Коронавірусні закупівлі луцьких освітян: без конкуренції і з переплатою

Коронавірусні закупівлі луцьких освітян: без конкуренції і з переплатою

Центр журналістських розслідувань «Сила правди»дослідив ефективність «антиковідних» закупівель луцьких освітян

Після тривалого карантину і літніх канікул освітні заклади почали готуватися до навчального року. Крім ремонтів і меблів, закупляли антисептики та інші засоби захисту від коронавірусу. Такі закупівлі називають «антиковідними» і проводять за спеціальною спрощеною процедурою без відкритих торгів, лише розміщують укладені договори в системі Prozorro.

Така можливість з’явилася у бюджетних організацій після спрощення процедур закупівель для боротьби з COVID-19, яке запровадила Верховна Рада у березні цього року. Кабмін затвердив перелік товарів і послуг, які можна купляти за цією процедурою. До нього увійшли і антисептики та засоби захисту. Проте це, як виявилось, не завжди ефективно та економно.

Антиковідні закупівлі провело і луцьке управління освіти. Освітяни купляли антисептики, мобільні стійки для дезінфекції та інші товари.

У серпні 2020-го управління освіти Луцької міської ради за такою спрощеною процедурою купило антисептик «СептоЛіт» для дезінфекції рук майже на два мільйони гривень. У системі Prozorro розмістили протокол розкриття пропозицій та договір на вказану суму.

За умовами договору постачальник – підприємство «Альянс-новагруп» – до кінця грудня має поставити 2700 каністр (об’ємом по 5 літрів) антисептику «СептоЛіт». Вартість однієї каністри — 740 гривень.

Втім, це не єдина закупівля у цього постачальника. Наприкінці травня управління уклало із ним договір на постачання дезінфікуючих засобів вартістю 660 тисяч гривень. Також із цим постачальником управління укладало договори на постачання інших товарів.

Ще одна антиковідна закупівля луцьких освітян — мобільна стійка для дезінфекції рук. За 419 тисяч гривень придбали понад 105 стійок для шкіл та позашкільних закладів. Вартість однієї – 3 998 гривень. Постачальником стала підприємиця Анжела Корольова. Крім мобільних стійок, освітяни купували у підприємиці інші антисептики, засоби дезінфекції та гігієни.

Мобільна стійка для дезінфекції рук
Мобільні стійки для дезінфекції рук придбали для усіх шкіл та позашкільних закладів.
Придбаний антисептик передали у школи. Фото із сайту pershyj.com

Антиконкурентні переваги

Такі переваги від луцьких освітян для постачальників у антиковідних закупівлях не на користь бюджету. Адже, закупівлі «антиковідних» товарів можна було б провести і з використанням відкритих торгів — тоді був би шанс зекономити бюджетні кошти.

Як до прикладу зробив Український політехнічний технікум у Кривому Розі. Тут провели відкриті торги на закупівлю засобів для дезінфекції і попри невелику суму, у конкурсі взяли участь аж шість учасників. А завдяки аукціону ціну товару знизили в п’ять разів.

Варто зауважити, що перемогла у цьому конкурсі вже відома підприємиця Анжела Корольова. Вона постачатиме у Кривий Ріг той самий антисептик «СептоЛіт», що і для Луцька, але за ціною 335 гривень за каністру об’ємом 5000 мл.

Таку низьку ціну підприємиця пояснює ціною спирту.

— У нас ціни змінюються в залежності від закупівлі спирту, —  пояснює пані Корольова. — Ціна не фіксується і ми не можемо зафіксувати цю ціну, тому що завод, коли закуповує спирти, — спирт іде завжди в різну ціну. Ми вгадати не можемо. Ціни міняються буквально щотижня.

— Підприємство «Альянс-новагруп», яким керує ваш чоловік, постачало до Луцька антисептик по 740 гривень.

— Я вам пояснюю, що ціни не фіксовані, ціни регулюються, відповідно, кожна партія має свою ціну і залежить від того, за якою ціною нам поставили спирти.

Для порівняння ми зробили вибірку цін, за якими ПП «Альянс-новагруп» та ФОП Корольова Анжела постачали антисептик впродовж цього року (загалом вони відбувалися лише у серпні-вересні 2020 року). Ціни досить різні, але в тих випадках, де був проведений тендер, ціна суттєво знижувалась.

Постачальник Товар Одиниця виміру Ціна за одиницю (грн.) Кількість Сума договору (грн.) Дата укладення договору Замовник
ПП «Альянс-новагруп» «СептоЛіт» 1000 мл
5000 мл
140,00
700,00
50
51
42 700,00 24.09.2020 Дніпровський індустріально-педагогічний технікум
ПП «Альянс-новагруп» «СептоЛіт» 5000 мл 625,00 5 3 750.00 02.09.2020 Професійно-технічне училище №2, м. Дніпро
ПП «Альянс-новагруп» «СептоЛіт» 5000 мл 660,00 36 23 760,00 26.08.2020 Відділ освіти Сумської РДА
ПП «Альянс-новагруп» «СептоЛіт» 5000 мл 750,00 9 6 750,00 10.08.2020 Державний музей авіації
ФОП Корольова А.В «СептоЛіт» 5000 мл 335,00 20 6 700,00 22.09.2020 Український політехнічний технікум
ФОП Корольова А.В. «СептоЛіт» 5000 мл
1000 мл
650,00
140,00
5
10
3 250,00
1 400,00
27.08.2020 ДНЗ №628 Державного управління справами

На такий неекономний підхід освітян до закупівель за бюджетні кошти звертають увагу і юристи.

— Дійсно, дезінфікуючий засіб для обробки поверхонь та дезінфікуючий засіб для обробки рук і шкіри потрапили до Переліку товарів, робіт і послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) на території України, що затверджений постановою КМУ від 20.03.2020 року, — пояснює юристка громадської ініціативи «Prozorra Волинь» Анна Артьомова. — Тому управління освіти Луцької міської ради мало право укласти договір з постачальником «СептоЛіту» без проведення аукціону. Однак, досвід криворізького політеху показав, що у разі проведення відкритих торгів, навіть на закупівлю антиковідних засобів, є усі шанси зекономити бюджетні кошти. Якби аналогічні торги пройшли у Луцьку, управління освіти могло б заплатити 904,5 тисяч гривень тим же постачальникам, у яких зрештою придбало цей товар за майже 2 мільйони гривень. Тим більше, що у нашого управління було достатньо часу для проведення відкритих торгів: закупівля дезінфікуючих засобів була оголошена 14.08.20 року, а запланована ще раніше – 11.08.2020 року.

Проте в управлінні освіти не бачать проблеми у тому, що купують такі товари без відкритих торгів та переплачуючи бюджетні кошти.

— Справа в тому, що це не були укладені прямі договори, це в системі zakupki.prom.ua було задано пошук постачальників під COVID-2019 і ті організації, які зареєстровані, подавали свої пропозиції. Були певні умови до якості та вартості товару і саме вони подали такі пропозиції, які нам підходили, — пояснює відповідальна за закупівлі управління освіти Луцької міської ради Руслана Жовнірук. — І в цілях безпеки підходили, зареєстровані в Міністерстві охорони здоров’я.

— У системі Prozorro бачимо, що такі самі антисептики купляли навчальні заклади в інших областях і вони проводили відкриті торги. Чому не провели відкритих торгів, адже сума велика — 1 998 000 гривень? 

— Можна було провести, але є постанова яка виводить з-під дії закону саме ці «ковідні» закупівлі. Якщо є постанова, то ми діємо згідно постанови.

— Тільки від них надійшли вам пропозиції?

— Ні, не тільки від них, але ці були найбільш економічно вигідними, і те що в них сертифікат якості. Тому що ми закуповуємо для дітей і відповідаємо за це.

На дорогі закупівлі освітян звернула увагу і депутатка Луцької міської ради Алла Надточій. На засіданні бюджетної комісії вона звинувачувала освітян у тому, що вони придбали найдорожчі антисептики у період пандемії, тому депутатка пообіцяла звернутись до правоохоронців. В свою чергу керівниця управління освіти Зіновія Лещенко пояснила, що мовляв інші пропозиції не відповідали вимогам, тому обрали найдорожчу.

Про те, що безконкурентні коронавірусні закупівлі не ефективні і не економні говорить і генеральний директор державного підприємства «Прозорро» Василь Задворний. Зокрема, він вважає, що антиконкурентні закупівлі виправдали себе на початку епідемії, коли справді була потреба у швидких закупівлях медичного обладнання та ліків.

— Сьогодні такі методи вже вичерпали себе. І саме тому ідея повернути антикоронавірусні закупівлі в систему Prozorro, передбачена взаконопроекті №3715, є цілком логічною. Крім того, зараз саме час зробити все можливе, щоб не наступати на ті ж граблі у вигляді численних порушень під час наступної хвилі епідемії чи іншої надзвичайної ситуації, – вважає Василь Задворний. 

Варто зазначити, що за антиковідною процедурою із замовниками працює 1355 бізнесів, які раніше не працювали у цій сфері. Загальна сума їхніх угод складає 277 мільйонів гривень — інформує аналітична система Dozorro.

Сімейна справа

За інформацією аналітичного сервісу YouControl, ПП «Альянс-новагруп» – підприємство зі Львова, у якому засновником є Корольов Володимир Олександрович. Воно зареєстроване на вулиці Науковій в одній із квартир будинку №61.

За цією ж адресою зареєстрована і ФОП Анжела Корольова. Основний вид діяльності обох підприємців – торгівля хімічними продуктами і, звісно, що підприємці працюють не лише із луцькими освітянами.

Проте, цьогоріч, за даними системи Dozorro, управління освіти Луцької міської ради займає першу позицію у списку замовників Анжели Корольової.

Скрін замовників ФОП Анжели Корольової із сайту Dozorro.

За даними ресурсу Clarity-project Анжела Корольова впродовж чотирьох років (2016-2020) уклала договорів на понад 4 мільйони гривень і найбільшим її замовником стало саме управління освіти Луцької міської ради.

Перегнав дружину її чоловік  — його підприємство впродовж чотирьох років уклало договорів на понад 12 мільйонів гривень, а луцьке управління освіти серед його замовників — на другому місці.

До речі, уникнення відкритих торгів не нова справа для бюджетних замовників. «Сила правди» писала про «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування», який лише одного дня уклав 15 угод на понад два мільйони гривень, аби у майбутньому не проводити відкритих торгів.

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

 

Валентина Куць