову редакцію Статуту підприємства з тим, аби змінити організаційно-правову форму юридичної особи й підпорядкувати районній раді усю фінансово-господарську та професійну діяльність, незважаючи на пряму дію Закону України «Про реформування друкованих ЗМІ».

У вівторок, 16 серпня, у Ківерці прибули медіа-юристи Національної спілки журналістів України і Незалежної медіа-профспілки Тетяна Котюжинська і Олександр Тарасов. Вони одночасно є представниками Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова при Президентові України. Медіа-юристи намагалися з’ясувати причину непорозуміння і пояснити чиновникам межі їхніх повноважень.

Зі 555 комунальних ЗМІ в Україні близько половини реформується на першому етапі і лише два десятки мають такі проблеми з роздержавленням, як ківерцівська «районка». Функції співзасновників райради і райдержадміністрації суто технічні. Вони мають вийти з співзасновників, оплатити заборгованість за позичками і дати зелене світло виданню, – кажуть юристи.

Натомість ківерцівська влада закони трактує інакше. Вони хочуть самі вирішувати, коли реформуватися газеті, а також вважають, що нині треба змінити статут і керівника редакції. Адже за результатами аудиту, проведеному у «районці», бухгалтерія організації «кульгає», а порушення «тягнуть на кримінал». Обидві сторони конфлікту не приховують, що яблуком розбрату стало майно, а саме приміщення редакції в центрі міста.

У Ківерцівському райвідділі поліції пообіцяли провести об’єктивне розслідування. В.о. головного редактора Ківерцівської районної газети «Вільним шляхом» Марія Хітько подала заяву за статтею 171 КК України (перешкоджання професійній діяльності журналіста).