На Волині місцева влада ігнорує житлові проблеми переселенців?

Відповідно до статистики, яку веде Департамент соціального захисту населення Волинської ОДА, на Волині станом на 12 квітня 2017 року проживає 2 тисячі  938 внутрішньо переміщених осіб з Криму та Донбасу. Серед різноманітних проблем, які у них виникають, гостро стоїть питання забезпечення належним житлом. За словами активістів громадської організації «Переселенці Криму та Донбасу», вони неодноразово зверталися до представників місцевої та обласної рад, щоб ті посприяли у вирішенні житлових та соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб на Волині. Проте, ефективної підтримки так і не отримали.

У п’ятницю, 13 квітня, громадські активісти з Волині та інших областей, переселенці, представники забудовників та інші зацікавлені цією темою особи взяли участь у круглому столі, щоб актуалізувати цю проблему та обговорити шляхи її вирішення. Організували захід представники ГО «Переселенці Криму та Донбасу».

«Програми вирішення житлових проблем переселенців на Волині немає. Якщо немає такої програми, то й кошти не виділяються на її вирішення. Ми робили різні спроби, пропонували різні варіанти для того, щоб знайти вирішення цієї проблеми. На жаль, на сьогоднішній день ця проблема є такою, як і три роки тому – актуальною та гострою», – зазначила голова ГО «Переселенці Криму та Донбасу» Аза Голощапова.

Вона додала, що нині більшість переселенців, які мешкають на Волині, орендують житло. Випадків, коли міська чи обласна влада надала житло внутрішньо переміщеним особам з Криму та Донбасу, їй невідомо.

Водночас, як показує практика інших областей, є варіанти вирішення цієї проблеми за умови сприяння влади. Зокрема, голова об’єднання ВПУ «Квітень 2014» Анна Макада (м. Кропивницький) розповіла, що у 2015-му році Кіровоградська обласна влада вклала кошти в реконструкцію гуртожитків у селі Новгородка. Приміщення розраховане на 150 осіб.

«Зараз ми спільно з обласною та місцевою владою працюємо над програмою доступного житла для переселенців. Просимо, щоб 50% вартості помешкання оплатила влада, а 50% ми самі», – зазначила Анна Макада.

Керівник об’єднання переселенців «Спільна справа» (м. Козятин) Вєнера Михайська розповіла, що в Донецькій області є пілотний проект, який може ефективно вирішити житлові проблеми переселенців.

«На вторинному чи первинному ринку закупляється квартира. П’ядесят відсотків її вартості сплачується з місцевого бюджету, а п’ятдесят з державного. Переселенець в купівлю цього житла не вкладає жодної копійки. Проте, балансоутримувачем цього житла є місцева громада. Вони укладають з переселенцем договір оренди. Людина не переплачує, не витрачає шалених коштів і має можливість зекономити, поки живе у цьому соціальному помешканні. Більше того, в такій квартирі можуть жити не лише переселенці, а й інші групи населення, які цього справді потребують. Було б дуже добре, щоб цей пілотний проект реалізовувався й в інших областях», – зауважила Михайська.

Переселенці, які нині проживають на Волині, зазначають, що мають різні варіанти вирішення своїх житлових проблем. Проте без допомоги влади зробити це важко. Якщо ситуація в області щодо вирішення цього питання не зміниться, то вони виїжджатимуть до інших міст та областей, де підтримка влади краща.

«Хіба місцевій владі не вигідно побудувати житло, де окрім нас будуть мешкати сироти, воїни АТО та інші? Вигідно. Ми готові знайти інвестиції, але давайте нарешті починати щось робити. Ми вже три роки просимо: «Давайте починати…», але нічого не починається. Зараз на державному рівні має затверджуватися план заходів щодо вирішення проблем переселенців і маємо надію, буде розроблений і прийнятий відповідний обласний план заходів. Ми дуже на це сподіваємося», – заявила Аза Голощапова.