Політичні фінанси Волині: тіньові домовленості з бізнесменами «Батьківщини» і «Свободи»

Політичні фінанси Волині: тіньові домовленості з бізнесменами «Батьківщини» і «Свободи»

Волинська «Батьківщина» у 2018 році зібрала понад 625 тисяч гривень на свою діяльність, половину з яких витратила на рекламу. У «Свободи» бюджет виявився значно скромніший – близько 10 тисяч гривень. «Батьківщина» користується супердешевим офісом від забудовника, а «Свобода» приховала свій офіс від НАЗК.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував фінансові звіти партійних осередків за 2018 рік, які вони подали до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Волинська «Батьківщина» та «Свобода», як і «УКРОП», минулий рік провели на добровільних внесках. І це попри те, що партія «Батьківщина» торік отримала з держбюджету 33,8 мільйона гривень. Напередодні президентських виборів Київ не захотів ділитися держфінансуванням із регіонами.

Тож торік осередок «Батьківщини» на Волині зібрав 625 тисяч гривень добровільних внесків від 109 осіб. Порівняно із 2017-м це на 40 тисяч гривень менше. Усі внески – від фізичних осіб. І вони досить різноманітні: від 100 гривень до 26 тисяч гривень.

«Свобода» не отримує грошей з державного бюджету, тому мусить «виживати» лише за добровільні внески. Попри те, що партія має досить розгалужену мережу представництв в області у 2018 році вони мали дуже скромне фінансування – близько 10 тисяч гривень.

ЖЕРТВОДАВЦІ ВОЛИНСЬКОЇ «БАТЬКІВЩИНИ» І «СВОБОДИ»

Найбільше пожертвував волинській «Батьківщині» у 2018 році місцевий підприємець Юрій Михалюк: 5 переказів загалом на 105 тисяч гривень. Він займається пасажирськими перевезеннями, в тому числі й міжнародними.

У 2017 році волинська «Батьківщина» найбільше отримала від Тетяни Бондарук (138 тисяч грн.). Особа з таким же прізвищем, ім’ям та по-батькові є дружиною голови волинського осередку партії, депутата Луцької міськради Валерія Бондарука. На наше запитання політик не підтвердив та не спростував, що це його дружина. У 2018-му жінка пожертвувала значно менше – 9,5 тисяч.

Ще 26 та 23 тисячі гривень відповідно надійшло від підприємців з Каменя-Каширського Валентина Луця та Романа Завадовича. 22,6 тисячі гривень пожертвував екс-депутат Ківерцівської райради Василь Степанюк, 20,8 тисяч – мешканка Любомля Лариса Андросюк.

Серед відомих жертводавців волинського партосередку – депутат Луцької міської ради Андрій Козюра (14,4 тисячі грн.), колишній директор комунального санаторію «Пролісок» Валентина Касарда (13 тисяч грн.), депутат обласної ради Анатолій Бусько (8 тисяч грн.), депутатка Луцької міськради Майя Шостак (6 тисяч грн.), колишній помічник депутата Луцькради Андрія Козюри Юрій Войт (4 тисячі грн.), ім’я якого стало відоме загалу через ділянку площею 0,5 гектара на вулиці Глушець, яку той хотів отримати в оренду для будівництва багатоповерхівки. У 2017, до слова, від Войта «Батьківщині» надійшло понад 78 тисяч гривень.

Волинська «Свобода» торік отримала 9,5 тисяч гривень пожертв від двох осіб – це повний річний бюджет цього осередку. Протягом року 5,5 тисяч гривень перерахувала лучанка Олена Карпюк, ще майже 4 тисячі надійшло від підприємця і депутата Горохівської міськради Віктора Магурчака.

РОЗГАЛУЖЕНЕ РЕГІОНАЛЬНЕ ПРЕДСТАВНИЦТВО, ЗАЗ І «ТІНЬОВІ» ОФІСИ

«Батьківщина» і «Свобода» – єдині партії, які мають на Волині міські і районні представництва зі статусом юридичних осіб. У білосердечних їх 20, в «Свободи» – 25.

Торік «Батьківщина» винаймала 17 офісних приміщень, зокрема і для потреб осередків в районах. Загальна площа винайнятих приміщень – 462 кв. м. «Свобода» звітується лише про один офіс у Луцьку площею 24,6 кв. м. Разом з тим, і в одної, і в іншої – жодного найманого оплачуваного працівника.

«Сила правди» вже торік писала про те, що свій головний офіс у Луцьку на вулиці Набережній, 2, в якому розміщується і обласний, і луцький міський осередки, «Батьківщина» орендує у відомої на Волині компанії-забудовника ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536» за ціною в рази нижче ринкової. Протягом усього 2018 року партосередки орендували майже 75 кв. м. за 5 грн./кв. м. За рік партія сплатила за нього 4,8 тисячі гривень. Подібні приміщення на цій же вулиці орендують за ціною від 100 грн./кв. м.

Пізніше в партії сказали, що така низька ціна оренди, бо приміщення підвальне, опалення відсутнє і що вони так домовились з орендодавцем. Будівельні питання «Луцьксантехмонтажу №536» періодично розглядаються на сесії Луцькради і часто позитивні рішення отримують за лічені хвилини й не без участі депутатів від «Батьківщини».

Окрім офісів осередок звітується і про наявність у власності автомобіля «ЗАЗ 101557» 2006 року випуску, власний сайт та партійну газету «Батьківщина Волині».

У «Свободи» жодного майна у власності немає, а в користуванні лише офіс на вулиці Романюка, 1 в Луцьку.

Однак, у «Свободи» є ще один офіс в центрі Луцька, який тривалий час не потрапляє до їхніх фінансових звітів.

Ще один офіс Волинської обласної та Луцької міської «Свободи» знаходиться на проспекті Волі, 5. Цей офіс партія не вказує у своїх звітах

Чималий банер «Свободи» розміщений на будинку на Волі, 5, вказівники всередині та на дверях кабінету третього поверху. В офісі зустрічаємо депутата Луцької міськради, голову Луцького міського партосередку Миколу Федіка.

Є договір оренди офісу на вулиці Романюка, 1. Ми там на виборах працювали. І є це приміщення. Ми його у звітах не вказуємо, оскільки воно не орендується партією і його один з членів партії дає в користування на безоплатних засадах, тому юридично ніяких договорів оренди немає, – пояснює голова луцького партосередку «Свободи» Микола Федік. – Це приватна власність, власник не хоче стягувати оренду з партії, а як член партії побажав надати приміщення. Власник приміщення – Олег Чернецький.

Згаданий «свободівець» Олег Чернецький, який люб’язно безоплатно надає приміщення партії, – підприємець, колишній депутат Луцької міської ради, а з 2014 року – депутат Київської міської ради.

Ігор Фещенко, який уже тривалий час вивчає фінансові звіти партій, каже, що навіть безоплатне користування приміщенням, партія повинна декларувати у звіті.

Партія повинна вказувати у фінзвітності всі приміщення, якими вона користується, незалежно від того чи вона оплачує оренду, чи отримує приміщення безоплатно, – розповідає аналітик з партійних фінансів Громадського руху «ЧЕСНО» Ігор Фещенко. – Безоплатне надання офісу є спонсорським внеском за який партія повинна звітувати. Вартість такого внеску обчислюється ринковою вартістю оренди приміщення з такою площею у тому ж місці. Тобто, якщо такий офіс використовується, але не декларується, то це однозначно порушення. Передовсім це порушення з боку партії. За подання недостовірних відомостей у фінансовому звіті партії може загрожувати щонайменше адміністративний штраф.

РЕКЛАМА І ОРЕНДА – ВИТРАТИ «БАТЬКІВЩИНИ» І «СВОБОДИ»

Майже 90% усіх витрат волинської «Батьківщини» у 2018-му – це оренда офісів, підтримка міських і районних осередків та реклама.

Понад 230 тисяч гривень коштувала оренда офісів і потреби регіональних осередків, 324 тисячі розподілили на рекламу в ЗМІ.

Найбільше за рекламу від «Батьківщини» отримала газета «Волинь» – майже 93 тисячі гривень. Ще 41 тисячу отримала ТРК «Аверс», 33,9 тисячі – любомльська газета «Наше життя», 22,5 тисячі – «12 канал», майже 12 тисяч – медіакомпанія «Твій вибір». Ще майже двом десяткам ЗМІ перерахували за рекламу суми до 10 тисяч гривень.

Партія зробила ставку на друковану пресу. Саме газети отримали більшість рекламних коштів «Батьківщини» (219 тисяч грн.). 63,6 тисячі отримали телеканали, 7 тисяч – радіо. Ще 33,8 тисяч пішло на власну видавничу діяльність.

Крім реклами партія спрямувала 56 тисяч на інші матеріальні витрати, 4,6 тисячі – на податки, майже 7 тисяч – на послуги зв’язку.

У «Свободи» оренда приміщень – 90% усіх річних витрат. За вказаний у звіті офіс на вулиці Романюка у Луцьку партосередок сплатив 8,5 тисячі гривень. Ще 1,2 тисячі пішло на проведення партійних з’їздів, конференцій, 970 грн. – на інші послуги і матеріальні витрати.

Рік партосередок закінчив ще й із 543 гривнями боргу.

Нагадаємо, Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував як у 2018 році витрачали кошти волинські осередки семи політичних партій, представлених в облраді. Волинський «УКРОП» торік зібрав 2,9 мільйона гривень пожертв, з яких майже половину змушений був повернути. Через політичні фінанси під суд потрапили троє депутатів. А волинська «Солідарність» рік провела на бюджетних дотаціях витративши на свою діяльність понад 2,5 мільйона гривень коштів платників податків.

Юрій ГОРБАЧ

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy