Поширені маніпуляції у волинських медіа: як не вестись на це

Поширені маніпуляції у волинських медіа: як не вестись на це

Робота в журналістиці вимагає дотримання високих професійних стандартів. Однак з’являються у волинському інфопросторі порушення на тему, що стосується життя під час російсько-української війни. Деякі онлайн-медіа поширюють маніпуляції заради збільшення кількості переглядів на їх сайтах. Проте таке «заманювання» на сайт шляхом обману може спрацювати навпаки, наприклад, читач перестане відвідувати ці медіа взагалі.

Цей текст підготовлений в рамках проєкту «Медіаграмотність у регіонах України», щоб показати, як відрізняти маніпуляції в онлайн-медіа.

Про це повідомляє «Сила правди».

Як показує аналіз медіапростору, посилання на інше джерело інформації – це ще не показник, що в іншому медіа опублікували текст правильно. Наприклад, на сайті «Волинь#infa» пишуть про те, що «У Білорусі біля кордону з Рівненщиною з вертольота Мі-8 висадився десант». Хоча на цьому сайті посилаються на «Білорускі Гаюн» та rivne.media, мова йде про навчання у Білорусі, про що у назві не сказано.

Скріншот з сайту «Волинь#infa».
 

Перебільшення – одна з поширених маніпуляцій в медіа. Наприклад, на сайті «Волинь24» є новина із заголовком «Ракети, від яких не буде часу сховатися». Чомусь у тексті не згадали, що українські ППО збивають такі ракети. Звісно, поки не всі. Ракета – може попасти в ціль, а може й не попаде. Однак стверджувати, що точно не вдасться врятуватись – неправильно. Видання посилається на Телеграмну Службу Новин та неназваних рятувальників.

У тексті «Експерт назвав можливу дату нападу білорусів» насправді немає конкретної дати. Згаданий експерт у тексті лише називає відсотки чи є можливість нападу зі сторони Білорусі, чи ні. 

Скріншот з сайту «Волинь#infa».

У назві «У прикордонній області зафіксували 8 прильотів» не згадується про те, де ж це сталося. На волинському сайті читачі можуть спочатку подумати, що це стосується Волині. Проте в тексті йдеться про «прильоти» на Сумщину. Також у новині «На території області заблокували «Вайбер»» насправді йдеться про Херсонську область. В новині «У Рівному немає світла» є маніпуляція, адже йде мова лише про кілька вулиць, де не було світла 8 липня. Аналогічна маніпуляція є у новині із назвою «У Рівному заборонили їздити на автомобілях». Мова йде про їзду на автомобілях, що не оснащені глушниками.

Ілюстративне фото з сайту “Волинь24”
 

Як не вестись на маніпуляції

Інформацію у медіа варто аналізувати та не вірити всьому одразу, що є в медіа. Варто читати сайти з незаплямованою маніпуляціями та фейками інформацією.  

Важливо читати далі заголовків, адже у деяких сайтів назва може не відповідати змісту тексту. 

Треба вірити конкретним фактам. Добре, якщо це можна перевірити в інших медіа чи офіційних джерелах. 

Завжди треба звертати увагу на першоджерело інформації. Так простіше зрозуміти, хто раніше говорив чи писав про те, що йдеться в тексті.

Якщо у медіа пишуть про експертів й не називають їх, то оприлюднена інформація вже має викликати сумніви. Анонімні джерела інформації можуть бути в журналістських розслідуваннях, а також у аналітиці, якщо інформатору журналіста щось загрожує. А якщо у звичайній новині немає імені та прізвища експерта, який щось коментує, тоді є питання до якості оприлюдненого тексту. Після прочитання  якісних новин немає виникати ще більше нез’ясованих питань, або ж сумнівів із думками: «А що я тільки що прочитав?  Що це взагалі було?».  

Кожен журналіст має писати доступно і з дотриманням всіх професійних журналістських стандартів: оперативність, повнота, точність, достовірність інформації, баланс думок та точок зору, відокремлення фактів від коментарів.

Нагадаємо, раніше «Сила правди» вже писала про те, які маніпулятивні заголовки використовують медіа Волині про війну та її наслідки.

Мая Голуб