Політичні фінанси Волині: мільйони «Самопомочі», офіс-привид і невідомий благочинець «радикалів»

Політичні фінанси Волині: мільйони «Самопомочі», офіс-привид і невідомий благочинець «радикалів»

Мешканці Волині у 2018 році пожертвували основним партіям майже 8,18 мільйона гривень. З цієї суми 4,6 мільйона пішло центральним осередкам партій у Києві, а 3,58 мільйона – обласним осередкам партій у Луцьку.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував фінансові звіти центральних осередків семи основних політичних партій на Волині. Як і торік, ми аналізували звіти «УКРОПу», БПП «Солідарність», «Батьківщини», «Самопомочі», «Свободи», «Нашого краю» та Радикальної партії Ляшка.

Про те, хто фінансує і як витрачають кошти волинські обласні осередки партій «УКРОП», «Солідарність», «Батьківщина» та «Свобода» ми уже розповіли в попередніх публікаціях циклу «Політичні фінанси Волині». В цьому матеріалі мова піде про те, як волиняни долучилися до фінансування центральних осередків партій і те, як вони у 2018 році витрачали кошти на Волинську область. Зокрема, й про кошти «Самопомочі» та Радикальної партії Олега Ляшка, які фінансують обласні осередки з центральних штабів.

ЯКИМ ПАРТІЯМ ВОЛИНЯНИ ПОЖЕРТВУВАЛИ 4,6 МІЛЬЙОНА

У 2018 році волиняни перерахували центральним штабам основних партій 4,6 мільйона гривень. Левова частина цієї суми – пожертви прихильників «Батьківщини» (4,05 мільйона грн.).

Така чимала сума, проте, це лише трохи більше 2% річного бюджету партії. Ще 150 мільйонів гривень пожертвували з інших регіонів, а 33,8 мільйона надійшло з держбюджету.

Пожертви «Батьківщині» з Волині – це 99 внесків від 81 особи. Найменший внесок – 1000 грн, найбільший – 220 тисяч гривень, який надійшов від підприємця Юрія Михалюка. Він займається перевезеннями. Цей же чоловік був найбільшим спонсором і обласного осередку «Батьківщини» минулого року. Йому він пожертвував 105 тисяч.

Юрій Михалюк в коментарі журналісту не заперечив надання чималого внеску партії, однак відмовився пояснювати таку свою щедрість.

Ще 18 волинян пожертвували 100 і більше тисяч гривень протягом минулого року. Серед них депутат Цуманської ОТГ Назар Януль (160 тисяч), президент луцького спортивного клубу «Воїн» Михайло Смолка (149 тисяч), депутат Ківерцівської райради Роман Чорненький (145 тисяч), екс-заступник міського голови Луцька Олександр Рачков (130 тисяч) (торік вляпався в корупційний скандал), дружина голови Волинської «Батьківщини» Валерія Бондарука Тетяна Бондарук (100 тисяч), депутат Липинської ОТГ Віталій Михальчук (100 тисяч), депутат Луцької міськради Андрій Козюра (130 тисяч), його батько Григорій (139 тисяч) та навіть матір Валентина (75 тисяч).

Зважаючи на те, що Козюри долучалися і до фінансування обласного осередку, загалом у 2018 сім’я віддала партії понад 365 тисяч гривень.

Решта пожертв – від тисячі до 90 тисяч гривень. Серед жертводавців депутат Маневицької райради Руслан Тимчук (90 тисяч), депутатка Маневицької селищної ради Олена Сахнік (80 тисяч), заступник начальника обласного управління охорони здоров’я, екс-голова Волиньради Валентин Вітер (50 тисяч), депутат Горохівської райради Петро Гордіюк (50 тисяч), депутат Волиньради Анатолій Бусько (10 тисяч) та інші.

До слова, обласному осередку білосердечних волиняни торік пожертвували значно менше – 625 тисяч.

Понад 313 тисяч гривень волиняни пожертвували на рахунки Радикальної партії Олега Ляшка. Це внески від 8 осіб і всього 0,3% торішнього бюджету партії. Ще 57,5 мільйона гривень пожертвували мешканці інших регіонів і 44,4 мільйона надійшло з держбюджету.

Найбільше радикалам пожертвував якийсь лучанин Володимир Вікторович Ткаченко – 148,5 тисяч грн. В обласному осередку РПЛ і самі не знають хто це. Голова осередку Володимир Кравценюк каже, що в їхніх лавах такого партійця немає і немає поняття, що це за щедрий чоловік.

Ще 99 тисяч пожертвував підприємець і керівник луцьких радикалів Андрій Токаренко, а 26 тисяч – керівник юридичного відділу обласного осередку радикалів Наталія Андрейчук. Решта внесків менше 15 тисяч гривень.

Об’єднанню «Свобода» волиняни у 2018-му перерахували майже 197 тисяч грн. Це 2,7% від річного бюджету партії. Ще 6,9 мільйона гривень партії пожертвували інші регіони.

Від семи волинян партії надійшло 15 внесків. Це суми від 20 до 39 тисяч гривень. Найбільше пожертвували лучани Дмитро Чорний (39,2 тисячі), Олена Карпюк (30 тисяч), яка також долучилася до фінансування обласного осередку. Депутати Волиньради Сергій Сівак та Юрій Цейко «скинулись» по 29,9 тисяч, ковельчанин Максим Новицький – 28 тисяч, екс-заступник голови Волинської ОДА Сергій Кудрявцев – 20 тисяч, ще стільки ж – лучанин-освітянин Володимир Пшибельський.

 

Решта партій не отримали значної фінансової підтримки з Волині.

Понад 14 тисяч гривень центральному штабу партії «Наш край» пожертвував лучанин Борис Моторний. Це єдиний внесок цій партії від волинян.

Два внески від лучанина Віталія Греня надійшло центральному осередку партії «УКРОП». Загалом – 9,9 тисяч гривень.

Вісім осіб перерахували кошти центральній «Самопомочі» на суму 2,8 тисячі грн. Серед жертводавців і депутати Луцькради Микола Собуцький (298 грн) та Алла Надточій (289 грн).

Центральній «Солідарності» волиняни коштів не перераховували. 1239 гривень перерахував Києву волинський обласний осередок із зібраних власними силами пожертв.

ЯК ЦЕНТРАЛЬНІ ШТАБИ ПАРТІЙ ВИТРАТИЛИ 5,78 МІЛЬЙОНА ГРИВЕНЬ НА ВОЛИНЬ

А от до витрачання коштів на Волинську область центральні штаби партій підійшли по-різному. «Солідарність» перерахувала обласному осередку частину бюджетного фінансування (2,5 мільйона грн.), який вже сам вирішив що йому потрібно, а «Батьківщина» лиш замовила бензину на 920 тисяч у волинської компанії «Нафтотрейд-ресурс» з групи «Континіум» (мережа АЗС «WOG»). Центральний «УКРОП» обмежився рекламою «Волинським новинам» та ТРК «Аверс» на 120 тисяч гривень, а «Свобода» та «Наш край» і взагалі на нашу область не витрачалися.

Дещо інакше із «Самопоміччю» та радикалами. Ці партії, як зазначалося раніше, фінансують обласні осередки на Волині напряму із своїх центральних штабів.

15 СПІВРОБІТНИКІВ, 5 ОФІСІВ І РЕКЛАМА – «САМОПОМІЧ» НА ВОЛИНІ

Волинську «Самопоміч» торік повністю фінансували з центрального штабу партії. Діяльність регіонального осередку у 2018 обійшлася в майже 1,7 мільйона гривень. Це майже 1,5% від усіх коштів платників податків, які партія торік отримала з держбюджету.

426 тисяч гривень пішло на зарплати 15 співробітників, 46 тисяч – на соціальну допомогу. Ще 277 тисяч – на оренду офісів у Луцьку, Ковелі та Ківерцях. Понад 760 тисяч гривень витратили на матеріальні витрати та оплату послуг, зокрема й купівлю пального в тієї ж компанії «Нафтотрейд-ресурс».

Офіс «Самопомочі» на Парковій, 5 в обласному центрі

91 тисячу гривень коштувала реклама на телебаченні («12 канал» і ТРК «Аверс»), майже 88 тисяч – реклама в друкованих та електронних ЗМІ.

При таких витратах в «Самопомочі» на кінець минулого року ще й залишилося майже 1,7 мільйона гривень боргів.

Також «Самопоміч» задекларувала, що користувалася автомобілями лучан Віталія Пацая та депутатки Луцькради Алли Надточій.

«РАДИКАЛИ» СХОВАЛИ ВОЛИНСЬКИЙ ОФІС ВІД НАЗК

Волинських «радикалів», як і «Самопоміч», торік фінансували «з центру». Київ витратив на Волинь понад 530 тисяч гривень. Це менш ніж 0,5% від усього бюджету партії торік.

Із них 209 тисяч гривень витратили на зарплату восьми волинян. Решта пішла на рекламу.

Понад 71 тисяча – реклама на телебаченні (ТРК «Аверс» та «12 канал»), 232 тисячі – реклама в друкованих і електронних ЗМІ і 18 тисяч – реклама на бігбордах.

При такому бюджеті і кількості працівників РПЛ, на диво, офіційно не мала і не орендувала торік жодного офісу на Волині. Така інформація розміщена у фінзвіті. Та насправді щонайменше один офіс РПЛ знімає – на вулиці Івана Франка, 61 у Луцьку. Цей офіс навіть на сторінках осередку в соцмережах та й на сайті партосередку не приховують.

Обласний осередок на фоні свого офісу
Контактна адреса вказана на сайті «Газета Слово Ляшка Волинь»

Як видно на фото, на вході до офісу були розміщені таблички Волинської територіальної організації РПЛ, міської організації та приймальні нардепа Андрія Лозового. Однак, невдовзі після того, як «Сила правди» почала цікавитися орендою цього офісу, таблички зникли.

Після звернення журналіста за поясненнями таблички з офісу познімали

Керівник волинського осередку «радикалів» Володимир Кравценюк не знає, хто оплачує оренду офісу його підопічних.

Ви краще зверніться в центральний осередок, в нас одна юридична особа, там є юристи, які за це відповідають. Вони вам більш фахову відповідь нададуть, – радить керівник осередку РПЛ на Волині.

Але ви не знаєте, хто платить за оренду офісу, в якому ви розміщуєтеся?

В нас це все централізовано, з центру робиться, там де є керівник юридичної особи, – продовжує Володимир Кравценюк.

Інші офіси поза Луцьком має обласна організація?

На даний момент не має. Ті, що були приймальні, вони завершили свою роботу.

Тобто наразі лише в Луцьку офіс?

Мммм… Так. Ну можливо, місцеві організації якісь орендують офіси. Треба в них дивитися.

За даними Державного реєстру нерухомого майна приміщення в якому працює офіс РПЛ належить луцькій компанії «Прайм естейт».

Ігор Фещенко, який уже тривалий час вивчає фінансові звіти партій, каже, що недекларування партійного офісу у партійному звіті тягне на адміністративне порушення.

Тут ситуація хоч схожа як із волинською «Свободою», але трішки складніша. Ми не знаємо чи цей офіс партії надають безоплатно, чи «радикали» за нього платять з неофіційних джерел. У будь-якому випадку йдеться про недостовірні відомості у фінансовому звіті партії. В залежності від обсягів прихованих внесків чи витрат санкції за таке порушення передбачають від адміністративно штрафу до виправних робіт і навіть обмеження волі на строк до двох років, – зазначає аналітик з партійних фінансів Громадського руху «ЧЕСНО» Ігор Фещенко.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» звернувся за поясненням цієї ситуації до прес-служби Радикальної партії Олега Ляшка, однак протягом місяця жодної відповіді не отримав.

Нагадаємо, Центр журналістських розслідувань «Сила правди» проаналізував як у 2018 році витрачали кошти волинські осередки семи політичних партій, представлених в облраді. Волинський «УКРОП» торік зібрав 2,9 мільйона гривень пожертв, з яких майже половину змушений був повернути. Через політичні фінанси під суд потрапили троє депутатів. А волинська «Солідарність» рік провела на бюджетних дотаціях витративши на свою діяльність понад 2,5 мільйона гривень коштів платників податків. «Батьківщина» та «Свобода» тим часом мають певні тіньові домовленості з бізнесменами, завдяки яким партії орендують офіси за суперницькими цінами або ж і взагалі безкоштовно.

Юрій ГОРБАЧ

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy