Особливості волинської коляди або, як у селі Комарово Ірода «водять»

Є в Маневицькому районі село Комарово. І є в цьому селі гарна різдвяна традиція. Кожного Різдва тут ходить Вертеп, та непростий, а веселий і доволі рухливий. Хоча місцеві жителі називають це дійство «Ірод» або «Ірода водити». Подібні традиції на Різдво відбуваються і в деяких селах Галичини. У них це називається «Героди».

Головні персонажі:

1. Вертеп, який складається із «римських солдатів» та Ірода, що ходять по хатах і показують театральну сценку та колядують.

2. Смерть, чорт (баран) і три «жиди» (скороходи), слугують вони для розгону і лякання дітлахів.

У скороходів на спинах є горби, набиті глиною, якими вони люблять потертися (об дівчат переважно), і таким чином отримувати «компенсацію» у вигляді усіляких смаколиків. А ще у них на «озброєнні» є ціпки, які є практичними для підсікання утікаючих за ноги. Зупиняють і автомобілі, вітають водія та пасажирів і просять «копієчку».

Втім, є місцеві жителі, які це не підтримують, і бували випадки, що хлопців катали на капоті чи мало не збивали.

В сніжну погоду часто відбувається міряння силами поміж спостерігачами та цими диво-персонажами.

У 2017-му році цій традиції виповнилося аж 80 років, і то лише, коли почали офіційно рахувати. Хоча, подейкують, вона набагато древніша. Схожі обряди також трапляються у багатьох країнах Європи, правда, у всіх свої власні персонажі, з власною історією та легендами.

Раніше, щоб відібрати учасників дійства, проводився цілий кастинг, охочих було багато. Головний із критеріїв відбору — чоловік, який прийшов після служби в армії. Останні роки такого ажіотажу немає, й знайти охочих взяти участь стає все важче. Ходили з таким обрядом раніше усі три дні Різдва, відвідуючи окрім села Комарово ще села Куликовичі та Новосілки. Тепер же святкують лише один день. Тримається ця традиція, як і завжди, на місцевих ентузіастах. Підготовка починається задвого до Різдва, хлопці збираються в одній із хат, де репетирують сценку, вчать колядки і, якщо є потреба, оновлюють реквізит.

Текст і фото — Валерій ПАНАСЮК

Якими традиціями ще багатий Волинський край? «Громадське.Волинь» радо поділиться з читачами інформацією й про інші традиції маленьких сіл чи селищ Волині. Якщо у вас є такі відомості, пишіть нам.