Не гірше, ніж у місті: як децентралізація впливає на освіту у волинських громадах

Перші об’єднанні територіальні громади на Волині були створені у 2015 році, а станом на 3 квітня 2018 р. їх нараховується сорок. Кожна з ОТГ іде своїм шляхом розвитку та вже сьогодні показує конкретні результати. Зокрема, громади Ковельського району досягли значних успіхів у сфері освіти. Волинські журналісти змогли переконатися у цьому під час прес-туру, який організував Волинський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

В Голобській об’єднаній територіальній громаді , яка охоплює 23 населених пункти, проживає 8 тисяч 384 жителі. У 2016-му тут було створено опорний освітній заклад «Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – гімназія» смт Голоби», який нині має чотири школи-філії.

«На сьогодні в опорному освітньому закладі навчається 721 учень. Із цієї кількості дітей 594 учні відвідують школу в Голобах. За загальною наповненістю школа займає перше місце в районі. До опорного освітнього закладу доїжджають 179 дітей з 20 населених пунктів. Найвіддаленіший населений пункт  – село Майдан, яке знаходиться за 13 кілометрів  від Голоб», – зазначила очільниця закладу Наталія Хом’як.

Директорка зауважила, що як тільки створювався заклад, у батьків були побоювання щодо довезення дітей. Проте нині суттєвих зауважень щодо цього у них немає:

«Діти доїздять трьома шкільними автобусами, і бувають моменти, що транспорт ламається. На сьогодні до нас доєднана ще Радошинська сільська рада, і ми маємо четвертий автобус, який нас підстраховує. Тому на сьогодні ми тримаємо це питання під контролем».

На утеплення та реконструкцію цього освітнього закладу було виділено трішки більше  2 мільйонів гривень з Державного фонду регіонального розвитку. До розробки дизайну зовнішнього вигляду школи було залучено й учнів. Нині заклад готується до впровадження окремих елементів державної програми «Нова українська школа».

 «Ще нам кошти на цю програму не прийшли, але, дякуючи громаді, ми їх віднайшли і математичний напрямок уже закупили. У молодшій школі теж почали використовувати методи цього проекту. Маємо цікаві куточки, спортивні та навчальні зони», – зазначає Наталія Хом’як.

З червня 2017 року тут також  функціонує фотолабораторія, яка не лише забезпечує організаційно-навчальні потреби закладу, а й сприяє творчому розвитку учнів.

«Все почалося із виробничої необхідності. Потрібно було роздрукувати буклети та програмки до семінарів, зробити якісь фото для дошок пошани тощо. Для цього треба було виходити за межі і шукати потрібні нам послуги у Ковелі чи Луцьку. Самі розумієте, що це не вигідно. Тому, ми вирішили із тих коштів, які нам надішли, закупити обладнання для фотолабораторії. Дітей зацікавило, що таке фотолабораторія. Почали сюди заходити і допомагати мені», – розповіла завідувачка шкільної фотолабораторії Світлана Щур.

Голова Голобської громади Сергій Гарбарук зазначає, що  розвитку освіти приділяється багато уваги. Вони отримують освітню субвенцію на розвиток цієї сфери та вкладають власні кошти.

«Нами прийнята Програма підтримки обдарованої молоді. Дітки, які займають призові місця на обласних олімпіадах, фестивалях отримують щомісячну стипендію. Також ця програма передбачає одноразову винагороду  для педагогів, які підготували цих дітей. Це однозначно стимулює і вчителів до нових підходів у своїй роботі, і учнів до кращого навчання», – каже голова.

Окрім шкільної освіти, в об’єднаних територіальних громадах є позитивні приклади успішного розвитку дошкільної освіти. Так, Люблинецька ОТГ, яка утворилася у 2016 році, охоплює три населених пункти. Саме тут успішно функціонує найбільший у Ковельському районі дитячий садочок «Калинонька», який налічує аж десять груп.

«Наш списковий склад – 260 дітей. Ми працюємо за програмою «Українське дошкілля» і маємо пріоритетний напрямок розвитку нашого дитячого садочка – художньо-естетичний. Наш садок працює над театралізацією. Для цього у нас є вся необхідна база», – зазначила завідувачка ДНЗ «Калинонька» Наталія Логвинюк.

Тут працює 60 осіб. Наталія Логвинюк зауважує, що кадрів у закладі не бракує, водночас існує проблема мізерних заробітних плат.

«На жаль, через такі малі зарплати багато спеціалістів їдуть закордон. Зі всіма відрахуваннями люди отримують три тисячі гривень. Чи можна достойно прожити за ці гроші? Мені болить душа, що через це ми втрачаємо хороших педагогів. Тому, дуже важливо, щоб на рівні держави збільшили заробітну плату працівників дошкільної освіти», – вважає Наталія Логвинюк.

Голова Люблинецької ОТГ Наталія Сіховська зазначає, що доходи місцевого бюджету за 2017 склали понад 10 мільйонів гривень. З них, більше п’яти мільйонів іде на забезпечення двох ДНЗ громади.

«Для розвитку громади ми не маємо великого фінансового потенціалу, але шукаємо можливості, щоб на умовах співфінансування, виділяючи невеликі кошти, зробити щось грандіозне. Тому працюємо над наповненням бюджету, над створенням належних умов для наших платників податків, щоб рухатися вперед», – зазначила очільниця Люблинецької громади.

Щодо фінансових вкладень у ДНЗ «Калинонька», то за рахунок  державної субвенції тут були встановлені енергозберігаючі вікна, частково утеплено фасад. Вже розроблена проектно-кошторисна документація на утеплення центральної стіни цього навчального закладу. Тому у 2018-му в Люблинецькій громаді планують повністю завершити роботи з утеплення приміщення цього ДНЗ.

«Кожна громада йде своїм шляхом, але єднає їх прагнення рухатися до європейської та демократичної освіти; підтримувати обдарованих дітей та талановитих педагогів; впроваджувати енергозберігаючі технології у навчальних закладах. Звісно, шлях цей не легкий, але позитивні результати видно вже сьогодні», – підсумувала радниця Волинського центру розвитку місцевого самоврядування Олена Кузьмич.