Наскільки комфортний Луцьк для молодих батьків і дітей

Наскільки  комфортний Луцьк для молодих батьків і дітей

В Україні народжуваність падала впродовж 90-х років. Але з початком економічного зростання з 2000 року, вона почала зростати. 

За даними аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», на народжуваність впливають трудові гарантії для молодих матерів, розвиненість навчальних закладів  у місті. Віднедавна в Україні чоловік теж має право (але не обов’язок) скористатися відпусткою по догляду за дитиною замість матері.

У департаменті соцзахисту населення Волинської ОДА, зазначають, що з року в рік спостерігається збільшення кількості отримувачів державних допомог, що пов’язані з материнством. Впродовж 2014  року понад 41 тисяча жінок отримували допомогу при народженні дитини.

Начальник відділу у справах сім’ї та молоді Луцької міської ради Олексій Веремійчик вважає, що чим більше сформовані соціальні гарантії, люди впевніше йдуть на крок народження дитини. Також він зазначив, що в Луцьку можна записатись в дитячий садочок онлайн. За його словами,  система прозора з  електронною чергою реєстрації дітей до дошкільних навчальних закладів м. Луцька. Можна спостерігати, як просувається черга.

Дитину в садочок можна зареєструвати на сайті Луцької міської ради, або ж звернутись до Департаменту «Центру надання адміністративних послуг» у місті Луцьку.

Як розповіла заступник Луцького міського голови Лариса Соколовська,  станом на лютий 2015  року в чергах в дитячі садочки орієнтовно 1 тисяча дітей.  Вона додає, що cадочків не вистачає, однак влада планує «розширювати» дошкільні навчальні заклади та відкривати нові. Зараз в Луцьку є 40 садочків.

Скільки садочків у Волинській області

За інформацією управління освіти Волинської ОДА, станом на січень 2015 року у області працює 420 дошкільних навчальних закладів та 59 навчально-виховних комплексів «загальноосвітня школа-дитячий садок», у складі яких діють дошкільні відділення. В них здобувають дошкільну освіту 37816 дітей віком від 2 до 6 (7) років. За 2 роки з’явилось 5 нових дитячих закладів, але і дітей стало на 500 більше.

У 2014 році на базі діючих дошкільних навчальних закладів з’явилось 30 додаткових груп на 395 місць, переведено з короткотривалого на постійний режим роботи (з введенням в дію приміщень після реконструкції та капітальних ремонтів) 6 груп, відкрито 9 дошкільних навчальних закладів з короткотривалим режимом роботи на базі приміщень загальноосвітніх навчальних закладів (130 місць).

Скільки на Волині народилось дітей за останні роки

За даними державної служби статистики України, у 2014 році у Волинській області народилось 14 668 дітей. За останні 7 років кількість народжених за рік дітей коливалась від 14095 до 15346. Найгіршим виявився найважчий кризовий, 2009 рік.

Лучани хочуть покращення інфраструктури міста

У центрі Луцька було проведено журналістське опитування серед молодих батьків. Думки лучан записували на Театральному майдані, на вулиці Лесі Українки, а також в центральному парку культури і відпочинку. Для одних батьків місто є комфортним, іншим бракує інфраструктури. Люди нарікають на те, що не у всі магазини можна заїхати з дитячою коляскою. Також псують враження в місті ями на тротуарах, це створює незручності.

«З’їхати, заїхати по тротуару важко, адже є ями на асфальті. Владі треба подбати про ремонт тротуарів. Там де я живу, дитячих майданчиків не має. тому приїжджаємо в центр, гуляємо в парку», – розповідає 32 річна Світлана, яка не так давно переїхала з Івано-Франківська, аби жити в Луцьку з чоловіком. При цьому Світлана зауважує, що інфраструктура Франківська краща, ніж в Луцьку.

«Зараз багато майданчиків розбудовується. Є багато закладів приватних. Ходимо куди тільки можна. Якщо в батьків є нормальна робота, то проблем не має. Якщо нема грошей, то нема більше куди піти крім дитячих майданчиків. І підгузники є, аби тільки були гроші. Ми ходимо в приватний садочок, а в державний ще поки ні. На електронній черзі з народження стоїмо», – розповідає 28-річна мама Ольга.

Її чоловік додає, що в районі ЛПЗ на Бульварі Дружби народів, 10, батьки самі організувались минулого року навесні і профінансували створення нового дитячого майданчика. Згодом депутати Луцькради підтримали цю ініціативу», допомогли коштами.

«Тільки тоді, коли ми почали щось самі робити, тільки тоді влада підключилась», розповідає 29-річний Сергій.

«Місто зручне для молодих батьків. З коляскою можна швидко добратися з одного місця в інше. Навіть в ресторанах є місця спеціальні дитячі кімнати, щоб погодувати грудних дітей», – розповідає  29-річна лучанка Леся.

«Інфраструктура присутня, бо є дитячі садки. Але є інформація, що садків не вистачає. Медицина – мінус, бо куди не підеш, то є свої нюанси. Ті, що практикують сучасну медицину – в них ціни не співпадають з доходами людей.  100 гривень за прийом 15 хвилин – це неправильно. Але плюси є. Пологовий будинок в нас гарний. Вважаю, що виплати для дітей впливають для підтримки малозабезпечених сімей», – вважає  Роман 27 років.

«Не вистачає дитячих майданчиків. Нема заїздів в магазини, в аптеки… А лишити коляску на вулиці страшно. Лише в тролейбусах з низькою підлогою зручно заїхати, а не в маршрутках. », – розповідає Лариса 31 рік.

«Ще все залишилось з кінця 90-х. І жодних змін. Всі атракціони в парку з 80-х років. Більшість садиків вже приватизовано, там вже інші установи. Влаштувати дитину в садик – це проблема. Але садочок – це дуже важливо», – вважає Олександр Гончарук.

«Не вистачає зелених майданчиків, зелених зон. Щоб завести до найближчого майданчика, то треба їхати в парк. Дитину не планую віддавати в садочок. На мою думку, народжуваність зросла. Свідченням цього є брак місць в садочку. Ті люди, які народжують дітей заради грошей, то з цього нема толку», – зазначає Надія 25 років.

«Є місця в Луцьку, де можна гуляти з дитиною. Але таких місць дуже мало. Садочків не вистачає. Важко з двома маленькими дітьми сидіти на 1 тисячу гривень. Ми живемо в центрі, то в парк можемо вийти. А тим, хто живе в інших районах, то складніше певно», – говорить Тетяна 30 років.

«Майданчиків не вистачає. Щоб збільшувалась народжуваність, заохочення має бути для молодих сімей. Адже ціни підвищуються, курс долара збільшився. Це все взаємопов’язано», –  каже Ольга Байкевич.

Попри те, що в Луцьку є електронна черга запису в дитсадки, батьки говорять, що дитячих садочків все ж не вистачає. Батьки переймаються, аби їхня дитина потрапила в дошкільний навчальний заклад. Адже не всі працюючі батьки мають змогу залишити дітей на виховання бабусям чи дідусям. Не всі думки лучан співпадають з представниками влади. Це показує, що не треба працювати далі. Адже коли ставляться реальні і великі цілі, тоді можна зробити більше.

Що вже зроблено в Луцьку для молодих батьків і дітей

Як зазначено у звіті Луцького міського голови Миколи Романюка за 2014 рік,  впродовж останніх 4-х років у місті Луцьку відкрито 23 додаткових вікових групи на 700 місць  та збудовано новий ДНЗ на 200 місць.

У 2014 році для створення додаткових місць у дошкільних закладах міською радою виведено з приміщення  ДНЗ № 25 за адресою  вул. Чехова, 4 управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку. Це дозволить  відкрити ще  4 вікові групи на 80 місць. Розроблено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію приміщення та благоустрій колишнього дошкільного навчального закладу за адресою: вул. Декабристів, 23, де можна прийняти 80 вихованців.

Також впродовж останніх 4-х років у місті Луцьку відкрито 23 додаткових вікових групи на 700 місць  та збудовано новий дошкільний навчальний заклад на 200 місць.

Досвід ЄС

Батьківство беззаперечно впливає на зайнятість чоловіків і жінок. Зазвичай, коли обоє батьків працювали повний робочий день, роботу залишає частіше за все жінка.

За даними аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», в Європі намагаються  поєднувати роботу й обов’язки сім’ї завдяки гнучкості робочого часу. Це може бути робота в нетипові години, або індивідуальне регулювання тривалості робочого дня. Наприклад, орієнтація на результати в обмін на скорочення робочого часу, віддалена робота, семестрові контракти з канікулами, стиснутий робочий тиждень як то чотири робочих дні й три вихідні тощо.  Цим найбільше користуються в Данії, Франції, Бельгії, Австрії, Ісландії.  Додаткові можливості може надавати працедавець. Зокрема,  відпустка по догляду за дитиною, вихідний за сімейними обставинами, у зв’язку з усиновленням дитини та інші типи тимчасового переривання кар’єри. Дехто з роботодавців організовує дитячі кімнати, надає фінансову допомогу, може організувати літній відпочинок для дітей і тд.

У країнах ЄС і в  Україні  фінансова допомога при народженні дітей не є стимулом до збільшення народжуваності. Розміри допомоги на дитину в країнах не повністю покривають витрати сім’ї.