#Книга_на_лаві_підсудних: «Кримінальну справу Василя Стуса» презентували у Луцьку

У Луцьку презентували книгу «Кримінальна справа Василя Стуса». Розповів про книгу сам автор Вахтанг Кіпіані, відомий журналіст, історик, головний редактор сайту «Історична правда». Захід відбувся у Волинському краєзнавчому музеї за сприяння Інституту національної пам’яті, зокрема його представниці на Волині Лесі Бондарук.

Ми порушуємо тему про цю нелегку, героїчну і дуже необхідну для кожного з нас боротьбу: творчістю, життєвою позицією. Сьогодні, коли Вахтанг презентує цю книгу, він теж має свою боротьбу, тому що книжка «Кримінальна справа Василя Стуса» є книжка під судом, —  зазначила пані Леся на початку зустрічі.

Автор книги каже, що «Кримінальна справа Василя Семеновича Стуса» — це хроніка боротьби злочинної комуністичної системи з людиною, повної болі та гідності.

Ми бачимо громадянина, правозахисника, творчу особистість, який чудово розуміє наслідки своєї “негнучкості” перед каральною машиною. І тим не менше він іде до кінця.

Місія цієї книги розказати, що Василь Стус був визначною громадянською фігурою, а не тільки визначним поетом, про якого всі і так вже добре знають. Матеріали справи показують, як людина захищає не тільки себе і не стільки себе, а захищає інших людей, перебуваючи в гранично небезпечному стані, коли йому загрожує п‘ятнадцятирічне покарання і, зрештою, й смерть. Але все одно Василь Стус і в своїй останній роботі, як правозахисник, як громадянин, він дбає за інших, пише, захищає, опонує судові, показує його нікчемність, – зазначає Вахтанг Кіпіані.

Книга містить документи з колишнього архіву КДБ – протоколи судових засідань, обшуків і допитів, які донедавна були приховані. Дані стали доступними після ухвалення пакету декомунізаційних законів, які зініціював Інститут національної пам‘яті. Ці матеріали дають зрозуміти, якою людиною був Василь Стус та хто і за що його намагалися знищити та й знищили.

Одним із героїв книги є Віктор Медведчук, нині – лідер партії «Опозиційна платформа – За життя», котрий був адвокатом Стуса. Він не зробив нічого для захисту свого підлеглого: не подав жодного клопотання, не викликав жодного свідка. 

Зважаючи на ненайкращий, але правдивий, опис своєї персони Медведчук подав до суду проти автора Вахтанга Кіпіані та видавництва«Vivat». Він стверджує, що книга принижує його честь та гідність, псує ділову репутацію та наполягає заборонити поширення книги у будь-якій формі та на будь-якій території.

Книга не ставить питання про засудження когось-небудь, включно з Медведчуком. Зрештою, є прокурор, є суддя, є народні засідателі, свідки, які брехали, тобто є маса людей, які більше ніж адвокат Медведчук винуваті в засудженні Стуса. 

Адвокат Медведчук є публічною фігурою і тому так виходить, що на ньому сходиться. Хоча, звичайно, я вважаю, що треба ставити питання про відповідальність, якщо вже не юридичну, то моральну, тих людей, які, знаючи, що безсудно несправедливо судять людину, брали в цьому участь.

«Кримінальна справа Василя Стуса» викликала ажіотаж серед читацької аудиторії. Вже продано понад 8 тисяч примірників, це досить багато, зважаючи, що це документальна книга розміром в 700 сторінок, зазначив автор. Презентації відбулися у багатьох містах України та світу.

Ця книга потрібна для того, щоб зрозуміти, що попри те, що вже минуло 40 років, ворог лишається тим самим. Ворог, який тебе вбиває, це не абстракція. Якщо тоді ворог вбивав одиниці з нас, то зараз Москва вбиває тисячі з нас. Василь Стус був одним із тих, що на культурному фронті боролися з російською експансією, з російським контролем України, з колабораціонанізном деяких персонажів. Знаючи, читаючи це все, ми можемо бути опірніші тому злу, який намагається Москва накинути і пов’язати нас цим злом. 

Матеріал Марини Балдич