Луцькі ОСББ – лідери енергозбереження

Чому важливо впроваджувати енергоефективні технології на державному рівні?

Зростання цін на енергоносії, і, як наслідок, підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, − реальність, з якою зіткнулася більшість українців. За таких умов впровадження та використання енергозберігаючих технологій набуло надзвичайно важливого значення.

На заходи з підвищення енергоефективності у 2017 році державним бюджетом передбачено 800 млн. грн. (без урахування залишків спеціального фонду державного бюджету). Половину цих коштів виділено на створення та функціонування Фонду енергоефективності. Решта суми передбачено на реалізацію державної програми «теплих кредитів», яка дає можливість частково компенсувати утеплення помешкань (придбання енергозберігаючих матеріалів та негазових котлів).

В Україні ця програма діє з 2014 року. Окрім фізичних осіб її активними користувачами є Організації співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). За весь період реалізації цієї державної програми було виплачено 1,2 млрд. грн. безповоротної допомоги понад 250 тисячам українських сімей.

За словами профільних експертів, українськими містами, де ОСББ найактивніше користуються «теплими кредитами» та впроваджують енергозберігаючі технології в помешканнях, є: Луцьк, Київ, Дніпропетровськ, Львів.

Секрет успіху луцьких ОСББ

Луцькі ОСББ – є лідерами у нашій державі з впровадження енергоефективних технологій. Про це свідчать і значні суми «теплих кредитів», отримані співвласниками житлових будинків Луцька (більше 20 млн. за 3 роки); і значна кількість проектів з енергозбереження, які були вперше реалізовані ОСББ саме тут; і створення першого в Україні Центру енергоефективності та енергозбереження.

Секрет такого значного успіху насамперед полягає в якісній роботі місцевих голів ОСББ та громадських активістів. Одна із них – голова правління Асоціації організацій співмешканців багатоквартирних будинків «Лучани» Юлія Сабатюк, працює у цій сфері більше десяти років та є знаною експерткою не тільки в місті, а й по всій Україні.

«Коли люди створюють ОСББ, вони вже зовсім по-іншому сприймають ту якість комунальних послуг, яка подається, і готові до економії. Так, перший індивідуальний тепловий пункт (ІТП) ми встановили у 2009 році. У 2012 році одні з перших в Україні ОСББ Луцька скористалися державними кредитами з енергозбереження (8 млн.). Ясно, що слова «кредит» тоді боялися всі. Тому я навіть не говорила людям кредит, а пояснювала, що це поворотні кошти. Ми з економії будемо повертати. Так, було встановлено чотири ІТП, один будинок утеплили, а в одному будинку відмовилися від газу та провели електроопалення»

Юлія Сабатюк Юлія Сабатюк, голова правління Асоціації організацій співмешканців багатоквартирних будинків «Лучани»

Щодо «теплих кредитів», то луцькими ОСББ з 2014 року було використано більше 20 млн. грн. на впровадження в помешканнях енергоощадних технологій. Основні заходи, реалізовані в рамках цієї програми, – це: встановлення ІТП, влаштування ЛЕД освітлення, утеплення фасадів, відмова від газового опалення – облаштування електроконвекторів, утеплення даху, тощо.

Є й в Луцьку будинок, мешканці якого взяли найбільший в Україні кредит для проведення термомодернізації. У 2016 р. ОСББ «Центральна Вежа» отримало 3,5 млн. грн. для утеплення фасаду, встановлення індивідуального теплового пункту, а також заміни вікон та дверей у місцях загального користування. Основна мотивація – зменшення оплати за комунальні послуги та якісне оновлення будинку.

«Треба також розуміти, що всі ці зміни важко було б впроваджувати, якби не підтримка Луцької міської ради та наявність місцевої профільної програми з відшкодування кредитних відсотків. До речі, вона у нас була теж перша в Україні. Виходить, що ми при кредитах платимо менше за комунальні послуги, ніж би нічого взагалі не робили. Відсотки за нас вертає місто, ми тільки позику розстрочуємо за певний період і просто віддаємо з економії»

Юлія Сабатюк Юлія Сабатюк, голова правління Асоціації організацій співмешканців багатоквартирних будинків «Лучани»

«Ми допомагаємо співвласникам багатоквартирних будинків закривати відсотки по кредитах. На сьогоднішній день, відсоткова ставка, яка є у державних банках становить від 18% до приблизно 22%. Ми ж по цій програмі зараз можемо відшкодовувати ставки до 25%. Тому, наша діяльність в даній сфері має стимулюючий ефект. Міська рада вкладає туди не такі великі гроші, порівняно з тим, що залучають самі ОСББ у вигляді кредитів і відшкодувань з державного бюджету».

Костянтин Патракаєв Костянтин Патракаєв, начальник відділу енергозбереження Луцької міської ради

Посадовець також стверджує, що впровадження енергозберігаючих технологій в будинках вигідне місту. Це дозволяє зменшити комунальні тарифи у цих будівлях, економити енергоносії, зменшувати навантаження на екологію міста, тощо.

Зробив сам – допоможи іншим

Важливим є те, що у своїй діяльності активні голови луцьких ОСББ та громадські активісти не зупинилися тільки на впровадженні програм з енергомодернізації будинків. У вересні 2016 р. вони створили перший в Україні Центр енергоефективності та енергозбереження. Основні напрямки його діяльності – надання консультацій та розрахунків для ОСББ і проведення навчань.

Фото видання «Конкурент»

Сам Центр створено за сприяння Луцької міської ради та міжнародних донорів. Так, міськрада надала приміщення, а донори забезпечують поточну роботу установи.

«Ми проводимо лекції і семінари не тільки для лучан, а й для делегацій з інших міст. У 2016 р. таких у нас було 47. Зараз часто приїжджають представники зі східної України. Вони розуміють, що житло старіє, і потрібно щось з цим робити».

Юлія Сабатюк Юлія Сабатюк, голова правління Асоціації організацій співмешканців багатоквартирних будинків «Лучани»

За зразком Луцька, подібні Центри були відкриті у Дніпропетровську, Києві, Волновасі, Миколаєві тощо. У деяких містах такі установи працюють не як ініціатива громади, а як комунальні підприємства. Проте, експерти зазначають, що їх робота значно слабша, адже такі ініціативи не можуть якісно працювати «з-під палки».

Що далі?

Луцькі активісти не збираються зупинятися на досягнутому. У їхніх планах створення енергоефективного кварталу у центрі міста. Звісно для цього потрібно, щоб дану ініціативу підтримала міська рада та виділила відповідні кошти на наступні роки.

Перемовини вже ведуться. Тому, хочеться вірити, що дана ідея буде підтримана міською владою, а розвиток енергоефективних технологій в луцьких ОСББ постійно набиратиме обертів.

Текст та відео – Дмитро Безвербний 

Фото – Володимир Невестенко-Домбровський