Нове життя старих пісень, або як до Луцька «Ukiez» приїжджав

Пам’ятаєте сцену з культового фільму «Матриця», де Нео мав вибрати одну з двох таблеток?

«Якщо ковтнеш синю – ти прокинешся вдома у ліжку й можеш вірити у що завгодно. Приймеш червону – опинишся в країні чудес і побачиш якої довжини кроляча нора»

Щось подібне нещодавно трапилося в Луцьку, завдяки виступу музичного проекту «Ukiez» з нагоди переїзду пабу «OLDSKULL» на нове місце. Ті, хто прийшов на концерт, могли не лише почути абсолютно нове звучання добревідомих народних пісень, а й відшукати для себе нові сенси в українському фолку.

Ukiez – це музично-мистецька формація, що складається з відомого художника та письменника Івана Семесюка (спів, вістл, губна гармошка), телеведучого та музиканта Богдана Буткевича (гітара, вокал, перкусія) й композитора Дмитра Данова (скрипка). Ім’я колективу походить від жаргонної назви українських емігрантів у Канаді та США на початку 20-го століття.

Тріо працює в авторському стилі «аппалач Ярославни», чи, якщо точніше – alt-folk (alternative folk). Який поєднує в собі українську стародавню музичну традицію та ірландо-американський мелодизм.

«Ми дуже любимо ірландську, шотландську, валійську, бритонську, андалузьку, американську музику і любимо українську музику. Ось такий коктейль, до якого ми додали багато любові», – розповідає про творчість «Ukiez» Дмитро Данов.

Хоча інколи їх критикують за перекручування та псування української народної музичної традиції, але хлопці зазначають, що нічим подібним не займаються. Навпаки, головним мистецьким завданням колектив вважає створення нової української музичної гармонії, без радянсько-російського нашарування.

У творчому доробку «Ukiez» такі відомі пісні, як: «Розпрягайте хлопці коней», «Цвіте терен», «Наливаймо браття», «Туман яром» та інші. Іван Семесюк каже, що такий вибір зроблено не дарма:

«Ми взяли найочевидніші пісні. В тому й прикол. Можна було знайти щось більш несподіване та цікаве, але ми переважно вибрали те, що всіх задовбало. Вибрали, і дали йому нового звучання».

Зазначимо, що «Ukiez» виступають у Луцьку вже вдруге. У травні цього року колектив презентував свій перший альбом «Pohoda». Цього разу, окрім пісень вищезгаданого альбому, звучали й нові авторські композиції. Чому колектив не продовжив переспіви українських народних пісень? – пояснює Богдан Буткевич:

«У нас немає такого завдання. Ми показали, що можемо з ось таким матеріалом працювати, а тепер, сарян, у нас є свої сенси, які хочемо вкладати, і амбіції. Рухаємося далі».