Презентували підсумки проекту «Діти Сонця. Один день на роботі»
5 грудня у Луцьку «Громадське. Волинь» презентувало підсумки проекту «Діти Сонця. Один день на роботі». Проект тривав півроку і був підтриманий Кампанією проти дискримінації і Міжнародним фондом Відродження. Його ініціатори ставили за мету порушити проблему працевлаштування особливої молоді, показати, що хлопці і дівчата з синдромом Дауна можуть самореалізуватися, працювати і приносити користь суспільству.
Отже, протягом півроку 6 хлопців і дівчат з синдромом Дауна (Яна Авраменко, Валентин Новосад, Андрій Мельник, Тетяна Стрекіца, Богдан Кравчук, Наталка Барташук) спробували себе у тій чи іншій професії. Як це їм вдавалося можна побачити переглянувши 6 фільмів, які є у відкритому доступі на сайті або на ютубканалі «Громадського Волинь». Серед роботодавців, які зголосилися на участь у проекті – Волинська обласна бібліотека для юнацтва, луцьке КП «Центр туристичної інформації та послуг», кав’ярня «Цукерня», дизайн-студія «The Room», іграшкова фабрика «Тигрес», а також кондитер Тома Бащук.




«Під час зйомок проекту ми зробили 4 висновки. По-перше, цим молодим людям потрібно вчитися, здобувати профтехосвіту. По-друге, багатьом з них потрібен супровід волонтера, який зможе доставити на роботу, забрати звідти, а при потребі перебувати поруч. По третє, якщо батьки хочуть допомогти своїм дітям, то їх потрібно навчати, а не створювати тепличні умови. Четвертий висновок – на жаль, проблеми людей з синдромом Дауна хвилюють, здебільшого, тільки їхніх родичів і батьків», – каже координатор проекту Оксана Петрук.
«Ми самі не завжди були впевнені у їхніх силах, бо привикли опікувати їх, все за них робити. Тепер бачимо, що цю гіперопіку треба знімати. Треба давати більше самостійності. І як громадська організація бачимо, що треба думати над подальшими кроками і продовженням цього проекту», – каже голова громадської організації «Даун-синдром» Олена Мельник.
У рамках заходу відбулася панельна дискусія на тему «Коли у Луцьку люди з синдромом Дауна зможуть реалізувати своє право на працю?», участь у якій взяли роботодавці, викладачі вишів, що готують соціальних педагогів, представники влади, державного центру зайнятості, департаменту соціального захисту і, звісно, батьки дітей з синдромом Дауна. Обговорили чимало поки що слабких ланок у створені рівних умов для людей з інвалідністю. Це, зокрема, профорієнтація, соціальний супровід, невідповідність довідок МСЕК (Медико-соціальна експертна комісія), та, власне, і стереотипне сприйняття людей з синдромом Дауна. Участь у презентації взяв президент Всеукраїнської благодійної організації «Даун Синдром» Сергій Кур’янов з Києва. Саме він модерував дискусію, а також поділився позитивними практиками профорієнтації і підготовки молоді з синдромом Дауна до роботи в готельному бізнесі, супермаркетах, офісах.
«Ми не тільки діти з синдромом Дауна, ми – просто люди. Ми можемо робити різну роботу, не тільки таку, що розрахована на дрібну моторику. Ми хочемо працювати. Допоможіть нам трохи», – підсумувала захід героїня одного з фільмів Наталка Барташук.