Надійне джерело інформації, або…Ти його знаєш?

Надійне джерело інформації, або…Ти його знаєш?

Фото: Liza Summer

Про медійну грамотність та безпеку вже давно говорять чимало. В час російської війни в Україні вміння відрізнити залякування, пропаганду і відверту брехню взагалі стало життєво важливою навичкою. Проте, навіть нині трапляється, що розумні й освічені люди потрапляють на гачок російської дезінформації, а відтак псують собі нерви, здоров’я, а інколи ставлять під загрозу життя себе і своїх близьких.

Тож аби наблизити нашу спільну перемогу, ми публікуємо десять життєвих історій, які краще за теоретичні тренінги й довжелезні лекції покажуть, що таке інформаційна війна та як протистояти ворожим атакам на нашу свідомість.

Випадок перший, який назвемо “Надійне джерело”

Мій товариш розповів історію, яка нещодавно відбулася із ним у рідному містечку біля кордону з Білоруссю. Він завітав у гості до колишньої однокласниці, яка відразу поділилася із ним своїм страхом  – з дня на день містечко атакують білоруські війська і ніхто їх зупинити не зможе. Звичайно, в час війни не варто ігнорувати попередження про небезпеку, проте перевіряти їх теж треба ретельно. До того ж однокласниця була в паніці й наводила аргументи невідворотності програшу й окупації міста уже за кілька днів, що геть не відповідало оперативній інформації Генштабу. Аби пояснити, чому саме вона так вважає, жінка продемонструвала йому аматорське відео, на якому невідомий чоловік у спортивній формі розповідав про військову ситуацію, максимально нагнітаючи емоції та страх. Ймовірно, заради більшої кількості переглядів, або, що іще гірше – задля допомоги ворогу й психологічного тиску на українців. “Хто це?” – здивовано запитав її він. “Я не знаю”, – відповіла однокласниця, – ”думала ти знаєш”. Виходить, уже кілька днів доросла й освічена жінка жила зі страхом, повіривши невідомо кому і невідомо чому.

Отже, перше правило виживання в інформаційній війні – завжди перевіряйте надійність джерела, з якого ви берете інформацію. Будь-хто може записати відео на будь-яку тему й викласти його в Інтернет, але це зовсім не робить людину експертом з того чи іншого питання, про яке вона говорить. Коли ж мова йде про військові повідомлення, довіряти можна виключно офіційним джерелам – Генштабу Збройних Сил України, Службі Безпеки України, Офісу Президента та ін. Не дозволяйте невідомим людям порушувати Ваш спокій лише тому, що вони вміють користуватися соціальними мережами й пам’ятайте, навколо багато інформаційних небезпек.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу, який виконує “Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністюГО “Волинська фундація” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

 

Анна Данильчук, ГО “Волинська фундація”