Родичі загиблого добровольця Сергія Климчука вимагають назвати одну з вулиць Луцька на його честь
Рідні добровольця Сергія Климчука у день сесії 25 вересня прийшли під Луцьку міську раду з вимогою присвоїти його ім’я одній з вулиць обласного центру. Ще у квітні відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів (316), але влада – проти. Кажуть, що вулиць у Луцьку не вистачить на всіх полеглих героїв. Наразі йдеться про вулицю Бенделіані, де з сімʼєю мешкав боєць «Айдару» і яка не підлягає обов’язковому перейменуванню згідно закону про декомунізацію та не потрапляє під дерусифікацію.
Як розповідає «Сила правди» лучанин Сергій Климчук вступив до добровольчого формування «Айдар» на початку російсько-української війни. Попри три вищі освіти чоловік вирішив, що його справа – захищати Україну. Загинув 17 серпня 2014 року на Луганщині. Осколок обірвав життя 45-річного Сергія в той час, як він рятував поранених побратимів. Посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.
У березні 2016 року з ініціативи доньки Вікторії на будинку на вулиці Бенделіані у Луцьку, де мешкав загиблий, відкрили меморіальну дошку. Нині родина вимагає увіковічнити його памʼять у назві однієї з вулиць обласного центру.
«Мер покликав мене і доньку і каже: Не вистачить вулиць, якщо всі захочуть, – розповідає дружина Світлана Климчук. – Я кажу: Не будуйте бар’єрів, не створюйте перепон там, де їх нема. Що означає, якщо всі захочуть? Перейменовують вулиці в Об’їзну, Садову, Тепличну, Тупікову. Дачний масив. Та це вони мають запросити нас і сказати: Дивіться, ми пропонуємо вам на вибір на честь Сергія Климчука, добровольця, який загинув за нашу країну, за нашу незалежність, за збереження нашої країни в 2014 році, коли війна наступила не для всіх, до речі, ми вам пропонуємо на вибір сквери, бульвари, вулиці, бібліотеки, парки. А ми сьогодні маємо тут тратити своє ментальне здоров’я, щоб переконати владу в очевидному.
Думала, що в міській раді люди патріотичні, люди, яких не треба в цьому переконувати. Але в мене вже є сумнів. Може, серед членів міської ради є ждуни? Може, когось чекають? Може, когось бояться? Може, на когось сподіваються? Бо для мене це речі очевидні.
Я вчитель з багаторічним стажем і моделюю собі ситуацію. Вчителька каже: Діти, будь ласка, приготуйте на наступний урок розповідь про свою вулицю. І тут Дмитрик каже: Мамо, а чому наша вулиця називається Об’їзна? І мама подумає, що ж такого написати про таку вулицю, що зліпити романтичне, щоб дитині розповісти? А якщо дитина запитає: Мамо, а чому наша вулиця називається імені героя АТО Сергія Климчука? То мама відкриє Вікіпедію, і там такого начитається, що буде що дитині розповісти. І дитина буде пишатися, що вона ходить вулицею, живе на вулиці Сергія Климчука, а не на вулиці Тупиковій, Об’їзній чи Загородній.
Не перетворюймо наше місто в дачний масив! Так, в нас багато героїв! Не бійтеся називати площі, сквери, бібліотеки, садочки іменами героїв! Не бійтеся, бо це наша історія! Ви розумієте, що ми програємо в пропаганді нашому ворогу? Бо ми, українці, деремо одне одному чуби, а вони тим часом підточують нас»
За інформацією депутата Луцької міської ради Михайла Находа, проєкт рішення про перейменування вулиці Бенделіані готуються винести на чергове сесійне засідання. Міський голова Ігор Поліщук свою думку щодо цього висловив у соціальній мережі Facebook.
«На нинішній вулиці Бенделіані проживало щонайменше 4 наших загиблих героя. На честь кого з них назвати?», – зазначив міський голова.
Зі слів представниці Українського інституту національної пам’яті Лесі Бондарук, вулиця Бенделіані не потрапляє ні під декомунізаційні, ні під дерусифікаційні процеси, а перейменувати її можуть тільки за бажанням громади.
«Не підходить по дерусифікації, бо Чічіко Бенделіані – грузин. По-друге, він загинув від нацистів, захищаючи Волинь. Тому вулицю Бенделіані перейменовувати можемо лише за бажанням громадян», – каже Леся Бондарук.
Чічіко Бенделіані – грузинський льотчик, герой Радянського Союзу. Він загинув в небі Волині, над Ковельщиною. Спершу був похований в Голобах, де на його честь було названо вулицю. У 2008 році донька Героя Джульєтта Бенделіані на державному рівні домоглася перепоховання праху свого батька на його рідній землі, в Тбілісі. У Луцьку вулиця названа на честь цього льотчика знаходиться в мікрорайоні ЛПЗ.
Раніше «Сила правди» писала, що понад пів сотні вулиць Луцька досі названо на честь діячів «руского міра». Також незабаром у Луцьку обговорять перейменування ще 13 вулиць.
Костянтин Яворський