НА ВОВЧАКУ – ВИСТАВКА ПРО УПА

НА ВОВЧАКУ – ВИСТАВКА ПРО УПА

На Покрову в урочищі Вовчак Турійського району на Волині відбулося відкриття виставки УІНП «Проти Голіафа. Свобода починається по той бік відчаю». Експозиція присвячена жінкам і чоловікам із УПА, які кинули виклик двом тоталітарним режимам.

Вовчак у часи війни було чи не найкрутішим селом на Волині. Оточене зусібіч непрохідним лісом і болотами, воно стало неприступною для ворогів базою Української повстанської армії під назвою «Січ». Саме тут знайшли прихисток військовополонені та втікачі від нацистів і радянських партизанів. Із представників 29 національностей складалися іноземні відділи УПА, які діяли довкола. У цій місцевості були шпиталі, ремонтні та виробничі майстерні. Тут діяла під старшинська школа УПА імені С.Петлюри. Влітку 1943 р. головний командир УПА Дмитро Клячківський облаштував у Вовчаку резервну ставку Головної команди УПА, а пізніше тут діяв штаб УПА-Північ.

У радянські часи селян із Вовчака переселили, а місцевість переорали на поле. Так намагалися стерти пам’ять про тих, хто боровся проти Голіафа, проти коричневих і червоних окупантів. Але їхня справа перемогла – Україна має свою державу. А в урочищі Вовчак силами ентузіастів, яких очолює турійчанин Василь Мазурик, облаштовано меморіальний комплекс, відновлені криївки, споруджено церкву, перевезено дві хати воєнного періоду. «Тут постійно бувають туристи, проводять вишколи юнаків й дитячі патріотичні табори, проходять шкільні змагання з національно-патріотичного виховання. Тут нещодавно знімали і кіно про УПА. Відтак виставка Українського інституту національної пам’яті «Проти Голіафа. Свобода починається по той бік відчаю» тут як ніколи затребувана, бо її постійно оглядатимуть і селяни, що приходять сюди до церкви, і численні гості», – вважає представник Західного міжрегіонального відділу Леся Бондарук.