Критична ситуація із вищими професійним училищами поширилася усією країною. З 2016 року ці навчальні заклади Кабмін передав на фінансування обласних та місцевих бюджетів, а з 2017 року їх майно передають у комунальну власність. Яка ж ситуація зараз із ВПУ на Волині?
Чутки про те, що Оваднівський професійний ліцей будуть об’єднувати чи закривати ширяться волинською спільнотою вже давно. Керівництво закладу гордиться тим, що це найстаріше вище професійне училище в області. Проте, воно – входить до тих, чия доля вирішуватиметься у 2018 році.
Все це пов’язано із поганим станом приміщень ВПУ, застарілою технічною базою та небажанням молоді вчитися у подібних освітніх установах.
Загалом на Волині 23 профтехучилища. На них з обласного бюджету йде 300 мільйонів гривень в рік. Коли приєднаються ще технікуми і коледжі, треба буде додатково відшукати ще 100 мільйонів гривень. Але де їх взяти?
Одним із виходів бачать об’єднання навчальних закладів із ціллю оптимізації. Керівнику Оваднівського ВПУ це не подобається, адже, на його думку, заклад може існувати сам. Навіть заробляє щось на себе, адже має землі, ферму…
Бюджет Оваднівського ліцею, приблизно, – 5, 5 мільйонів гривень. Це зарплата, енергоносії та стипендія. Ремонти та премії – це витрати за зароблені кошти. Проте заклад має купу проблем, і за чиї кошти він має це вирішити, невідомо.
Нардеп переконує, що попри небажання адміністрації закладу об’єднуватися, це є необхідність.
Справа в тому, що вони розглядають можливість об’єднатися не з Володимир-Волинським закладом, а з Луківським і ведуть перемовини. Якщо це буде їх задовольняти і вписується у систему, яка буде затверджена на обласному рівні в концепції, то я думаю, що це нормально. Від Овадне до Лукова недалеко і там спільна специфіка. І там, і там воно десь пов’язано із сільським господарством. Зрозуміло, що переважна кількість керівників таких закладів хотіли б, щоб все залишалося, як є. Вони управляють, і в них усе злагоджено. Будь-які об’єднання, доєднання – це дійсно оптимізація, втрата посад, втрата можливості впливати у тій чи іншій мірі. Але це в будь-якій ситуації буде.
Дійсно, попри небажання об’єднатися, директор Оваднівського ліцею розповідає про значну кількість проблем, які є суттєвими в контексті фінансування училища. Два приміщення спортзалу потребують негайного ремонту даху, який протікає.
Чи знайдуться кошти вповні, невідомо. Втім профтехучилища можуть доєднатися до вишів і стати їх структурною одиницею, або ж вирішити бути автономними і вчитися заробляти самим на себе. Від цього залежить, чи держава таки візьметься їх знову фінансувати чи треба буде йти у вільне плавання.
Директор Оваднівського ліцею не дуже радий освітнім реформам, мовляв, немає стабільності й користі з того. Втім, ці освітні заклади держава потребує. Запит на професійно-технічну освіту в країні є високий. Та поки наші владці розбираються, що із цим робити, директор ліцею каже, що багато приміщень – порожні. І подає ідею, може б то їх було краще продати, щоб не пустували.
Автор – Дмитро Безвербний та Марія Доманська