Маніпулятивні заголовки з Волині про війну та її наслідки

Маніпулятивні заголовки з Волині про війну та її наслідки

У волинському медіапросторі найпоширенішими маніпуляціями у заголовках на тему війни є перебільшення, або ж неспівпадіння назви із текстом новини.

За інформацією «Сили правди» такі «прийоми» у заголовках медіа використовують спеціально, аби якомога більше людей прочитали новину. Простими словами – це називається клікбейт. Проте разом з цим маніпуляції на тему війни несуть в собі й іншу загрозу – поширення паніки та страху серед населення. Також маніпуляції можуть з’явитися і випадково через помилку журналіста чи редактора. Однак відповідно до Кодексу етики українського журналіста, медійник одразу повинен виправити помилку, як тільки її виявили.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого стало справжнім потрясінням для населення. Перебільшення з маніпуляціями можуть додати стресу читачам.

У якісній журналістиці в заголовках текст має співпадати із назвою, не мати безпідставних узагальнень чи перекручень.

Авторка тексту виявила цілу підбірку заголовків із маніпуляціями на сайті «Волинь24». У цьому тексті, який підготовлений в рамках проєкту «Медіаграмотність у регіонах України», є приклади новинних назв щодо того, як не треба писати.

На сайті «Волинь24» є маніпулятивний заголовок «Армія Польщі планує вторгнення на західну Україну наприкінці липня». Після прочитання назви можна подумати, що автор публікації втратив зв’язок з реальністю. Насправді ж, у новині цитують слова експолітика Іллі Ківи, який висловив припущення, що армія Польщі планує напасти на Західну Україну наприкінці липня. Відповідно до Кодексу етики українського журналіста, факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Але у даному випадку цього немає. Крім того, Ілля Ківа не є воєнним експертом, аби посилатися на його думку. 

Cкріншот з сайту “Волинь24”

Ще один приклад маніпуляції з перебільшенням можна прочитати на цьому сайті. Зокрема, у назві «Українські біженці займуть усі робочі місця в ЄС». Заголовок сприймається так, мовляв, українці заберуть всю роботу, а іншим не залишиться. Натомість, у тексті йдеться про те, що біженці, які виїхали рятуючись від війни, ймовірно залишаться в ЄС назавжди.

Скріншот з сайту “Волинь24”

Після повномасштабного вторгнення в Україні до магазинів, супермаркетів на банкоматів були чималі черги.  Маніпулятивні узагальнення в заголовках недоречні не лише в часи війни, а й загалом, бо це порушення професійних стандартів. Але і зараз вони є. Наприклад у назві «На Волині не буде води». Мова у новині йшлася не про всю Волинь, а про місто Нововолинськ, де 21-го червня відбулася планова промивка мережі. У той день було обмежене водопостачання.

Скріншот з сайту “Волинь24”

«На заході України не буде газу» – це ще один заголовок-«страшилка» для читачів. Насправді ж, ця новина не стосується Луцька чи Волині загалом. Мова йде про Львівську область. Зокрема, що з 23 по 24 червня в Хирові та навколишніх селах припинять газопостачання.

Медіа мають посилатися на думки авторитетних експертів, якщо йде мова про війну. Астрологи чи гадалки не відносяться до цієї категорії. Однак 22 червня на сайті «Волинь24» з’явилась новина із назвою «Астролог назвав міста, які у найближчі дні потраплять під обстріл». У новині є перелік міст, які під загрозою. Таку новину можна назвати шкідливою, адже немає впевненості, які міста росіяни оминуть своїми атаками, а які ні. Сигнал повітряної тривоги ігнорувати не варто, адже поки війна не закінчилась, небезпека все ж є. 

Скріншот з сайту Волинь24

На сайті «Громадського інтерактивного телебачення» оприлюднили новину із назвою «Відомий астролог Влад Росс назвав дату закінчення війни». Війна триває вже 8 рік, а припущень чи прогнозів може бути ще багато. Про майбутнє дехто гадає і на кавовій гущі, але це не стовідсотково правильною інформацією.

 

Мая Голуб