Маніпуляції в текстах і заголовках та джинса: дайджест INFOCRIME Lutsk

Маніпуляції в текстах і заголовках та джинса: дайджест INFOCRIME Lutsk

Кількість матеріалів з ознаками замовності (джинси) та новин із маніпуляціями у волинських медіа, які підпали під моніторинг, не зменшується.  

За попередній тиждень фактчекери проекту INFOCRIME виявили 80 матеріалів, в яких містились маніпуляції. Цього разу фейків не було.

За інформацією “Сили правди” такий результат щотижневого моніторингу інформаційного простору командою проєкту Infocrime Lutsk за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.

У період з 6-10 вересня фактчекери INFOCRIME проаналізували 2047 матеріалів на сторінках 10 інтернет-видань, новинні випуски 2 телеканалів та стрічку 8 акаунтів представників влади та політиків у Fасebook.

Цього разу у мережі сайтів «Район.in.ua» не було текстів, які б містили маніпуляції, та джинси. 

Сайт «Під прицілом» довелось замінити на інше онлайн-видання — «Волинь#Infa», так як після 31 серпня видання припинило публікувати новини. 

Маніпулятивні заголовки

Одразу два сайти «Волинь24» та «Волинь#Infa» опублікували маніпулятивні  новини з однаковими заголовками: «МакДональдс» замість Замку: лучанин обурений відкриттям ресторації у Луцьку. Новини створені на основі публікацій із соцмереж, а у заголовках є явне перебільшення. Один користувач соцмереж нарікає у одній з груп у Facebook, що лучани настільки чекають відкриття «МакДональдсу» (відкриття відбулось 11 вересня — авт.) у Луцьку, що вважають його більш потрібним за Луцький замок. Однак, з думки одного лучанина взагалі не варто робити новину. Також Замок Любарта взагалі недоречно порівнювати із закладом швидкого харчування. 

Жителів Луцька вже не перший рік турбує проблема зі смородом у місті. Ця проблема досі не вирішена, хоча не так давно у міськраді заявляли, що скарг на сморід поменшало. Натомість видння «Волинь UA» відзначилося категоричним заголовком «У Луцьку уже не смердить». Назва не відповідає змісту новини про те, що «у серпні зменшилась кількість скарг з боку лучан на неприємний запах у місті». Проте навіть відсутність скарг у міську раду не завжди означає, що нікому не смердить на вулицях. Тому не варто робити таких категоричних узагальнень у заголовках.

Ще одне категоричне узагальнення про поповнення карток для проїзду в громадському транспорті Луцька є на цьому ж сайті у заголовку — «Лучани не зможуть поповнити Сitycard». Завдяки появі електронного квитка у громадському транспорті Луцька за проїзд можна розрахуватися карткою Cityсard, а не паперовими гривневими купюрами. Є різні способи поповнити рахунок картки для проїзду, наприклад, у терміналах на вулицях та в різних закладах, а не лише через телефон у додатку. 

Заголовок не співпадає із новиною, адже далі у тексті йдеться про те, що 9 вересня у Луцьку власники електронних карток Сitycard тимчасово не зможуть поповнити їх через телефон. Цього ж дня послугу платіжної системи відновили.

Відсутність балансу думок

Сайт «Буг» вдався до маніпулятивного висвітлення судового засідання щодо призначення премії колишнім заступником міського голови Нововолинська Андрієм Сторонським

Весь зміст судового засідання та навіть репліки інших людей у медіа описують зі слів депутата міської ради Миколи Лукашука, який неодноразового жорстко критикував Сторонського. Неприпустимо виключно за словами такої людини заявляти про те, що «ексзаступник колишнього мера Нововолинська Андрій Сторонський привселюдно у суді відрікся від своєї сестри». В таких випадках варто або відвідувати судові засідання та висвітлювати те, що відбулося, або намагатися брати коментарі у обох сторін справи. 

Видання «Конкурент» поширило новину за підсумками оперативної наради у Луцькій міськраді про мобільний додаток, який хочуть розробити для лучан. Хоча додаток ще не презентували, вони чомусь обіцяють, що це буде «зручно і сучасно», а також що «завдяки новій технології кожен зможе максимально оперативно та легко звернутися з тією чи іншою проблемою до влади міста». На жаль, існують приклади державних та муніципальних сервісів, які не є зручними, сучасними і легкими у використанні. Тому медіа без конкретних доказів не можуть обіцяти, що ще навіть не розроблений додаток буде саме таким.

Джинса

Хоча на Волині не період виборів, але початок осені став «багатим» на матеріали з ознаками замовності. Джинса — це реклама без жодних позначок. Це текст, де є привернення уваги до певної особи чи товару. Рекламний текст формує або підтримує обізнаність читачів та глядачів про когось чи щось. Відповідно до Закону України «Про рекламу» треба правильно маркувати такі тексти із позначкою «Реклама» чи «На правах реклами».

Прикладом матеріалу з ознаками замовності про народну депутатку Юлію Тимошенко можна побачити на сайті «Волинь24». Зокрема, у тексті із назвою «Лише Тимошенко та «Батьківщина» реально дбають про людей та пропонують рецепти вирішення головних проблем», – експерт». На цьому ж сайті можна побачити ще один джинсовий текст про цю партію. Зокрема, у  матеріалі «Батьківщина» вимагає від Верховної Ради негайного ухвалення двох тарифних законів.

На сайті «Конкурент» та «ВолиньPost» опублікували два тексти із однаковими заголовками «Феномен місцевих команд: як «СВІДОМІ» ламають стереотипи про політику у Луцьку», що «піарить» політичну партію «Громадянський рух «Свідомі». При цьому матеріал не позначений як політична реклама.

«12 канал» оприлюднив піарний сюжет про новостворений Молодіжний рух партії «За майбутнє». Матеріал також не позначений як політична реклама, хоча фактично виконує цю функцію. Інтернет-видання «Буг» опублікувало анонс участі нардепа Ігоря Гузя у політичному ток-шоу, що також фактично є політичною рекламою.

Мая Голуб, Антон Бугайчук, проєкт INFOCRIME Луцьк

До вибірки потрапили усі матеріали 10 інтернет-сайтів (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Волинь.UA, Конкурент, Перший, Волинь#Infa, Буг, Insider Media), двох телеканалів – 12 канал і ТРК «Аверс», сторінки у Facebook Луцького міського голови Ігоря Поліщука, Голови Волинської ОДА Юрія Погуляйка, голови Волинської облради Григорія Недопада, Ковельського міського голови Ігоря Чайки, політика Ігоря Палиці, Ігоря Гузя, Миколи Яручика, Івана Мирки.

Період моніторингу – вересня  2021  року, наша сторінка у Facebook: https://www.facebook.com/infocrimelutsk 

Проєкт Infocrime здійснюється ГО Інститутом Масової Інформації за підтримки Фонду Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії.

 

 

 

 

 

 

Мая Голуб