Програма «Власний дім»: Рівненщина освоює вдесятеро менше коштів за Волинь

Програма «Власний дім»: Рівненщина освоює вдесятеро менше коштів за Волинь

На Волині майже вдесятеро більше коштів освоюють за програмою підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім», ніж на Рівненщині.

Згідно інформації наданої департаментами агропромислового розвитку обох областей у 2016-ому році волинські селяни отримали кредитів на суму понад 12 мільйонів гривень, а рівненські – трохи більше мільйона ста тисяч гривень.

У 2017-ому пропорції майже не змінились Волинь освоїла майже 11 з половиною мільйонів, а Рівненщина – понад два мільйони. І це при тому, що частка сільського населення у Рівненській області більша, ніж у Волинській: 52,2% проти 47,7%.

Програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» створена на виконання указу Президента України від 1998 року. ЇЇ мета – забезпечити житлом або ж поліпшити житлові умови населення в сільській місцевості. Іншими словами – розвиток села.

Молоді сім’ї можуть скористатися цією програмою, взявши довгострокові кредити під 3% річних на будівництво, придбання, реконструкцію житла, підведення комунікацій чи утеплення. Про ці можливості їм повідомляють у місцевих радах, над цим також працюють чиновники профільних управлінь.

Розпорядниками коштів програми є аграрні департаменти при ОДА, а одержувачами – фонди підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. Кошти з обласного бюджету виділяються тим громадам, де органи місцевого самоврядування передбачили співфінансування програми із місцевих бюджетів.

У 2017 році на Волині на виконання заходів програми заклали 11,65 млн.грн, в тому числі:

Джерело фінансування

Сума

державний бюджет1,80 млн.грн.
обласний бюджет5,95 млн.грн.
районний бюджет3,86 млн.грн.
бюджет ОТГ0,03 млн.грн.

У фінансування включились усі 16 районів, 2 об’єднані територіальні громади: Зимнівська та Прилісненська, – звітує екс-директор Фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Володимир Корнейчик. – За рахунок коштів бюджетів всіх рівнів:

  • введено 47 житлових будинків загальною площею 5640 м2;
  • виділено кошти на реконструкцію 32-х житлових будинків;
  • надано кредитів на придбання 15-х житлових будинків;
  • власникам ОСГ виділено кошти на придбання 8 корів.

Щастить не всім. У 2017 році за позикою в обласний Фонд звернулось 462 жителів села, кредити отримали 167 сільських мешканців.

Отримати пільгові кредити за цією програмою непросто, – каже волинянка Анастасія Стасюк. Вона разом з чоловіком і двома малолітніми дітьми винаймає квартиру в одному з райцентрів. Жінка каже, що прийняли рішення будуватися, бо хочуть мати власний дах над головою. Заяву і всі документи сім’я Стасюків подала ще два роки тому.

У грудні 2016 року нас поставили на чергу в області. У Фонді сказали, що сума, яку ми просимо, підйомна і нам дадуть її двома траншами. Це кредит на 15 років. Сказали, що кошти будуть в кінці першого кварталу 2017 року. Не сталося. Ми почали будуватися. Кошти надійшли аж у липні 2018-го, всього 30 тисяч гривень, а не 200, як просили. Зараз дуже багато заяв від учасників АТО. Гроші, які нам кинули наче кістку, навряд чи суттєво вплинуть на стан справ, адже їх навіть не вистачить на покрівлю, – каже Анастасія.

Разом з тим ситуація на Рівненщині значно гірша, ніж на Волині. Заступник керівника Фонду індивідуального житлового будівництва на селі Олександр Доброжанський каже, що кошти на виконання цієї програми з держбюджету не виділялись більше 9 років, тому постійно йде недофінансування програм щодо планових показників.

А ось до Волині державна казна була щедрою, гроші на реалізацію програми виділялися щорічно.

У 2017 році на Рівненщині на виконання заходів програми заклали 2 мільйони 163 тисячі гривень.

Джерело фінансування

Сума
обласний бюджет1, 6 млн. грн.
районний бюджет0, 463 млн. грн.
бюджети сільських та селищних рад0, 1 млн. грн.

Програма «Власний дім» на Волині і Рівненщині відрізняються не тільки обсягом фінансування, кількістю громадян, яким пощастило, а й напрямками підтримки. Волинь виділяє кошти на кредити для будівництва житла, його придбання, реконструкцію, підведення інженерних мереж, а також …..придбання корів. На Рівненщині теж будують, купують, реконструюють, утеплюють, та газифікують. А от на корів коштів не закладають.

Разом з тим Волинь запланувала на 2018 рік виділити на реалізацію програми «Власний дім» вже 24 мільйони гривень. А рівняни планують освоїти всього 5 мільйонів гривень.

Отже, щоб отримати кредит за програмою «Власний дім» потрібно жити, працювати і будуватись саме у сільській місцевості. Порядок оформлення документів є в постанові Кабміну за посиланням.  Консультації щодо можливостей програми можна отримати безпосередньо звернувшись до Фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі.

Оксана ПЕТРУК

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» за підтримки та сприяння міжнародної організації IREX / Програми Партнерства у галузі мас-медіа в Україні (UMPP)