Поліція викрила ще одну фейкову «Дію». Її створив 17-річний хлопець, який уже встиг назбирати 20 тисяч підписників

Поліція викрила ще одну фейкову «Дію». Її створив 17-річний хлопець, який уже встиг назбирати 20 тисяч підписників

Кіберполіція у Харкові викрила 17-річного хлопця, який підробив «Дію» і створив масштабний канал розповсюдження підробки.

За інформацією hromadske про це повідомив голова Національної поліції Ігор Клименко.

Загалом на Telegram-бот і канал (уже заблоковані) були підписані 20 тисяч людей. За 200 гривень можна було отримати доступ до фейкової «Дії», а за 300 гривень — оформити підроблений COVID-сертифікат. Крім того, за 100 гривень там можна було отримати фейкове посвідчення водія.

Клименко розповідає, що ця система працювала за концептуально новою схемою: дані користувачів зберігалися на сервері, який генерував несправжню вебсторінку додатку «Дія». Там можна було змінювати будь-яку інформацію про себе. Ця вебплатформа також показувала підробний QR-код, який після сканування навіть демонстрував сторінку його успішної валідації.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною 1 статті 325 Кримінального кодексу України. Зловмиснику загрожує до трьох років позбавлення чи обмеження волі або штраф від 17 тисяч до 51 тисячі гривень.

Не перший випадок

Наприкінці жовтня в Україні почали продавати ще один фейковий додаток «Дія», у якому є COVID-сертифікат і можна вказати свій несправжній вік. Але в Мінцифрі заявили, що підробка не валідується через QR-код.

Фейковий додаток існував для Android. Його можна було завантажити й установити лише за посиланням, а не через офіційний магазин додатків Google Play.

Пізніше викрили його автора: 21-річний хлопець сам розробив застосунок зі схожим дизайном, у якому можна було створити будь-який документ — від паспорта до сертифіката про вакцинацію проти COVID-19.

Проте в уряді вирішили дати хлопцю шанс виправитися: йому запропонували до суду працювати над кількома соціально значущими проєктами.

 

 

Остап Крамар