Політичні фінанси Волині: скільки витратили у 2018-му обласні осередки «УКРОПу», «Солідарності» та інших

Політичні фінанси Волині: скільки витратили у 2018-му обласні осередки «УКРОПу», «Солідарності» та інших

Понад 6 мільйонів гривень зібрали і витратили обласні осередки шести партій на Волині у 2018 році. Ще майже 3,3 мільйони пішло на нашу область з центральних партійних осередків.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував фінансові звіти за 2018 рік обласних та центральних осередків семи політичних партій, представники яких обрані до Волинської облради.

Як і торік, ми досліджували надходження і витрати партій «УКРОП», БПП «Солідарність», «Батьківщина», «Самопоміч», «Свобода», «Наш край» та Радикальної партії Олега Ляшка.

Кожна партія по-різному підходить до системи фінансування. Наприклад, в «УКРОПі», «Батьківщині» та «Свободі» центральні і регіональні осередки фінансуються окремо. Особливо цікаво це у випадку з «Батьківщиною», яка отримує кошти з держбюджету. А от «Солідарність» ділиться з регіонами. «Самопоміч» також з держфінансуванням, але попри те, що має обласний осередок на Волині, віддає перевагу фінансуванню області з центру. Така ж специфіка роботи і в Радикальній партії Олега Ляшка, яка навіть не має зареєстрованих регіональних осередків.

Тож ми подивилися за що живуть волинські осередки партій, а також порахували внески волинян на користь центральних партійних штабів. Про все це – у циклі матеріалів «Політичні фінанси Волині».

У першому матеріалі циклу розкажемо про те, як збирають та витрачають фінанси волинські регіональні партосередки.

ЗВІДКИ ГРОШІ У ВОЛИНСЬКИХ ПАРТОСЕРЕДКІВ?

У 2018-ому році на Волині хоча б якусь діяльність вели шість осередків. Потреби волинських «Самопомочі» та РПЛ оплачували з центральних осередків, тож про них поговоримо у наступних матеріалах циклу. Осередок «Нашого краю» рік провів «на нулях». Самі збирали і витрачали партійні гроші лише «УКРОП», «Солідарність», «Батьківщина» та «Свобода».

Разом ці осередки зібрали майже 6 мільйонів гривень.

Найтугішим гаманець виявився в «УКРОПу». Їм вдалося зібрати 2,9 мільйона гривень добровільних внесків, з яких, щоправда, майже половину – 1,33 мільйона – довелося повернути як помилкові, або такі, які не відповідають законодавству. Найчастіше – у жертводавців знаходили податковий борг, а за таких умов робити внески партіям заборонено.

Левова частина внесків – від фізичних осіб. Загалом – 88 платежів. Волинський «УКРОП» фінансово підтримували переважно депутати і місцеві політики. Значна частина внесків надійшла від депутатів Волинської обласної та Луцької міської рад. Чимала сума – від депутата міської ради Сергія Балицького, компанія якого вже кілька років підсіла на тендери Луцькради. Кілька депутатів через внески партії навіть потрапили під суд. Детально про те, хто фінансував «УКРОП» на Волині – уже невдовзі в наступному матеріалі циклу.

Волинській «Солідарності» питання фінансування далося значно легше. Осередок знову, як і в 2017 році, отримав частину державного фінансування з центру. Загалом – понад 2,5 мільйона гривень із 130, які протягом року отримала партія. Добровільних внесків було небагато – лише 46,5 тисяч гривень, ще 21,4 тисячі – від господарської діяльності. Детально про фінанси «Солідарності» на Волині читайте в наступних матеріалах циклу.

Волинська «Батьківщина», як і «УКРОП», рік провела на добровільних внесках. І це попри те, що партія «Батьківщина» отримала з держбюджету 33,8 мільйона гривень. Напередодні президентських виборів Київ не захотів ділитися держфінансуванням із регіонами.

Тож торік «Батьківщина» зібрала 625 тисяч гривень пожертв від 109 осіб. Порівняно із 2017-м це на 40 тисяч гривень менше. Усі внески – від фізичних осіб.

Волинська «Свобода», як і в 2017-ому, майже не вела активної діяльності. Осередок зібрав 9,5 тисяч гривень внесків від двох осіб. Власне, цими грошима весь річний бюджет «Свободи» й обмежився. Тим не менше партія має чи не найширшу мережу місцевих представництв в області – 25 районних і міських осередків. Детально про фінанси «Батьківщини» і «Свободи» на Волині читайте в наступних матеріалах циклу.

Обласний осередок «Самопомочі» не проводив активної фінансової діяльності, але отримав 5,3 тисячі гривень процентів від вкладу у банку, які додалися до наявних на рахунку коштів. Нагадаємо, що всі потреби і витрати обласного осередку торік забезпечували і оплачували із центрального осередку в Львові (1,7 мільйона грн.). Так само як і осередку Радикальної партії Ляшка (530 тисяч грн.).

Осередок «Нашого краю», як і в 2017, подав чистий фінзвіт до НАЗК: жодних надходжень і витрат.

ЗАРПЛАТИ В ПАРТОСЕРЕДКАХ

Лише у двох партій («Батьківщини» і «Свободи») зареєстровані районні осередки, що мають статус юридичної особи. Так було і торік. У «Батьківщини» – 20 місцевих осередків в області, у «Свободи» – 25.

Співробітників на зарплаті, судячи зі звітів, мав лише осередок «Солідарності». Загалом – 28 осіб із зарплатами від 3500 гривень до 12 тисяч гривень.

По одному працівнику вказали «Батьківщина» та «Наш край». Найімовірніше це співробітники на громадських засадах, бо жодних виплат їм не здійснювалось. Принаймні офіційно. «УКРОП» та «Свобода» жодного працівника не вказали.

Співробітників в області наймали «Самопоміч» та РПЛ. Їхню роботу оплачували центральні осередки цих партій. Судячи з фінзвітів, в «Самопомочі» працювало 15 осіб на Волині, а в РПЛ – 8.

В КОГО БІЛЬШЕ КВАДРАТІВ: МАЙНО

У власності волинські партосередки мають вкрай мало майна. Жодної нерухомості. Натомість у «Батьківщини», як і раніше, – автомобіль ЗАЗ 110557 та власний сайт, також «Батьківщина» і «Солідарність» відзвітувалися про власні партійні газети.

Значно більше майна винаймають. Чотири осередки в 2018-ому році використовували 53 офісних приміщення площею понад 1800 квадратних метрів.

Найбільшу кількість приміщень винаймав «УКРОП» (18), по 17 – в «Солідарності» і «Батьківщини», одне в «Свободи». За площею «УКРОП» також на першому місці: загалом 748 кв. м., в «Солідарності» – 592, у «Батьківщини» – 462, в «Свободи» – 24,6.

Майже 290 квадратів офісної нерухомості винаймала на Волині і центральна «Самопоміч», але про це в наступних матеріалах.

ЗАРПЛАТА І ОРЕНДА – ПОЛОВИНА ВИТРАТ ПАРТОСЕРЕДКІВ

У 2018 році найбільше витрачали ті осередки, які й  отримали найбільше коштів – «УКРОП» та «Солідарність». Загалом чотири осередки витратили майже 6,2 мільйони гривень.

До витрачання отриманих на діяльність коштів підійшли по-різному.

Волинський «УКРОП» майже половину своїх надходжень мав повернути жертводавцям через порушення правил надання грошових внесків політичним партіям. Тож їхній бюджет витрат скоротився з 2,9 мільйона до 1,6 мільйона гривень.

Понад 792 тисячі гривень пішло на оренду офісів (нагадаємо, що найманих працівників в осередку немає), 476 тисяч гривень пішло на пропагандистську діяльність. Решта коштів розділилися між витратами на засоби зв’язку, оплатою різних послуг та податки. Минулий рік осередок закінчив із 105 тисячами гривень фінансових зобов’язань.

Осередок «Солідарності» витратив 1,7 мільйона гривень на зарплату працівникам, майже 400 тисяч гривень – на оренду офісів, а ще 351 тисячу – на податки. Ще близько 100 тисяч розподілені на соціальну допомогу працівникам, оплату послуг, пропагандистську діяльність та інші витрати. Рік осередок закінчив із 43,8 тисячами гривень боргів.

Більше половини свого річного бюджету волинська «Батьківщина» витратила на рекламу і пропагандистську діяльність (324 тисячі грн.). Ще понад 220 тисяч гривень пішло на оренду і фінансування регіональних відділень в районах. Переважно це стосувалося саме оренди приміщень для районних осередків. Решта коштів розподілені на податки та оплату різних послуг.

Волинська «Свобода» торік витратила 10,7 тисяч гривень – те, що зібрала у 2018-му і те, що залишилося з 2017-го. Понад 8,5 тисяч гривень пішло на оренду єдиного офісу, решта – на оплату послуг і проведення з’їздів, конференцій, зборів. Закінчили рік «свободівці» із 543 гривнями боргів.

Осередок «Нашого краю», як вже зазначалося, не здійснював витрат. Витрати волинської «Самопомочі» та Радикальної партії Ляшка оплачували центральні осередки партій. Про це – в наступних матеріалах.

Юрій ГОРБАЧ

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy